Dosyalar artık güvende

Türlü türlü sebeplerden çeşitli dosyalar oluşturuyoruz her birimiz. Bazen işimizle ilgili bilgileri dosyalıyor, bazen çocuğumuzun beslenme düzeniyle ilgili notlar alıyor, bazen hayatımızı planlıyor, bazen de fotoğraflarımızı klasörlüyoruz.

 

Gel gör ki hayatımıza türlü kolaylıklar sokan teknoloji, sudan sebeplerle çat diye bozulabiliyor, bilgisayarımız çökebiliyor, harici harddisklerimiz bozulabiliyor ve onca emekle oluşturduğumuz dosyalar birden bire sırra kadem basabiliyor. Çoğumuzun başına gelen bu acıklı durum için hepimiz kendimizce çözümler geliştirmişizdir. Mesela belgeleri kendimize mail atmışızdır (ki mailimin hack’lenmesiyle binlerce dökümanımı kaybetmişliğim de vardır!) Ya da mesela Facebook'ta fotoğraf klasörleri yaparak orada bir arşiv oluşturmaya çalışmışızdır (Ki bu yöntemle de tüm fotoğraflarımızın kullanımını Facebook'a devretmiş oluyoruz, bilerek ya da bilmeyerek)

 

Neyse ki bir süredir çok daha kesin ve net bir çözüm var dökümanlarımızı saklamak için: Bulut bilişim. Yani online depolama. İcloud, Dropbox, Google Drive, Yandex Disk gibi farklı farklı markaların sağladığı bu depolama olanağı, sadece arşivleme değil, gittiğimiz her yerde verilerimize ulaşıp çalışabilme imkanı da sağlıyor.

 

Biz bugün kendi kullandığımız ve çok memnun olduğumuz Google Drive üzerinden anlatacağız bu şahane uygulamaları. Zaten kullanım olarak birbirlerine çok benziyorlar.

 

 

Drive'da 15 GB ücretsiz Google depolama alanıyla başlarsınız. Bu sayede resim, hikâye, tasarım, çizim, kayıt, video gibi aklınıza gelen her şeyi saklayabilirsiniz.

 

Drive'daki dosyalarınıza herhangi bir akıllı telefondan, tabletten veya bilgisayardan erişebilirsiniz. Kısacası nereye giderseniz gidin, dosyalarınız elinizin altındadır.

 

Diğer kullanıcıları istediğiniz tüm dosyaları görüntülemeleri, indirmeleri ve bu dosyalar üzerinde ortak çalışma yapmaları için hızlıca davet edebilirsiniz. Ki bu bizim en çok kullandığımız özelliğidir. Bir metin, proje üzerinde mi çalışmamız gerekiyor? İkimiz de kendi evimizden açıyoruz Google Drive üzerinden bir dosya, online olarak aynı anda, birbirimizin yazdıklarını hemen o an görerek birlikte yazıveriyoruz yazmamız gerekenleri. Hemen sağ yanında bulunan chat kutusuyla da yazışabiliyoruz. Tabii aynı zamanda çalışmak zorunluluğu yok. Birimiz müsait olduğunda çalışıp, diğerimiz daha sonra belgeyi açıp neler yapılmış nerede kalınmış takip edebiliyoruz. Benzer şekilde, istediğiniz sayıda kişiyle yapabiliyorsunuz bu çalışmayı.

 

Çalışmanızı bitirdikten sonra dosyanızı istediğiniz kişiyle drive üzerinden paylaşabilir ya da e-posta olarak gönderebilirsiniz. İstediğiniz uzantıyla kaydetmek de mümkün.

 

Ayrıca Google Drive'a girip, sağ üst köşeden “Oluştur” a tıklayarak klasör de oluşturabilir, istediğiniz dosya, görsel vb'yi içinde saklayabilir, istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

 

Web üzerinden çalışmaktan hoşlanmayanlar ya da her zaman internete sahip olmayanlar bilgisayarlarına da Drive'ı indirebilir, offline çalışabilir. Güzel olan şu ki, -internet olan ortamda- otomatik olarak web üzerinizdeki Drive'ınızla senkronize olur.

 

Dediğimiz gibi diğer online depolama programları da yaklaşık olarak benzer özelliklere sahipler. Dolayısıyla her birini tek tek deneyebilir, içinize en çok sineni kullanmaya başlayabilirsiniz. Yarattığı kolaylığa inanamayacaksınız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön