Hayatınızı değiştirecek bir kitap

Keşke ortaokul yıllarımdayken okumuş olsaydım dediğim bir kitaptan bahsedeceğim bugün size. Don Miguel Ruiz’in uzun süre en çok satan kitaplar listesinde yer almış meşhur kitabı, “Dört Anlaşma”. Aynı yazarın “Ustaca Sevmek” adlı kitabını da okumuş ve çok beğenmiştim ve aslında o kitabını daha akıcı ve keyifli bulmuştum. Ne var ki, “Dört Anlaşma” içerik açısından çok daha eğitici ve sarsıcı. Son derece basit görünen dört kurala uyduğumuz takdirde mutluluğu vaat ediyor bizlere.

 

Don Miguel Ruiz, Meksika’nın eski ve köklü Toltek medeniyetinde daha önceleri sadece sözsel olarak nesilden nesile aktarılmış olan bu  öğretileri ilk kez kaleme almış.Bir anlamda, daimi huzuru ve mutluluğu yakalamak isteyen okurlar için  küçük bir kılavuz kitap yazmış.


Acılarımızın çoğunun aslında bir hayal ürünü olduğunu, her şeyin ne kadar göreceli olduğunu ve realitemizi yaratmakta sandığımızdan çok daha  büyük bir rolümüz olduğunu birbirinden güzel örneklerle anlatıyor bize.

 

Sevdiklerinize de hediye edin 

Bu kitabın en çok satan kitaplar listesine girişi, benim gibi bu kitaptan çok etkilenip de öğrendiklerini sevdiklerine de aktarmak isteyen kişiler sayesinde gerçekleşmiş. Okuyup beğenenler hemen birkaç tane alıp sevdiklerine hediye edince  kitabın ünü hızla yayılmış.

 

Kitabı sevdiklerinizin de okumasının en güzel yanı ne biliyor musunuz? Öğretileri günlük hayata geçirmekte ve uygulamakta size itici bir güç sağlıyor. Bahsi geçen dört anlaşmayı uygulamayı ihmal ettiğiniz her sefer arkadaşınız ya da aileniz size “Bak böyle yaparak 2. anlaşmayı ihlal ettin ve o yüzden bunlar başına geldi” diye sizi uyarabiliyor. Anlaşmaların her biri özünde  basit olsa da eski alışkanlıklarla davranabiliyoruz ne de olsa. Hayatın “Eski tas, eski hamam” devam etmemesi için yakın çevrenizdekilerin de bu felsefeyi benimseyip size hatırlatmaları her açıdan olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

 

Peki neymiş şu dört anlaşma?

 

Bir iki paragrafla özetleme çabalarımın yetersiz olacağını biliyorum ve o yüzden de yazmayacağım  bu anlaşmaların neler olduğunu. Sizden rica ediyorum, benden duyduklarınızla yetinmeyip bu  kitabı alın ve okuyun ilk fırsatta. Zaten göreceksiniz, küçücük bir kitap, arabanızda, çantanızda bulundursanız ve arada sırada bir şeyler için beklerken bile okusanız bir çırpıda bitiriverirsiniz.

 

Bırakın, Ruiz o  yalın diliyle anlatsın size mutluluğa erişmenin aslında ne kadar kolay olduğunu ve nasıl da kendi mutluluğumuzu sabote etmeye meyilli olduğumuzu. Dediğim gibi keşke ortaokul yıllarında daha hayatın başındayken okusaydım ve benimseseydim bu öğretileri… Eminim ki bambaşka olurdu bazı seçimlerim ve birçok sıkıntıyı önleyebilirdim.

 

Okuyunca bana hak vereceksiniz. Size sonsuz mutluluklar diliyorum. Sevgiyle kalın!

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön