Balık Burcu Sembolizmi: Eski Yaşamın Kalıntıları Arasında

Bu ay son derece yoğun bir astrolojik gündem yaşanıyor. 5 Mart günü geri gitmeye başlayan Merkür’ü, 6 Mart itibariyle Boğa burcuna ilerleyerek 7 senelik bir döngüyü başlatan ve sarsıcı enerjisiyle dengeleri alt üst etmesiyle tanınan Uranüs takip ediyor. 6 Mart günü aynı zamanda saat 19.05’te Balık burcunun 15. derecesinde Yeniay gerçekleşti. Astrolojik yeni yılın başlangıcı olan 20 – 21 Mart Bahar Ekinoks'u ve ekinoksa eşlik eden Terazi burcunda Dolunay evresi yaklaşırken bu ay transit Satürn ve Plüton arasındaki mesafe de kısaldı. İki gezegen arasında sadece birkaç derece farkla kavuşum etkisi yaşanıyor. Yerel politikada, dünya siyasetinde ve ekonomide kırılma noktalarını, insanlığın yok oluş korkularını temsil eden Satürn ve Plüton birleşimi Mart dışında 2019 sonu 2020 yılının ilk ve son aylarında da etkili olacak.

 

Balık Burcu Sembolizmi

Aziz ve günahkâr gibi madalyonun iki yüzünü hatırlatan çift yönlü Balık sembolizminde aksi yöne yüzen iki balık figürü görürüz ve aralarında birbirlerine bağlandıkları bir kordon bulunur. Bu çelişkili sembolü birbirini iten veya çeken, birbirini harekete geçiren karşıt faktörler olarak tanımlayabiliriz. Balıklardan biri gitmekte biri dönmektedir. Bir dönem bitmekte bir diğeri başlamaktadır.

 

Evrende her şey Balık burcu sembolünde olduğu gibi birbirine bağlıdır. Ancak kımıldamalarını sağlayan bir dalgayla karşılaşmadığı sürece iki balık arasındaki bağ kararsızlığı iki şey arasında çelişkide olmayı ve bu yüzden bir nevi hareketsizliği simgeler. İtme, çekme aydınlık karanlık vb. karşıtlıklar hareket için gereklidir. Balık sembolünün iki tarafındaki eğimler duyguları ve yüksek bilinci temsil eden ayın hilal fazına benzemektedir. Ay ruhani yaşamdır. İki hilal arasındaki kordon ruhani olanla materyal dünyanın sınırlarını çizer.

 

Her şeyi bir arada tutan manevi bağın simgesi Balık burcu denizle özdeştir. Deniz her şeyin ortaya çıktığı ve sonunda geri döndüğü yaşamın gücü ve sınırsız kaynağıdır.

 

Zodyak çemberinin son burcu olmasından mütevellit yılın Balık burcu evresi (19 Şubat – 20 Mart) eski yaşamın kalıntıları arasında yeni yaşamın ilk işaretlerini aradığımız aşamadır. Balık burcu havanın suyun ve toprağın ısındığı, tohumun toprakta kabardığı zamana denk gelir. Son burç olan Balık her şeyin kaynağına dönmesi ve çözülmedir.

 

Balık burcu ve Neptün başkasıyla bir olmayı, evrenle bir olmayı nihayetinde yaratıcıyla bir olmayı arzular. Balık burcunda sınırlar silikleşir. Dolayısıyla Balık burcu evresinde pek çok seçenek ve ihtimaller arasında ikilemde kalınması adeta paralize olmuş gibi hissedilmesi doğaldır. Herhangi bir konuda duygusal tatmin sağlayan bir sonuç elde edilmesi güçleşir. Zira Balık burcu rasyonel ve net bir vizyonun işareti değildir. Daha çok rüzgârda salındığımız ya da akıntıda sürüklendiğimiz hissi hakimdir. Çaba göstersek de bizden bağımsız hayatımıza tesir eden güçlere karşı koyamayabiliriz.

 

Enerjimiz düşer uykuya daha fazla ihtiyaç duyduğumuzu hissederiz. Balık burcu ayaklarla ilgili sağlık sorunlarını ve vücudun su tutmasıyla ilgilidir. Sporla ilgili sakatlıklar gut ayak ağrıları gibi sorunlara şifa aranabilir. İlaç, alkol ya da madde bağımlılığı psikosomatik rahatsızlıklara yatkınlık artabilir.

 

Bir diğer taraftan Balık burcu ve Neptün arketipsel sembolleri, rüyaları masalları ve söylenceleri temsil eder. Yaratıcılık ve hayal gücü gerektiren sanatın her alanı (müzik, şiir, fotoğraf, resim vb.) Balık burcu etkisindedir. Tüm bunlar ise daima her kültürde insanın kendisinden daha büyük güçlerle ve evrensel gerçeklikle ilişki kurmasını sağlayan böylece yaşantılara canlılık katan güçler olarak benimsenmiştir.

 

Balık burcu evresi dünyanın sorunlarına somut çözümler üretmek ve sorumluluklarımızla başa çıkmak için ideal zaman sayılmaz. Bu aşamada yaşama karşı en az direnci göstererek teslimiyet duygusunu tecrübe etmek faydalıdır. Ortaya neyi ne kadar koyduysanız ne kadar paylaşmaya açık olduysanız geriye o de o kadarını alırsınız.

 

Arınarak, başkalarını iyi ederek, dinlenerek, terapilerin ve duaların gücüyle iyileşmemiz, aradığımızın umudun hiç hesaba katılmayan durumlar ve insanlar olduğunu fark ederek yenilememiz önemlidir.

 

Cesaret ve umutla...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön