Güvenli internet kullanımı

Güvenli internet kullanımı hakkında yazdığımız ilk yazımızdan sonra yine güvenlik konusu ile devam ediyoruz. Bu kez bilgisayarınızda ve telefonunuzda alabileceğiniz önlemlerden bahsedelim. Kötü amaçlı yazılımlar, şüpheli indirmeler, kimlik avcıları ve daha pek çok can sıkıcı konudan nasıl uzak durabileceğinize değinelim.

 

 • Çok basit fakat etkili bir ilk adım; antivirüs programı yüklemek. Gelen şüpheli e-postaları asla açmamanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Yüklediğiniz her yeni uygulama, eklenti veya programı, virüs programında denetlettikten sonra açmanız gerektiğini önerelim. Bu adımı asla ihmal etmeyin. Bu güvenlik adımına tanıdıklarınızdan gelen e-postaya iliştirilmiş video, belge, görsel vb. eklentileri taratmak da dahil.

 

 • Kullandığınız antivirüs programını sürekli güncel tutmayı ihmal etmeyin. Güncelleme, antivirüs programı için çok önemlidir. Her yeni çıkan kötü yazılıma karşı yeni bir çözüm eklenmiş olabilir. İhmal etmeyin.

 

 • Bilgisayarınıza hem maddi zarar verebilecek hem de zaman olarak sizi hemen her gün oyalayarak vakit kaybına sebep olacak spam mailler, aslında büyük sıkıntı yaratır. Spam (istenmeyen postalar) için e-posta filtresi kullanın, kullandığınız posta siteminde bu hizmet varsa aktif hale getirin.

 

 • Antivirüs ve antispam programlarının yanı sıra anticasus programlarını da araştırın ve uygun gördüğünüzü yükleyin. İnternette paylaştığınız herhangi bir şeyin asla silinmediğini, bir mail aracılığı ile paylaşmış olsanız bile her an herhangi birinin eline ulaşabileceği gerçeğini bilin. Aynı şekilde bilgisayarınızda silmiş olduğunuzu düşündüğünüz bir veri de halen ulaşılabilir durumdadır. Belgelerinizi paylaşırken bu ayrıntı hep aklınızda olsun.

 

 

 • Çok özel belgelerinizi, şifrelerinizi bilgisayarınızda saklamayın. Hatta e-posta kutunuzda ve posta sağlayıcınızın sunduğu ücretsiz drive’larda dosya şeklinde de saklamayın. Tüm sosyal medya şifrelerinin, kredi kartı bilgilerinin, banka hesap numaralarının bir Word dosyasında biriktirip saklandığına çok şahit oluyoruz. Siz yapmayın! Bir external (harici/taşınabilir) hard-disc edinebilir, çok değerli bilgilerinizi burada saklayabilirsiniz. Olmadı kağıt kalem kullanın, bir defter tutun şifreler için, inanın daha kolay.

 

 • İnternet güvenlik duvarı ayarlarınız daima çalışır durumda olsun. Bilgisayar ayarlarında 'denetim masası' ndan ulaşabileceğiniz ‘güvenlik duvarı ayarları’na göz atın, aktif olduğundan emin olun. Bilgisayarınızda hazır bulunan bu sistem, bağlantılarınızı kontrol eder ve ulaşmak istediğiniz adrese güvenli ulaşmanızda etkilidir.

 

 • Bankacılık vb. işlemlerinizi çok kişinin kullandığı bilgisayarlar üzerinden yapmayın. Banka bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi asla internet üzerinden herhangi bir mesajda iletmeyin.

 

Güvenlik ve paylaşım konusu o kadar derin ve üzerinde fazla düşünmeden hareket ettiğimiz bir konu ki, mutlaka değinilmesi gerekiyor. Bu konudaki düşünce ve önerilerimizi bir sonraki yazımızda bulacaksınız.

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön