Az gittik uz gittik, 3 milyar mil yol gittik!

Plüton artık daha yakın!

Dile kolay, 15 yıllık emeğin karşılığını alabilmek... Çok farkında olmasak da çok büyük bir keşfe şahit olduk hep birlikte. Tarihi bir olay bu! Evet Plüton'a (İng.Pluto), güneş sistemimizdeki en uzak gezegene artık çok yakınız. 'New Horizons' isimli araştırma mekiği, yıllar süren çalışmalar sonunda ilk fotoğrafları dün göndermeye başladı.

Güneş sistemimizin en uzak gezegeni

Plüton'un keşfi 1930'lara dayanıyor. Arizona'lı bir gökbilimci, Clyde William Tombaugh, tam olarak ne olduğunu isimlendiremeden keşfediyor gezegeni. Gerçi gezegen mi, uydu mu tartışmaları bugün hala devam ediyor! 1929'da keşfediliyor, 1950'lerde kabul görüyor, 1960'larda gezegen olduğuna kanaat getiriliyor. 78'de uydusu keşfediliyor. Uydusu ile birlikte görüntülenebilmesi ta1990'da oluyor. Güneş sistemimizin en uç noktasında yer alan Plüton, uzaklığı sebebiyle zaman içinde hep gizemini koruyor. “Voyager” araştırmaları iki seferde de gezegeni es geçiyorlar. İlk elle tutulur verileri “Hubble Space Telescope” sayesinde oluyor.

 

“Gezegen mi?” tartışmaları başlıyor...

Hubble ile 90'larda toplanan bilgiler ve hızla gelişen yeni teknolojiler ile 2000'lerin başlarında tüm gök bilimciler gökyüzünü tarıyorlar ve bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış pek çok yeni buluş gerçekleşiyor. Güneş sistemimizde Haumea, Makemake, ve Eris gibi yeni gezegen ve uydular kayda geçiyor. Eris'in Plüton'dan büyük olması ve hatta 10. gezegen olarak isimlendirebileceği, tartışmaları başlatıyor. Plüton gezegen mi? Güneş sistemimizdeki bazı uyduların dahi Plüton'dan büyük oluşu, bu en uzak gezegenin kayamsı yapısı tartışmaları zaman zaman şiddetlendiriyor.

 

En uzak gezegene en yakın temas geçtiğimiz salı sabahı yaşandı. Yeni Ufuklar ilk 'en yakın' görüntüleri göndermeye başladı ve görünen o ki, önümüzdeki aylarda ulaşan her yeni bilgiyle gerçekten de 'yeni ufuklar'a açılacağız!

 

Sosyal medya üzerinde, ilgili gelişmeleri #PlutoFlyBy ile takip edebilirsiniz.

Maryland John Hopkins Üniversitesi, uygulamalı fizik laboratuarında, Plüton'dan ulaşan en yakın ve net fotoğrafları alan New Horizons (Yeni Ufuklar) ekibinin sevinci! (Fotoğraf:NASA)

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön