Ağzından bal damlayan adam

12 Ekim’de Akademi Kitabevi’ne Aydın Boysan’ı dinlemeye gittim.  İçinde kütüphanesi ve kafesi de bulunan bir kitabeviymiş bu. Yıllardır buralardan uzak olduğum için hiç bilmiyordum. Kadıköy’de böyle bir yer keşfettiğime çok mutlu oldum.  Son derece sıcak bir ortamda gerçekleşti sohbet…

 

Şeker gibi tatlı  bir adam Aydın Boysan. Kitaplarını imzalamadan önce yaptığı güzel söyleşi, yaşam sevinci, sevgi ve ilham doluydu.  İnsanın gözünün içine bakarak konuşuyor, dinlerken de tüm yüreğiyle dinliyor. Yüzünden gülümsemesi ise hiç eksik olmuyor. Bilge ama ‘bilmiş’ değil; son derece mütevazı, doğal ve  samimi. Etrafına ışık  saçıyor her sözüyle.  Anlattığı hikayelerin hepsi birbirinden güzel ve etkileyici ama beni en çok birer satıra sığdırdığı bazı sözleri etkiledi. 

 

Vazgeçmek yok!

 

92 yaşına gelip de hala böylesine hayata bağlı olması nasıl oluyor diye sorulduğunda “Vazgeçmek yok!” diye cevap verdi. “Yaşlandım diye hiçbir şeyden vazgeçmeyeceksin”…  Zaten 92 yaşındaki birçok akranı gibi köşesine çekilip, yaşlılıkla gelen sıkıntılara yenik düşmemişti o gün de… Misler gibi ve şık bir şekilde giyinip kitaplarını imzalamaya ve gençlerle söyleşi yapmaya gelişinden belliydi hiçbir şeyden vazgeçmediği. 

 Neylan Ayel, Akademi Kitabevi'ndeki imza gününde dinlediği Aydın Boysan'la birlikte.  

 

 

Yıllar önce akciğer kanserine yakalanmış ve akciğerinin bir lobunu almışlar.  5 yıl sonra kanser yine tekrarlamış ama o bir kez daha yenmiş.  “Hep güllük gülistanlık mı oldu hayat? Mümkün mü? Benim de başımdan ne belalar geçti… Ama hiçbir zaman vazgeçmedim!” diyor haklı bir gururla.

 

Bu söz adeta hayat felsefesi olmuş çünkü başka konularda da, daha doğrusu bünyesinde zorluk içeren her konuda fikri sorulduğunda aynı sözü tekrarladı.  Örneğin;kendisine kadın-erkek ilişkilerini huzurlu ve mutlu bir şekilde sürdürebilmenin sırrını sorduğumda “Vazgeçmek yok, korkmak yok, kaçmak yok!”dedi. Ve ekledi: “Anlaşmaya gayret etmek lazım”. 

 

Kafasızlık etmemek gerek 

 

Son derece basit bir dille bir çok şeyi gereğinden fazla büyüttüğümüzü söyledi bize: “Anlaşmazlıkları büyütmek, abartmak kafasızlıktır” dedi.  Gerçekten de öyle değil midir?  Karşımızdakini haklı olduğumuza ikna edeceğiz  diye hem etrafımıza hem kendimize zehir etmez miyiz nice günleri? Farklılıkları kabullenmek yerine her şeyi kendi doğrularımıza uydurmaya çalışırken yaparız bunu. Kısacık ömrümüzü bu şekilde harcamak kafasızlık değil de nedir?

 

“Çocukken bizim mahallede bir kız vardı, onun peşinden koşardım…”diye anlatırken “Kaç yaşındaydınız?” diye sordum, “15 falan..” diye yanıtladı ve “İşte o kızla hala evliyim” dedi. 64 senelik evlilermiş. Allah ayırmasın.  –“Ben hala korkarım karımdan” dedi muzip bir ifadeyle ama ondan bahsederken öyle sevgi doluydu ki bakışları, bu sözünün  tatlı bir otoriteden kaynaklandığını anlamak zor değildi.

 

O anlattı, biz dinledik. Yüreği sevgi ve saygıyla doldu her birimizin. Yanından ayrılırken kendimi tutamadım ve yanağından öpüverdim çabucak. Bir kez daha görmek kısmet olur umarım çünkü sohbetine doyamadım...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön