Bizim dünya savaşımız

Soğuk havanın bana verdiği yetkiye dayanarak dizilere gömülmüş yazarınızdan kucak dolusu sevgiler, hürmetler, kalpler güzel okuyucu. Bir hafta aradan sonra yine yeniden buradayım, ben bu işte ustayım diyerek hemen bu haftaki öneriye geçiyorum. Yoksa biliyorsunuz laf uzayınca oluyor sakız... Huyum kurusun, tam siyasetçi gibiyim, onlar da öyle ya ne anlattıkları ile ne anlatmak istedikleri arasında ohhoo... Fark var... Neyse yine başlamadan diziyi anlatayım.

 

Bu haftaki dizi, öyle her zamanki uçan adamlı, kaçanlı, koşanlı, kovalayanlı, seri katilli, deli manyaklı değil. Bu haftaki dizi bir şekilde herkesin kendine bir saat vakit ayırıp izlemesi gereken bir dizi... Bu haftaki dizi “Our World War”... Birinci Dünya Savaşı’nın üstünden çok uzun zaman geçmedi, 100 yıl oldu ki İkinci’yi daha söylemiyorum... Hele ki soykırım davaları 60’larda başladı... Neyse konu o değil, konu Our World War... Bundan 100 yıl önce savaşın nasıl olduğunu, cephelerde neler olduğunu, dedelerimizin ninelerimizin neler yaşadığını görmek istiyor musunuz? İşte o zaman izleyin, hatta sadece ondan değil, savaşın nasıl bir saçmalık olduğunu tekrar görmek için izleyin.

 

Çok değil ama 90’lardan beri çeşitli savaşlar, çatışmalar gördüm. Birebir tanık olmadım ama televizyonlar sağolsun her şeyi izledim... Bağdat bombalanırken, Kobani düşerken ekranlardan gördüm ama bir de bunun 100 yıl öncesini düşünün, teknolojinin olmadığı, cepheye gidenin ne halde olduğunu bilmediğimiz bir savaş... İşte Our World War bunu anlatıyor bize. Her bölümde farklı bir bölükten farklı bir cepheden askerlerin gerçek kayıtlarından yola çıkarak neler olduğunu gösteriyor bize.

 

Savaşın ne kadar da saçma, ne kadar da acı olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bir saatlik zaman yolculuğundan sonra tekrar hayata döndüğümüzde düşündürüyor insanı. Savaş ne mantıksız şey diye, hele bir de haberlerde gösteriyorsa yine olanları işte o zaman insan hayret ediyor, küfür ediyor, kızıyor hiç ders almadığımıza yaşananlardan.

 

Bu hafta kendinize bir saat ayırın ve 100 yıl öncesine, dedelerimizin yaşadıklarına tanıklık edin. Dizi bittikten sonra haberlerde denk gelirseniz çatışmalara o vakit biraz daha anlarsınız yazdıklarımı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 539

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 377

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8944

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3518

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2172

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön