Bir zamanlar bir Firdevs vardı…

Selam sana güzel okur, selam sana güzel ahali! Bu hafta bir değişiklik yapıp az biraz da karakterlerden bahsedeyim dedim, kötü mü ettim? İlk karakterimi bir zamanlar idol olarak belirdiğim Firdevs Sultan olarak seçiyorum. Firdevs, sen çıktın yum hayatım!

 

Firdevs Yöreoğlu! Hey gidi hey! Ne kadındı ağa! Şu ekran, beyaz perde ne femme fatale’ler gördü ama Firdevs gibisini bir daha zor görür! Arkadaş, arada hala durup derim ne kadındı be diye!

 

Bihter ve Peyker’in annesi, Çetin’in nişanlısı,  Firdevs Yöreoğlu! Nasıl unuturum seni be kadın!

 

Dizinin bitmesine 6 ay kala, oturup bu nedir arkadaş diye izlemeye başladığım, Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri Aşk-ı Memnu, hala nerde be o yalı, ah Behlül, ah Bihter diye andığım dizidir. Hep derim, Kanal D spin off yapsın gönüller bayram olsun ama yok işte, Öyle bir geçer zaman ki, Gültepe filan takılıyoruz öyle. Oysa ki Firdevs öyle miydi? Adına fan klup açmak, bahçeye heykelini dikmek, okullara Firdevs Yöreoğlu 101 dersi koymak istiyordum. Sen anla öyle şahane kadın!

 

Şimdi bilmeyenler ya da ne alaka yahu diyenler için açıklamalarım geliyor; bir kere etkileme gücü, zekası! Böyle bir zekası olan, etkileme gücü olan varsa görsün beni. Firdevs’i değil ülkeyi dünyayı yönetecek potansiyeldeydi. Seçimlere aday olsaydı, Avrupa Birliği, Uefa birinciliği, Oscar, Nobel, Pulitzer, Emmy artık ne varsa ödül alırdık ben diyeyim. Brunei Kralı bile el pençe olurdu arkadaş! Öyle böyle değil! Ama tabi burada Firdevs Hanım'ı oynayan Nebahat Çehre'yi zaten söylemiyorum. Kadın başlı başına kraliçe!

 

Bihter ve Peyker’le her daim çatışma içinde olan, alıştığı zengin hayatı kaybetmemek adına dolap dümen entrikaların bini bir para olan bu karakterden neler mi öğrenebilirdik? Dolap dümen entrikaları bir tarafa bıraktığımızda kadında muhteşem bir yöneticilik ruhu hakim, zaten Firdevs’likten sonra Valide Sultan olduydu hatırlatırım.  Liderliğin, etkileme gücünün, idareciliğin, hakimiyetin yanında Firdevs Hanım kadınlara şunu öğretiyordu; telefon kaç çalışta açılır, yeni saçınız, kıyafetinize övgü nasıl karşılanır, sevgiliye nasıl evlenme teklifi ettirilir, birinin ağzından nasıl laf alınır, alttan alttan nasıl hakimiyet kurulur gibi iş ve aşk hayatında işe yarayan çok bilgiye sahipti Firdevs’im.

 

Gönül isterdi ki dizinin sonunda kadıncağız yamulmasın, Picasso’nun kadınlarına benzemesin, Ezel gibi yamulmasından pardon küllerinden doğsun, Hilmi ile el ele verip yaksın ortalığı, ama olmadı, dizi son buldu, benim de boynum bükük.

 

Başka dizilerde roller aldın Nebahat Çehre’m ama seni her gördüğümde Firdevs geliyor aklıma, bir ah çekiyorum sonra, ne diziydi arkadaş diyorum.

 

Bu sevda bitmez, Firdevs’e olan hayranlık son bulmaz!Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 482

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 783

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2358

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1663

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3315

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön