Fazıl Say'landım

İKSV’nin organize ettiği İstanbul Müzik Festivali’nde “bir ilk”e tanık oldum geçen Perşembe akşamı. Anlatmadan edemeyeceğim size ama bir yandan da çekiniyorum biraz. Koskoca Fazıl Say’dan bahsedeceğim çünkü sonuçta ve olur da eleştirmen havalarında sözler ediyormuşum gibi algılanırım diye ödüm kopuyor. Amacım, paylaşmak sadece. Benim telaşım, yaşadığı güzel bir şeyi koştura koştura arkadaşlarına anlatan bir çocuğun heyecanı gibi aslında. Herkesler bilsin istiyorum. 

 

Malum, benim  işim enerjiyle şifayla ilgili… İnsanın enerjisini ne yükseltir ne düşürür, ne bloke eder ne açar çok iyi hissedebiliyorum. Ve inanın ki benim enerjim bu akşam kelebeklerin mutlu kanat çırpışına, kuşların cıvıltısına, güneşin doğuşuna denk oldu. IKSV kanımca yine şifa dağıttı, “müzik ruhun gıdası” dedirtti bir kez daha. Adeta bitap düştüm hissettiğim yoğun mutluluktan. Sevgili ablamın davetlisiydim, dönüp dönüp baktım ona konser boyunca ve bakışlarımla kucakladım, bana o güzel geceyi yaşattığı için.

 

Fazıl Say alçak gönüllü, ince ruhlu bir deha. Öyle yumuşacık, öyle usul usul ve huzurluydu ki müziği, heyecandan nefesimi tuttuğumu fark ettim kaç kez. “Elimi ayağımı nereye koyacağımı bilemedim” derler ya, öyleydim işte çünkü içim içime sığmadı ve her yer dar geldi bana yüreğim böylesine coşunca.

 

Fazıl Say bu sahne eserini, İstanbul Müzik Festivali’nin eser siparişi üstüne, Sait Faik Abasıyanık’ın ölümünün 60. yılı anısına bestelemiş. Klasik müzikle Türk sanat müziğinin flörtü ve edebiyatla müziğin dansı gibiydi adeta. İnsanın yüreğine işleyen bir şiirsellik ve bütünlük içinde kaynaşmıştı tüm öğeler.

 

Piyano  bir başka güzeldi keman bir başka. Viyolonselle kemençenin sohbetini  heyecanla dinledim, kanun lafa girince ağladım.  İki muhteşem vokalin sesi  billur bir su gibi aktı ruhuma. Tiyatro sanatçısı üç genç kadın, Sait Faik’in  “Stelyanos Hırispolus Gemisi” hikayesini anlattı ve müzikle bütünleşen bir öykünün içine çekiverdiler bizi.

 

 Sait Faik’in “evvel zamandan bir misafir gibi” benzetmesini çok sevdim. Bu konseri de en güzel şekilde ifade ediyor bence bu söz.

 

Çoğaldım, katıldım,duruldum, arındım. Nasıl desem? Ben o akşam Fazıl Say’landım. Darısı başınıza diyorum…

 

Sevgiyle kalın,

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön