Karın yağlarını eriten nefes tekniği

Evet, doğru okudunuz ama itiraf edeyim ki ben bu başlığı dikkatinizi çekebilmek için attım. Faydaları saymakla bitmez aslında “ateş nefesi” adı verilen nefes tekniğinin. Yoga hocamdan öğrendiğim en değerli bilgilerden biridir diyebilirim. Ejderha nefesi olarak da biliniyor. Kundalini yoganın olmazsa olmazlarından…

 

Düzenli olarak uygulandığında sinir sistemini güçlendiriyor, fiziksel dayanıklılığı arttırıyor, sinüsleri büyük ölçüde boşaltıyor, kandaki oksijen oranını arttırıyor, vücuttaki mukus düzensizliklerini ortadan kaldırıyor, sindirim sistemini canlandırıyor, kabızlığı gideriyor, alerjilere iyi geliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, vücuttan toksinlerin atılmasına yardım ediyor, akciğeri temizliyor, karaciğer, dalak, mide ve pankreası güçlendiriyor. Ve evet, karın yağlarını da eritiyor!

 

İşin “ruhsal” boyutuna gelince;  farkındalığı çoğaltıyor, karın çakra merkezindeki blokajların yok olmasına yardımcı oluyor, konsantrasyonu arttırıyor, ruh halini düzeltip iyileştiriyor ve zihinsel yorgunluğu gideriyor.

 

Son derece basit bir teknik ve günde 3 dakika kadar yapılması bile mucizeler yaratıyor. Sadece baştan uyarmam gerek, yüksek tansiyon, fıtık, vertigo, epilepsi, kalp hastası olanların, rahim düşüklüğü, ülser veya gastriti olanların, menstürasyon döneminde olanların ve hamilelerin uygulaması sakınca yaratabiliyor.

 

Ateş nefesinin uygulanması son derece basit:

 

Sessizce bir köşeye çekilin ve bir süre rahatsız edilmek istemediğinizi ev halkına duyurun. Cep telefonunuzu sessize alın,  sırtınız ve boynunuz mümkün olduğunca dik ama rahat bir  pozisyonda, yerde bağdaş kurarak oturun.

 

Gözlerinizi kapatın ve ellerinizi rahat bir şekilde, avuç içleri yukarı bakacak şekilde dizlerinizin üstüne koyun.

 

Rahatça nefes alıp verin ve yüz kaslarınızın gevşediğini hissedin. Alnınız, göz yuvalarınız, şakaklarınız, yanaklarınız, çene kaslarınız rahatlasın… Çene bölgesinin gevşemesini kolaylaştırmak için dudaklarınızı hafifçe aralayın.

 

Burnunuzdan derin bir nefes alarak uygulamaya başlayın. Aldığınız bu nefesi güçlü bir şekilde yine burnunuzdan verin. Ritmi hiç bozmadan ve yavaşlatmadan nefes alıp verişlere devam edeceksiniz. Yani burundan nefes verdikten hemen sonra yine burundan nefes alıp, yine güçlü bir şekilde vereceksiniz. Kelimenin tam anlamıyla “burnundan soluyor” olacaksınız ve bu esnada göğüs kafesinize ya da diyaframınıza özellikle dikkatinizi vermenize gerek yok.

 

Karnınız siz kısa kısa nefes alıp verirken hızlı ve ritmik bir şekilde doğal olarak inip kalkacaktır, kendinizi bu ritme bırakın.

 

Burada nefes alışınızdan çok verişiniz ön planda. Alışınız neredeyse kendiliğinden, otomat ve sakin bir şekilde, verişiniz ise bilinçli bir şekilde kuvvetli olmalı. Toksinlerden kurtulduğunuzu, arındığınızı düşünmeniz sizi kuvvetli bir şekilde nefes vermeniz konusunda doğal olarak motive edebilir, bu düşünceye odaklanın.

 

Ateş nefesini ilk başlarda bir dakika boyunca uygulayın ve sonra süreyi 3 dakikaya ve yeterince  rahat hissettiğinizde de 11 dakikaya kadar uzatın.

 

Of çekmenizi ya da derin derin nefes alıp sakinleşmenizi gerektirmeyen mutlu, huzurlu bir hafta diliyorum.

 

Sevgiyle kalın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön