WhatsApp ne işe yarar, nasıl daha iyi kullanılabilir?

WhatsApp internet olan her ortamda ücretsiz kullanabileceğiniz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Sizde telefon numarası olan herkesle konuşabilirsiniz. Bunun için telefonunuza indirip kurmanız yeterlidir.


Bu yazımızda WhatsApp programının detaylarından, pek bilinmeyen özelliklerinden bahsedeceğiz..


Bu programla mesajlaştığınız gibi yine ücretsiz olarak kolayca fotoğraf, video, ses ve bulunduğunuz konumu paylaşabilirsiniz. Diyelim ki evinizdesiniz ve bir arkadaşınız ilk defa evinize geliyor. Evi tarif etmeye, adres yazmaya gerek yok. Açın telefonunuzun konumunu sonra girin WhatsApp'tan konum paylaşa tıklayın ve detaylı harita arkadaşınızın elinde olsun.


Eğer pdf gibi dosyaları da göndermek istiyorsanız ve Android telefonunuz varsa Whats Packed 2 Ads uygulamasını indirerek bunu yapabilirsiniz. Iphone için maalesef henüz böyle bir uygulama yok.


Eğer yazışmalarınızı kimsenin görmemesini istiyorsanız, iphone için Passcode for WhatsApp, Android için ise WhatsApp Lock programını indirip, WhatsApp'a şifreyle girilebilmesini sağlayabilirsiniz.


Diyelim ki sildiğiniz bazı mesajları geri getirmek istiyorsunuz. WhatsApp'i silip yeniden yüklerseniz, WhatssApp'in otomatik yedekleme özelliği sayesinde eski mesajlarınız da geri gelecektir. Fakat ilk olarak “otomatik olarak yedekle” özelliği kapatılmışsa, ayarlar => sohbet ayarlarından yeniden açmanız gerekir.

Dilediğiniz konuşmanın üstüne gelip, elinizle sola çekip gelen seçeneklerden “Sil”i seçip tüm konuşmayı silebilir ya da “daha”ya basarak gelen seçeneklerden sohbeti arşivleyebilir ya da postalayabilirsiniz.


WhatsApp'ta karşınızdaki kişi tarafından gönderilen görseller otomatik olarak telefonunuza kaydedilir. Bunu otomatik yapmaması için Ayarlar => Sohbet Ayarları kısmındaki Medyayı otomatik indir seçeneğine tıklayın, gelen seçeneklerden isterseniz gelen görsellerin indirilmesini tamamen kaldırıp manuel hale getirin (biz bunu tercih ediyoruz. Her gelen görsel kaydetmek istediğimiz görsel değil neticede) isterseniz wi-fi bağlıyken indirilmesini seçin.


Eğer WhatsApp profil fotoğrafınızı herkesin görmesini istemiyorsanız Profil resmi ayarlarınızı yapmak için Ayarlar > Hesabım > Gizlilik yolunu izleyebilirsiniz.


WhatsApp'a yeni gelen bir özellik ise web üzerinden kullanabilinmesi. Fakat maalesef ki sadece Android telefonları olanlar için mümkün bu. https://web.whatsapp.com/ adresine girerek webde kullanmanız mümkün.


WhatsApp'ta canımızı tek sıkan şey grup sohbetlerinde sürekli bildirim gelmesi olabilir. Bunun için de WhatsApp'i tümden sessize almak mümkün olduğu gibi, Eğer arada beklediğimiz önemli bir yazışma varsa onu kaçırmamak için sadece yoğun konuşulan grupları da sessize alabilirsiniz. Bunu yapmak için o grubun konuşmasını açın, en üstte yazan grup adına dokunun... Gelen pencerede “Sessiz” kısmına tıklayıp gelen seçeneklerden 8 saat, 1 hafta, 1 yıl seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.


Yine aynı penceredeki “Özel bildirimler” bölümüne tıklayarak bu grubun bildirimleri için özel ses ataması da yapabilirsiniz. Sohbeti tamamen silmek ya da gruptan çıkmak işlemleri de yine bu bölümden yapılıyor.


WhatsApp'ı açtığımızda sol altta gözüken “Favoriler” kısmı çok kullanılan bir bölüm olmasa da aslında çok işlevsel. En çok konuştuğunuz insanları buraya eklerseniz, her seferinde yeniden akışta aramak ya da yeni konuşma bölümünden isim aramak zorunda kalmazsınız.


Yine WhatsApp'ı açtığımızda o ana kadarki sohbetlerimizi görebildiğimiz kısımda, sol üstte “Toplu Mesaj Listeleri”ni göreceksiniz. Bu bölümden oluşturduğunuz listedeki kişilere aynı anda aynı mesajı gönderebilirsiniz. Bu bölümün gruplardan farkı, herkesin aynı anda aynı konuşma ortamında olmaması. Mesaj gönderdiğiniz kişilerin hepsiyle ayrı ayrı sohbet sayfasında görüşmeye devam edersiniz. Mesela akrabalarınızdan oluşan bir liste oluşturduğunuzda, hiçbiri birbirini görmeden hepsine birden doğum yaptığınızı haber verebilirsiniz.


Keyifli sohbetler dileriz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön