HBO seni seviyorum – True Detective

Onu bunu bilemem güzel okuyucum ama HBO diye bir gerçek var. Şimdi bakıyorum eski dizilerine Sex and The City’den tut Bored to Death’e kadar adamlar yapmış arkadaş dedirtiyor. He dedirtmeyen varsa bilemeyeceğim zira The Carnivale diye dizi gördü bu gözler!


Neyse şimdi gelelim dizimize, HBO yapacağını yaptı dedirten bir dizi var bu hafta listede, True Detective. Aman ya yine mi polisiye, hafiye, dedektif öf yine mi cinayet derseniz yoo dostum yoo çok yanılıyorsun derim ben de size, zira True Detective hiç de öyle aman kaçtı oğlum yakalasana şunu bak arkana bak ya, hay zehir hafiye seni tarzı bir dizi değil. Aksiyondan ziyade bol felsefik diyaloglu, alt metinli, zehir gibi kurgulu, muhteşem oyunculuğu olan bir dizi.

 

Az biraz konudan ve karakterlerden bahsedeyim. Birbirine gerçekten zıt iki cinayet masası dedektifi birlikte çalışmaya başlarlar, Rust ki kendisini Matthew McConaughey canlandırıyor, geçmişi bildiğin karanlık, he ben zamanında işte mafyaylayken, ben uyuşturucu olayındayken diyen ama fazla soru sorma sinirimi bozma bakışı atan, ailesi parçalanmış, gecesi gündüzü bir, gözüne uyku girmeyen, bol felfesik ve muhteşem bir karakter. Diğer karakterimiz ise Woody Harrelson’ın canlandırdığı – ki arkadaşım resmen adamı özlemişim -  Martin. Martin biraz ben memurum arkadaş tamam çözelim olayı da bak hanımım çoluğum çocuğum bekler diyip ya bu çıtır da iyiymiş diyen gizli kapaklı biri.

 

Rust ve Martin 17 yıl önce işlenen bir dizi cinayetin üzerinden günümüze iç içe kurgusu ile ilerlemekte. 17 yıl öncesinde aynı dava üzerinde çalışan Rust ve Martin’in, 17 yıl sonra – günümüzde- yeni dedektifler tarafından sorgulanması ile cinayet üzerinden ilerliyor. Yani bir cinayet işleniyor, dedektiflerimiz aman of çok pis buldu olmuyor, dizi biraz ağır kurgu ile ama muhteşem diyaloglarla ve Matthew McConaughey sen bir daha öyle filmlerde oynama dedirtecek bir Rust ile ilerliyor.

 

True Detective, dedektif kurgusu ile bezenmiş doğa üstü öğeleri, temaları, ritüelleri de barındıran yer yer beyin parçaları saçılan, yer yer çıplaklığın, bol felsefi diyalogların– özellikle Rust karakterimiz- olduğu bir dizi. İlk sezonu biten ve ikinci sezonu onaylanan dizi bu yaz sıcaklarına çıtır çerez olmasa da bence mutlaka izlenmesi gereken bir dizi.

 

Kısacası, özet geçecek olursam sevgili okuyucum True Detective jeneriğinden oyunculuğuna senaryosuna kadar HBO seni seviyorum dedirten bir dizi.

 

Bu hafta spoiler vermeyen biri olarak ilk sezon 8 bölüm olan dizinin her sezon farklı hikaye ve karakterler üzerinden gideceği dedikodusu var.

 

Ben sevdim, eller alsın diyerek iyi seyirler diler, güneşte çıkmayın derim!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön