"Zihnimi susturamıyorum" diyenlere...

Meditasyonla gelen arınma, rahatlama hali doğal olarak enerji alanımızı temizliyor ve titreşim düzeyimizi yükseltiyor. Ne var ki çoğumuz için sıkıntılı zamanlarda meditasyon yapmayı başarmak kolay olmuyor. Zihni susturmayı başarmak ve derin bir iç huzura erişebilmek de çaba gerektiriyor. Hiç durmadan çalışan ve bizi bitap düşüren aklımız devredeyken her şeyde baskın çıkıyor.

 

Sadece meditasyon sürecinde başımıza gelen bir şey değil bu. Analiz etme, yargılama, kıyaslama, durum değerlendirme gibi eylemlerle boğuşaduran zihnimiz anı yaşamaktan, nefese odaklanıp rahatlamaktan bizi alıkoyuyor. Bu hal en çok da geceleri uykuya dalmaya çalışırken kendini gösteriyor. Zihin aşırı aktif bir şekilde çalışırken ruhumuza ‘nefes aldırmıyor’.

 

Zorlu anlarda “zihni susturmayı başaramıyorsanız en azından olumsuz şeyler düşünmeyi bırakın” diyenler var elbet ama  olumsuzdan olumluya geçiş o kadar  basit değil.  Size bugün bu konuyla ilgili olarak öğrendiğim bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Doğası gereği size bir kelime oyunu gibi  ve hatta çocukça gelebilir ama inanın ki son derece etkili bir yöntem bu.

 

Bilirsiniz ki, dertli anlarınızda kafanızdaki problemi bir an olsun size unutturmamak için aklınız ve egonuz var güçleriyle çalışırlar. Probleminizi destekleyen benzer örnek ve fikirleri size sunmaya devam ederler. Örneğin; kızdığınız biri varsa o kişinin daha önce yaptığı tüm yanlışları peş peşe sıralarlar size, hatta ardından yıllar önce yaşadığınız benzer tecrübeleri bile hatırlatırlar.

 

Böylesine ivme kazanmış bir halde olan zihne ‘olumlu düşün’ komutu vermek boştur çünkü sizi dinlemez. Kızdığınız kişinin ‘aslında iyi bir insan olduğunu’ ya da olumlu yönlerini düşünmeye çalışmanız, güzel şeylere odaklanmanız güçtür o an. Bahsedeceğim yöntem bu gerçeğin bilincinde. O yüzden de size problemi bir kenara bırakmanızı,  işi bir oyuna çevirmenizi ve kelimenin yaratıcı gücüne teslim olmanızı salık veriyor.

 

Daha önceleri anlattığım gibi her kelimenin bir titreşimi ve buna paralel olarak da bir yaratma gücü var. Bu yöntemde bu da göz önünde bulunduruluyor. Enerjinizi pozitife çevirebilmeniz için, sizde olumlu şeyler çağrıştıran kelimeleri  alfabetik sırada peş peşe sıralamanız öneriliyor. 

 

Kelimeleri alfabetik olarak sıralamanız önemli. Bu sırayı takip etmek için harcayacağınız efor o sırada başka şeyler düşünmenizi engelliyor. Bu durum da meditasyon sırasında nefese odaklanmanın yarattığı etkiyi sağlıyor aslında;  yoğun konsantrasyon sırasında zihnin başka düşüncelere kaymasını önlemek. 

 

Alfabetik olarak sıraladığınız sevgi ve huzur  çağrıştıran kelimeler sayesinde A’dan Z’ye varana kadar bambaşka bir ruh haline bürünüyorsunuz.  Her kelimenin yarattığı etki bilincin tüm düzeylerinde ‘çalışarak’ ruh halinizde transformasyon yaratıyor.

 

Bu yolla olumsuz duygularınızdan sıyrıldığınızda da enerji alanınız temizleniyor ve bakış açınız değişiyor. Farklı bir perspektifle bakmayı başardıktan sonra ise kafanızı meşgul eden problemi çözmeniz kolaylaşıyor. Kısacası, içsel kavganız bir kelime oyunu sayesinde son buluyor.  Özellikle uykunuzu kaçıracak güçte sorunlarla boğuşurken bu yönteme başvurmanızı öneriyorum. Koyun saymaktan çok daha etkili diye düşünüyorum.

 

Nasıl kelimeler mi seçeceksiniz? Bu kelimeler size ‘iyi gelen’ ve sizde olumlu psikolojik etki yaratan  sıfatlar da olabilir, güzel anılar  çağrıştıran isimler de. Örneğin Y harfi için ‘Yenilik’ de diyebilirsiniz ‘Yağmur’ da… Doğrusu yanlışı yok bunun, sizde yarattığı his önemli olan.

 

Kelimeler sizin kelimeleriniz olsun, hazıra konmayın tabii ama yine de birkaç örnekle başlayalım oyuna:

 

A- Aşk

B- Bolluk

C- Canlılık

 

Bu arada hatırlatmak isterim ki, hep aynı kelimeleri  kullanmaktan, bir liste oluşturup ezberlemektense her defasında farklı kelimeler bulmayı denemek çok daha etkili olacaktır. Yine de karar size kalmış, favori kelimeleriniz varsa defalarca kullanmaktan kaçınmayın.

 

Mutlu kelimelerle yüklü bir hafta diliyorum.

 

Sevgiyle kalın…

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön