4,5G internet teknolojisi hayatımıza ne getirecek?

Neden 4 değil, 5 değil 4,5G?

Kamuoyunda 4,5G olarak adlandırılan 'IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi'nin gündeme gelmesiyle, pek çok bilgi karmaşası da yaşanmaya başladı. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Erdoğan yaklaşık 3 ay önce 3G teknolojisinden 4G'ye geçmek yerine 5G'ye geçmenin daha sağlıklı olacağını duyurmuştu ve ihale ertelenmişti. Ancak dünyada 5G teknolojisi henüz hiçbir şekilde tam oturmamışken, öte yandan 4G teknolojisine 'geçiş kolay' algısı ile belki de hareket edilerek, bu ikisi yerine “4,5G'ye geçelim”de karar kılındı. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var; 4G teknolojisi 3G'nin geliştirilmiş bir versiyonu iken, 5G çok daha ileri bir teknoloji ve dünya üzerinde sisteme geçilmesine zaman var.

 

5G teknolojisinin dünya üzerinde tam oturabilmesi 2020'leri bulacağı öngörülüyor. 4,5G oturtulabilinirse, 5G'e entegre oluşumuz kolaylaşacak ve belki de 5G kullanan ilk ülkelerden olacağız. En azından hedefler bu şekilde.

 

“3G tek şeritli yol ise, 4,5G üç şeritli otoban”

BTK Başkan Vekili Sayan bu benzetme ile açıkladı kamuoyuna G'ler arasındaki farkı. " 4G ile 6,5 dakika, 3G teknolojisiyle ise 1 saatten fazla süren 8 gigabayt büyüklüğünde bir HD film, 4.5G ile 6 saniyede indirilebilecek” şeklinde duyuruldu.

 

4,5G teknolojisine geçiş, ihalenin hemen ardından çalışmalara başlandığında 1 Nisan 2016 itibarıyle hizmete geçebilecek. Antlaşmaya göre, 8 yıl içinde Türkiye nüfusunun %95'i hizmetten faydalanabilir duruma getirilecek. Mobil geniş bant hizmetleri uzunluğu 1 kilometreyi geçen tünellerde de kesilmeyecek, yüksek hızlı tren ve tren hatlarında seyahat edenlerin internet hizmeti kesintisiz sağlanmış olacak. 

 

İnternet ne kadar hızlanacak? 

Sonuç olarak 4,5G ile internet ciddi olarak hızlanacak. Türkiye'nin mobil iletişim bant genişliği 5 katına çıkacak, mobil internet 10 kat hızlanacak.

 

Terimleri bırakıp özetlersek; evlerdeki standart wi-fi bağlantısını ele alalım, 3G kullanıcıları halihazırda bunun 4 katı hızla bağlanıyorlar. 4G baz istasyonlarından ise daha farklı dalga frekansları ile iletişim sağlanıyor ve çok daha hızlı veri akışı gerçeklerişiyor.  5G ise bambaşka bir olay, tıkladığınız anda istediğiniz veri akışı sağlanacak, o kadarını söyleyelim.

 

Peki 4G tekolojisini atlayıp 4,5G'ye geçiş yapmak mantıklı mıdır, işte orada soru işaretleri var akıllarda ve bunu zaman gösterecek...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 475

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2924

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2458

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1534

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4913

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön