Kova Burcunda Yeniay: Uçurtma rüzgarları

Her Yeniay evresi üzeri henüz karalanmamış ve geçen zamanın dokunuşuyla kenarları yaralanmamış, temiz bir deftere benzer. Nasıl ki yeni bir deftere yazmaya başlarken satırlardan taşmamaya, anlamlı ve düzgün cümleler kurmaya gayret ediyorsak, Yeniay’ı da benzer bir özenle ele alır, yeni başlangıçların simgesi olarak benimseriz.

 

Yeniay içindeyken kendimizi harika hissettiğimiz ve kırışmasın diye gardıropta dağınık duran diğer giysilerin yanına itinayla astığımız yeni bir kıyafet gibidir. Yeniayla birlikte yeni hedefler belirlenir. Yeniay yeni bir ev, hayatımıza giren yeni bir arkadaş, yeni bir ilişki ya da yenilenen ilişkiler anlamına gelebilir. Aldığımız bir haber, mesaj ya da kafamızda ilk defa beliren bir fikir gelecek ayın temel konusunu oluşturabilir. Yeniliklerin ayrıcalığını ifade eden Yeniay fazında, kendimizi ve hayatımızı yeniden elden geçirerek, eksiklerimizi tanımlar, enerjimizi tazelemenin yollarına başvurabiliriz. Yeniay oluştuktan birkaç saat sonra transit Mars, Koç burcuna ilerleyeceği için aksiyon ve macera kategorisinde bir ay öngörülebilir.

 

28 Ocak sabah saat 03.07’de Kova burcunun 8. Derecesinde meydana gelen Yeniay yazı tura atmaktan keyif aldığımız hikâyeler yaşayabileceğimize ve sürprizlerle dolu bir aya işaret ediyor. Gerçi, ayrı telden çalanların, kendi bildiğini okuyanların ve kabına sığmayanların bolluğu sürprizlerden hoşlanmayan insanları çileden çıkarabilir!

 

Kova Yeniay’ı, davranış ve düşünce kalıplarımızı yenilemek ve bağımlılıklarımızdan kurtulmak için ideal zamandır. Yaşama dair beklentilerimizi günceller, geleceğimizi yeniden tasarlamak isteyebiliriz.

 

Kova burcu hem çılgınlık hem de dehadır. Hem kendini insanlık ailesine ait görmektir hem de insanların arasındayken bile bireyselliğimizi koruyabilmemizdir. Yeniayla birlikte arkadaşlık ilişkilerimiz, üyesi olduğumuz gruplar ya da takımlarla ilgili kararlar ve dönüm noktaları gündeme gelebilir. Yeniay yeni ortamlara girme arzusu ve benzer düşünceleri paylaştığımız insanlarla başladığımız projeler için olumludur. Fakat ufukta Aslan burcundaki Ay tutulması varken, Kova burcunun en hassas noktalarını da göz ardı etmemekte fayda var.

 

Kova özgürlükçü düşünceleri kadar, sabit fikirleri ve inatçılığıyla da tanınır. Başkalarının kendi hakkında ne düşündüğüne haddinden fazla önem verebilen bu burçtan olanların, insanlar tarafından kabul görme ve önemsenme arzuları öylesine yoğundur ki aksi halde var olamayacaklarını düşünebilirler. Bu duygu durumu Kova’nın kendini aşırı görünür kılma isteğiyleve karşısındakini dinlemeden sadece kendinden bahsetmesiyle neticelenebilir. Bu nedenle Yeniayın dikkate almamız gereken en önemli dersi büyümek ve gelişmek için egonun tuzaklarından sakınmamız gerekliliğidir. Yoksa hayat karşımıza daima bizi egomuzun kırılganlığıyla sınayacak insanlar çıkarmaya devam edecektir.

 

Dünyevi anlamda Kova Yeniay’ı kuralların işlemediği, devrimlerin ve reformların gelişmekte olduğu coğrafyaları ve sosyal ayaklanmaları gündeme getirebilir. Uzay araçları ve teknolojileri, hava kuvvetleri, otomobil üreticileri, yarışlar, yarışmacılar ve uçaklarla ilgili haberler artabilir. İletişim ve enerji sağlayan kablo/boru düzenekleri, internet, TV, radyo ya da telefon sağlayıcıları/kanallarıyla ilgili krizler oluşabilir. İstanbul’a göre çıkarılmış Yeniay haritasında Ay ve Güneş birlikteliği 4. evde yer alıyor. Dolayısıyla mülkiyet hakları, çiftçilik, tarım, madencilik, emlak sektörüne dair beklenmedik yasalar, olaylar ya da tartışmalar gündem oluşturabilir. 4. evdeki Kova Yeniay’ı mundane anlamıyla “beklenmedik şekilde başlayan ve sonuçlanan meseleler” demektir.

 

Yeniay doğum haritanızda hangi evinizde gerçekleşecekse bu evin konuları dâhilinde güncellemeler yapabilir, sürprizlerle karşılaşabilir, yine bu evin kapsadığı alanlarda bağımsız kararlar alabilirsiniz. Örneğin 3. evdeki Yeniay kelime haznenizi ve ifadenizi güncellemeniz anlamına gelirken, 5. evdeki Yeniay hesapta olmayan aşk maceralarına önayak olabilir. 8. evdeki Yeniay borçların kapanmasıyla gelen bir özgürlük hissine, 10. evdeki Yeniay ise kariyerde bir yenilenme ihtiyacına işaret edebilir. Kova burcu ani spazmlar ve kramplarla ilgilidir. Dolayısıyla Yeniay’ın oluştuğu evle ilgili bir ritim bozukluğu beklenebilir. Yani haritanızda Kova hangi evinizde bilmeseniz bile, değiştirmeniz gereken şeyler konusunda yaşayacağınız aksaklıklar size harekete geçmeniz yönünde alarm veriyor demektir.

 

Hava burçları denince aklıma hep farklı yönlerden esen rüzgârlar gelir. Denizcilerin ve adalıların korkulu rüyası, adeta “eti kemiğinden ayıran” lodosu ise en çok Kova’ya yakıştırırım. Esmesi, gürlemesi dindiğinde yağmur getireceği için mi, içime üflediği deniz kokulu nefesinden mi yoksa şaşkın bulutların arasından bir görünüp bir kaybolan maviye özlemimden mi bilmem ama en sevdiğimdir lodos.

 

Cesaret ve umutla…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 452

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 769

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2321

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1663

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3306

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön