Gezdiğiniz her site kayda alınıyor!

 Hemen hemen hepimizin tatil hazırlıkları yaptığı günlerdeyiz, örneğimizi buradan vererek başlayalım. Google'da bir otel, bilet veya gezilecek bir yer arattınız diyelim. Az sonra sosyal medya hesaplarınızı açtığınızda sayfanıza birebir ilgili reklamların geldiği dikkatinizi çekti mi?

 

Günlük hayatımızı yadsınamaz derecede kolaylaştırsalar da interneti kullanan tüm teknolojik aletlerimiz, hakkımızda pek çok bilgiyi de kayıt altına alıyor. Bu işleme 'gözetleme' demekten kaçınıyoruz ama bilmeliyiz ki tüketim alışkanlıklarımızdan kişisel bilgilerimizin ayrıntılarına kadar birçok bilgi, 3 şahıslar tarafından kullanılmakta.

 

Beni niye kayıt altında tutsunlar, ben sadece internette geziniyorum” dediğinizi biliyoruz. Sıkça dile getirmeye çalıştığımız gibi, internette bedava hizmet yoktur ve ücretsiz faydalandığınız tüm servisler sizi kullanmaktadır. Buna Facebook hesabınız veya Gmail posta kutunuz dahil.

 

İnternette ziyaret ettiğiniz tüm sayfalar kayıt altındadır, silmeniz fark etmez, her biri arkasında izler bırakır. Yasalara göre internet sağlayıcıları tam 1 yıl süre ile bu izleri saklamak durumundadır. Bir araştırma ya da adli takip gerektiğinde bu bilgilere başvurulur. Ancak bundan öte adım attığınız her sitede, yazdığınız her kelimede tüketici alışkanlıklarınıza yönelik doneler bırakmış olursunuz. Gezdiğimiz sitelerin 'çerez'leri gezintiniz hakkında bilgi toplar ve az önce Google'da arattığınız oteli biraz sonra Facebook sayfanızda reklam olarak görmenizin sorumlusu aslında bu küçük dosyacıklardır.

 

GPS sistemi sayesinde yeriniz, Mobese kameraları sayesinde görüntüleriniz takip edilebiliyor. Bankanıza kişisel bilgilerinizi elinizle teslim ediyor, her ay kredi kartı dökümünüzde tüketim eğiliminizi rapor halinde sunuyorsunuz. Sağlık hizmetlerinden parmak izi uygulaması ile faydalanıyor, kullandığımız market kartları ile marketlere alışveriş alışkanlıklarımız ile ilgili detaylı bilgi veriyorsunuz. Şehir içinde kullandığınız elektronik biletle bile alışkanlıklarınızı, kullandığınız 'uçuş mil kartı' ile seyahatlerinizi beyan ediyorsunuz.

 

Diyeceğimiz o ki bugün internet üzerinde arkamızda izler bırakmamamız neredeyse imkansızlaştı. Bir kişi ya da marka ile ilgili bilgiye Google üzerinden ulaşamıyorsak şaşırır olduk. Yani bugün artık Google’da yer almak değil, almamak anormal ve şüphe getiren bir hal aldı.

 

Teknolojinin kolaylıkları arttıkça, hayatımızın özeli de kalmıyor diyebilir miyiz? Baksanıza daha dün en ulaşılmaz bilgi gibi görünen güvenlik sorusu 'Anne kızlık soyadı' bile bugün annelerimizin sosyal medya hesaplarında apaçık ortada!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön