Astrolojide 11. ev: Umutlarımızın karşılığı

Astrolojide 5. ev çocukça bir saflığın, kabiliyetlerimizin ve kişiliğimize dair benzersiz niteliklerin köklendiği bir oyun havuzunu hatırlatır. Karşısında yer alan 11. ev ise, toplumla kurduğumuz ilk temas, dünyayla tanışmamız, yalnız olmadığımızı keşfettiğimiz yer, yani arkadaşlarımızdır.

 

Ortak noktalarımızı ve farklılıklarımızı açıklayan 11. ev aynı zamanda geçmişten bugüne taşıdığımız umutlarımız ve geleceğimizi şekillendiren hayallerdir.

 

11. ev yasa yapıcıları temsil ettiği kadar, yasalara karşı gelenlerle de ilgili bulunur. Genel olarak uçaklar, bilgisayarlar, elektrik, galaksiler, oy pusulaları, danışmanlar, sponsorlar, insanlığa dair meseleler, beklenmedik kazançlar, üyesi olunan arkadaş grupları veya organizasyonlar, parlamento, reformlar, müttefik ülkeler, uzun vadeli kalkınma planları gibi konular bu evle ilişkilidir. Dünyevi anlamda 11. ev toplumun ortak hedefleri, gücü ve umutlarıdır.

 

Antik zaman astrologları bu evi “iyi şansın ve iyi ruhun evi” olarak tanımlamışlardır. Haritalarda bu eve düşen gezegenler dolayısıyla kişi ya şanslıdır ya da şansı kısıtlanır. Özellikle Jüpiter’in doğum haritasında 11. evde verimli bir burçta, olumlu açılar altında konuşlanması büyük talihin göstergesi sayılır.

 

2. ev kendi çabalarımızla elde ettiğimiz maddi kazançken, 11. ev şans eseri bulduğumuz para ya da piyango gibi ani kazanımlarla ilgilidir. Arkadaşlık konusunda şanslı olup olmadığımız, çevremizden ne şekillerde destek göreceğimizi ya da göremeyeceğimizi de bu eve bakarak yorumlarız. Örneğin 11. evdeki Satürn harita sahibinin, genelde kariyer hayatı boyunca kalıcı dostluklar geliştirmesi, yaşça büyük tecrübeli insanlarla arkadaşlık kurması ve bu insanlardan destek görme eğilimini gösterir. 11. evdeki Satürn az ve öz arkadaş anlamına gelebilir. 11. evinde Aslan burcu ve Jüpiter bulunan kişinin sosyal çevresi ise tanınmış ünlü insanlardan meydana gelebilir. Bu durumda 2. örnekteki kişi sosyal ilişkileri yönünde Satürn 11. ev konumuna nazaran çok daha şanslıdır.

 

“Umutlarımın ve beklentilerimin karşılığını alacak mıyım, ne şekilde?” sorusunun cevabı 11. ev ve bu evin yöneticisi olan gezegenin konumunda gizlidir. Örneğin Plüton ya da Akrep burcu 11. evde yer alıyorsa, kişi hayatındaki en büyük dönüşümleri arkadaşlık ilişkileri dolayısıyla tecrübe edebilir, sosyal ilişkileri gerçek gücünü bulmasını sağlayabilir. Kişinin hayatında beklentileri yönünde aşırı uçlarda iniş çıkışlarla yüzleşebileceği öngörülebilir.

 

Ne zaman ki progress ya da transit gezegenler 11. evi etkilemeye başlar, o zaman yeteneklerimizi toplum aracılığıyla ortaya koymanın yollarını arar, prensiplerimizi sorgular, hayattaki önceliklerimizi yeniden sıralarız. 11. eve etki eden gezegenin konuları dahilinde kafamızda deli sorular belirir; Kendimize “Neden işimi bırakıp tamamen yeni bir şeyler denemiyorum? Neden her şeyi ardımda bırakıp bir dünya turuna çıkmıyorum?” diye sorabiliriz. Tecrübe ettiği hayatının akışında çok daha tatmin edici bir yaşantının da mümkün olabileceğine inana ve kendini ihtimallere açık tutanlar için 11. evdeki olumlu bir transit olağanüstü güzellikte sürprizlerin gerçekleşmesi demektir.  

 

5. ev sahip olduğumuz sevgiyi nereye, kime ve nasıl yönelttiğimiz, yani sevme potansiyelimizdir. 11. ev ise başkalarından gördüğümüz ilgi, hayranlık, sevgi demektir ve bu sevgiyi kabul etme kapasitemiz yine bu evle ilişkilidir.

 

Bazen sever, bazen de sevilmeye ihtiyaç duyarız. Fakat başkalarından aldıklarımızla değil, sahip olduklarımızı içtenlikle paylaşabildiğimiz oranda mutlu hissederiz. Unutulmamalı ki, birinin yolunu aydınlatmak için ateş yakan, kendi yolunu da aydınlatır. Aldığımız ve verdiğimiz sevginin ölçüsü daima yüreğimizdir.

Cesaret ve umutla…

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Aralık 2018 Salı 02:34

  Yukselen oglak rahimde kitle nasil aciklanir

  Cevapla
 •  
  03 Ekim 2018 Çarşamba 00:42

  chiron kad kavuşum 11. evde

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2017 Çarşamba 02:13

  Mükemmelsiniz

  Cevapla
 •  
  25 Ağustos 2016 Perşembe 03:20

  anlaşılır astroloji, teşekkür !

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 01:21

  11. evimde hiçbir şey yok :(

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 17:12

  11 ev balık mars koçta 11 ev sans noktası balıkta 11 evde ?

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 13:37

  11.evim de pluto ve gad kavuşumda...arkadaşlık iliskilerimde çok dikkatli olmam gerek....

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön