Doğum haritasında Mars: Enerjinizi doğru kullanabiliyor musunuz?

Doğum anındaki Güneş’in konumu benliğimizi ve yaşam enerjimizin kaynağını gösterirken, Mars’ın haritadaki yerleşimi enerjimizi nasıl ve neye yönlendirdiğimizle ilgilidir. Güneş yaratıcı enerjiye, Mars ise enerjinin “ham” haline benzetilebilir.

 

Astrolojide dürtüler, cinsel davranışlar, libido, reflekslerimiz, tepkilerimiz ve bizi öncelikli olarak nelerin harekete geçirdiği Mars’la açıklanır. Kendimizi hayatın hangi alanlarında kanıtlamak istediğimizi Mars’ın bulunduğu burç ve eve bakarak yorumlayabiliriz. Örneğin hava elementinden olan İkizler burcunda bulunan Mars, kişinin enerjisinin büyük kısmını okuma/yazma, iletişim gibi zihinsel aktiviteler ve entelektüel çalışmalar için harcadığının göstergesi olabilir. Dolayısıyla Mars İkizler özellikle bedensel gayret gerektiren durumlarda çabuk yorulan birine işaret edebilir. Oysa Mars’ın Koç burcundaki yerleşimi daha “fizikseldir”. Kişinin “kimliğini” ortaya koymak için rekabet ettiği durumları hayatına çekebileceğinin, rekabet gerektiren sporlarda ve yarışlarda başarılı olabileceğinin işaretidir. Ateş burçlarındaki Mars genel olarak spora, su burçlarındaki Mars özellikle su sporlarına ve aktivitelerine yatkınlık verebilir. Boğa burcundaki Mars genelde dans ve müzik gibi sanatsal uğraşlar verirken, Mars’ın Oğlak yerleşiminden başarılı dağcılar, finansçılar ya da cerrahlar çıkabilir. Mars Terazi burcunda ya da 7. evdeyken kişinin özel ilişkilerindeki huzursuzluk ve çatışmalar artabilir. Aynı durum 7. Evde bulunan Koç burcu için de geçerlidir. Mars’ı Terazi burcunda yer alan kişi yalnız spor yapmaktan hoşlanmayacağı için genelde arkadaşlarıyla yoga sınıfına yazılması, tenis oynaması, sevgilisiyle dans kursuna örneğin tangoya başlaması önerilebilir.

 

Mars’ın haritadaki konumu hem saldırıya uğradığımız hem de savunmaya geçtiğimiz konular hakkında ipuçları taşır. Örneğin 3. evde bulunan Mars, kişinin sesini kolay yükseltebileceğini, iletişim tarzının “kavgacı” olabileceğini, bu sebeple genelde kardeşleriyle, yakın arkadaşlarıyla ve komşularıyla sorun yaşayabileceğini gösterir. Çevresiyle sık sık tartıştığı halde bu kişi doğru iletişim kurduğu konusunda ve haklılığında son derece ısrarcı davranarak yapılan eleştirilere direnebilir. Yakın çevresiyle (kardeşler, komşular vs.) her ne kadar problemli ilişkileri olsa da, bu kişileri yabancılara karşı saldırgan biçimde savunmaya eğilimi de vardır.

 

Mars’ın bulunduğu ev hayatımızın en hareketli alanlarını da gösterir. Mesela 11. evinde Mars yer alan kişinin arkadaşlık ilişkileri yoğundur. Bu konum genelde arkadaşlarla aradaki tartışmaları ve rekabeti arttırır. Kişi eğer arkadaşlarından öğrenmeye açık olursa ve kendi olumsuz davranışlarını düzeltmeyi denerse, doğal liderlik özelliklerini yapıcı yönde kullanarak arkadaşlarını motive eden ve onlara rehberlik eden kişi olabilir. Aksi durumda kişinin lider olma arzusu, liderlik nitelikleri sergileyen diğer arkadaşlarıyla daima sorun yaşamasına sebep olabilir.

 

Satürn gibi, Mars’ın konumu da hayatımızın problemli yanlarını, kazalara yatkın olduğumuz fiziksel bölgeleri ve iyileştirmemiz gereken taraflarını gösterir. Örneğin Yengeç burcundaki Mars aile hayatında huzursuzluk, agresif insanların bulunduğu bir aile ortamı verebilir. Evde yangın riskine karşı daima dikkatli davranılmalıdır. Kişinin ülser ve gastrit benzeri rahatsızlıklara yatkınlığı olabilir. Mars Boğa burcundayken vücudun boyun ve boğaz bölgesi, Mars Oğlak’tayken dizler, dişler ve eklemler hassastır. Cerrahi operasyonlar anlamına gelebilen Mars örneğin Balık burcundayken ayak bileğinde bir yara ya da ameliyat izi demek olabilir. Mars’ı İkizlerde olan kişi, ellerini ve kollarını çok sık hareket ettirir. Kollar, bilekler kolay incinebilir, ağız ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı hassasiyet vardır.

 

Enerjimizi doğru biçimde kullanamadığımız zaman ise Mars’ın negatif tarafları olan öfke, şiddet ve tahammülsüzlük ortaya çıkabilir. Mars bir cerrahın neşteri de olabilir, can alan bir bıçak da. Mesele hayat veren ve hayatı yok edebilen bu enerjiyi ne oranda yapıcı ya da yıkıcı yönde kullandığımızla ilgilidir. Örneğin Mars Yay burcundayken inandığı şey için mücadele eden kişinin simgesidir. Biri inandığı şey uğruna insanları katleden bir intihar bombacısı olabilirken, bir başkası hayatın felsefi alanlarında bilgisini kullanarak barışçıl biçimde inandıkları için mücadele etmeyi seçebilir.

 

Eğer sürekli şiddetli ruh hallerine giriyor ve içinde bulunduğunuz durum için sık sık başkalarını suçluyor ya da saldırganlık gösteriyorsanız, o zaman Mars’ın negatif etkilerini yansıtıyorsunuz demektir. O halde gücünüzü ve enerjinizi sadece küçük çıkarlarınız için seferber etmemeli, daha yüksek ideallere hizmet etmeyi ve herkes için faydalı olabilecek amaçlar edinmeyi denemelisiniz.

 

Cesaret ve umutla...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 288

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2878

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2381

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1529

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4903

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön