12. ev: Kendimizden sakladıklarımız

Astrolojide 12. Ev başkalarından olduğu kadar, kendimizden de sakladığımız hem bizi huzursuz eden hem de hayatımızı zenginleştiren bilinçdışı şeylerin ifadesidir. Burası geri dönüşümlü bir atık merkezine benzetilebileceği gibi, aynı zamanda bir altın madeni olarak açıklanabilir.

 

Gölge hayatımızı temsil eden bu evdeki potansiyellerimiz genelde rüyalar aracılığıyla, terapilerle, meditasyon ya da hipnoz halindeyken, yani dışarıdaki dünyadan soyutlanarak içsel dinamiklerimize odaklandığımız anlarda ortaya çıkabilir. 12. Ev ve buradaki gezegenler tıpkı geri giden gezegenler gibi, içe dönük bir enerjinin göstergesidir. Bu noktada bir yöntem olarak astroloji, kişinin bilinçdışının izini sürmesi için önemli ipuçları sağlayabilir.

 

Sadece Ay Düğümleri değil, 12. Evin de geçmiş yaşamdan getirdiğimiz karmik yükle bağlantısı vardır. Kişinin anne karnındaki ve erken çocukluk evrelerinde yaşadığı tecrübeler, süregelen hayatına etki eden bilinçdışı enerjiler bu eve bakılarak açıklanır. Haritadaki 12. Ev zayıflıklarımız ve gizli gücümüz, bir nevi Aşil topuğumuzdur.

 

Uyku düzenimiz, rüyalar, mahremiyet, psişik deneyimler, yaptığımız fedakârlıklar, gizli yetenekler, ailevi ve toplumsal karma, geçmişten bugüne neticelenmemiş, bastırdığımız ve inkâr ettiğimiz şeyler, engelli tarafımız, kompleksler, gizli düşmanlar ve korkular, bağımlılıklar, asla büyümeyen tarafımız ve fanteziler 12. Ev konularındandır.

 

12. evinizdeki burç ve gezegenler

 

Bir haritada 12. Evi analiz etmek için burada bulunan burç ve yönetici gezegeni, bu evde yer alan gezegenler ve yaptıkları açılar göz önüne alınmalıdır. Whole Sign ev sistemine göre, 12. Evdeki burcunuz, yükselen burcunuzdan önce gelir. Yani Eğer yükseleniniz Akrep ise, 12. Evinizde Terazi yer almaktadır. Bilhassa Güneş ve Ay 12. Evinizde bulunuyorsa ya da bu evde 3 ve daha fazla gezegen birleşmişse, 12. Ev konuları hayatınızın büyük bölümüne etki ediyor demektir.

 

Örneğin 12. Evde bulunan Ay ya da Yengeç burcu, bastırılmış bir çocukluğun, anneliğin ve aile ilişkilerinin göstergesidir. Harita sahibi, bakıma ihtiyaç duyduğunu ya da anne olma isteğini inkâr etmeye eğilim gösterebilir. Dolayısıyla çevresinde çocuklar varken kendini huzursuz hissetmesi mümkündür. 12. Ev “yansıtma” anlamına da geldiğinden, 12. Evde Ay ya da Yengeç burcu bulunan kişi annelik ve çocuklarla ilgili her mevzuya eleştirel ve tepkisel yaklaşabilir. Bu evdeki Aslan burcu ya da Güneş ise, bir diğer kişiyi hayatının merkezi haline getirmeyi simgeleyebilir.

 

12. evdeki Venüs ya da Terazi burcu, yakın ilişkilerin yadsınması, gerçek bir partner yerine hayali ya da ulaşılması imkânsız birini tercih etmekle ilgilidir. Kişi bir ilişkiye duyduğu ihtiyacı bastırdığından, genelde gizli birliktelikleri seçebilir. Buradaki Venüs, evlilik ve bağlanma korkusu anlamlarına gelir.

 

Enteresandır ki, inkâr ettiğimiz ve kabullenemediğimiz her şeyi direkt veya dolaylı yoldan hayatımıza çektiğimizi fark edemeyiz. Örneğin 12. Evinde Mars bulunan kişi öfkesini bastırmaya eğilim gösterir fakat sürekli eleştirdiği agresif insanlarla sık sık karşılaşmak durumunda kalabilir. Genelde saldırıya uğradıklarını ve yangın temalı rüyalar gören bu kişiler, gündelik hayatlarında kendileriyle ilgisi olmayan kaza ya da şiddet olaylarına da tanık olabilirler.

 

12. evdeki Satürn geri çekilmeyi, yoksunluğu, kendini suçlamayı, yalnızlık ve kaybetme korkusunu temsil eder. Ama aynı zamanda harita sahibinin bilinçdışı konulara eğildiğinde uzmanlık kazanabileceğini de gösterir.

 

Son derece manevi açılımları olan 12. Ev, hayallerin de gücüdür. Buradaki gezegenler yaratıcı enerjilerimize kanal olan eğilimlere ışık tutarlar. Dolayısıyla yazarların, sanatçıların, müzisyenlerin ve şairlerin 12. Evlerinde, Merkür, Venüs ya da Ay’a rastlanır.

 

Gezegenlerin 12. Eve transitleri bilinçdışı potansiyellerimizin hayatımıza yansımasını olumlu ya da olumsuz şekillendirebileceğinden, en az natal gezegen pozisyonları kadar önem taşıyabilirler.

 

İçsel hayvan

 

İlkel toplumların çoğunda insanların kendilerini özdeştirdikleri hayvan figürlerine rastlanır. 12. Ev tam da bu biçimde hem bizi korkutan hem de ruhsal gücümüzün tezahür ettiği içsel hayvanımız ve sembolik totemlerimizdir.

 

Buradaki Aslan veya Güneş tutsak bir vahşi kedinin, İkizler burcu veya Merkür kafesteki bir muhabbet kuşunun ya da maymunun simgesi olabilir. 12. Evinde Balık ya da Neptün bulunan kişiler kendilerini deniz hayvanları, totemleri ve hikâyeleriyle özdeşleştirmeye yatkın olurlar. Bu evdeki Akrep burcu ve Plüton, yeraltında zincirlenmiş bir Anka kuşudur.

 

Ruhun sınırsızlığını ve çözülmeyi simgeleyen bu evi her kişi için genellemek elbette imkânsız. 12. evin serüveni, ruhunuzun el değmemiş ormanına adım atarak, içsel sembolünüzle tanışmak ve bu sembolün yaratıcı enerjisini hayatınızda özgür kılmaktır.

 

Cesaret ve umutla

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Kasım 2018 Perşembe 16:06

  Bende neptün ve uranüs var. Aniden ne çıkıcak diye içim kopuyor :D

  Cevapla
 •  
  23 Mayıs 2019 Perşembe 17:31

  i̇ko astroloji̇st yazip vi̇deolarini i̇zleyi̇n...

 •  
  25 Nisan 2018 Çarşamba 20:47

  Gunesim akrep 8ev,yukselen balik marsim yengec 5 ev 2 yildir evliyim cocugum olacakmi

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2017 Çarşamba 20:40

  Merkür Venüs Juno Mars ve plüton hepsi 12. Evimde bu düğümü çözemedim ???Kısaca anlatırsanız çok mutlu olurum ????

  Cevapla
 •  
  27 Ekim 2016 Perşembe 16:29

  güneşim yengeç 12. ev merkürüm yengeç 12. ev venüsüm yengeç 12. ev yükselenim aslan ay burcum başak çok sık rüyalar görüyorum .. gerçekleşen .. bir tavsiyeniz var mı?

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2016 Cuma 18:14

  güneşim, jüpiter, merkür ve venüsüm 12.evde.. yükselenim aslan.. hayatım boyunca hep bastırıldım. sürekli despot insanlarla muhatap oluyorum.. kısacıkta olsa astrolojik bır tavsiyede bulunurmusunuz?

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2016 Cuma 11:59

  Ya hiçbir gezegen yoksa

  Cevapla
 •  
  26 Ekim 2018 Cuma 22:04

  çok şanslısın!


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön