Hannibal - Bir sakatat masalı

Kuzuların sessizliğini izlediğim günü dün gibi hatırlıyorum, heyhat hayat ne de çabuk geçti gitti! Canım Anthony Hopkins'in deli gömleği ile hali, ağzındaki maskesi amanın hala gözümün önünde. Filmi izlediğimde sanırım 10'lu yaşlardaydım, düşün şu an 32'yim! O zaman doğanlar neredeyse çoluk çocuğa karışacak, tamam çoluk çocuğa karışmayı biraz abartmış olabilirim ama neyse film baya bir eski, ben de kendime göre biraz yaşlıyım, cümle biraz mantıksız oldu ama naparsınız oluyor arada öyle, nemden nemden.

 

Anlayacağız üzere bu hafta kafayı taktığım dizi Hannibal. Seni o kadar çok seviyorum ki, sevgimden yiyebilirim tadında olan dizimizin Hannibal'ı Anthony kadar deli gömleğini iyi taşımasa da - ki adama deli gömleği giydirilmedi, ay bölüm sonu oldum yine - karizmatik bir abimiz. Bir kere takım elbise yakışıyor, sonra yemekten anlıyor ayrıca bir o kadar da kibar ama işte adam yiyor aman canım o kadar kusur kadı kızında da bulunur diyesi geliyor insanın amma velakin diyemiyorum! Adam yiyor ayol! Bildiğin Hüseyin'den kuzu kapama yaparım, Mahmut'tan dolma, Selami'den de iyi ciğer olur şeklinde! Gel şimdi bu adama tatlı de, olmaz ben diyemem, hayır yemeğe çıksam tatlıdan önce mi yiyecek yoksa tatlının yanında mı yiyecek, ayrıca ben bu adamın dişinin kavuğuna gitmem diye korkarım. Neyse evlerden ırak!

 

Gelelim diziye, ziyadesi ile sinemada Manhunter,Kuzuların Sessizliği, Hannibal, Kızıl Ejder'le seyircinin uzaktan yakından tanıdığı Hannibal, Kızıl Ejder'e odaklanıyor. Bu kez özel ajanımız genç kızların sevgilisi- tamam ya ben çok seviyorum, çok şirin adam - Hugh Dancy'in canlandırdığı Will Graham. Will Graham her FBI ajanının - o kadar FBI ajanı tanıyorum ki hepsi kankam sanırsın - olduğu gibi zeki ama aynı zamanda tuhaf bir arkadaş. Mesela bir olay oluyor Will gidiyor, bızıt cızıt birkaç hareket katilin kurbanı öldürürken ne giydiğinden tut iki saat önce ne yediğine kadar biliyor, yani bir nevi ressam burada iç sıkıntısını dile getirmişin değişik bir versiyonu, bir de köpekleri var kı kedili yalnız kadının köpekli erkek karşılığı sanki. Matrix'ten tanıdığımız Laurence Fishburne ise ya Will sana işi emanet ediyorum da sende de bir tuhaflık var hafız, yoksa sen misin katil diye az buçuk endişeli amir Jack Crawford'u canlandırıyor. Peki ya Hannibal, işte orada duralım yukarda da bahsettiğim üzere Hannibal'ı Mads Mikkelsen canlandırıyor, bence çok da iyi yapıyor, çok da güzel yapıyor, yalnız adam yemese kendisini daha bir seveceğim.  Bir de geyik var ki değinmeden geçemeyeceğim. Evet gayet geyik, kocaman bir geyik dizinin bir diğer karakteri bence. Her ne kadar kendisi Will'in hayalinde olsa da- Harry Potter'ın patronusu gibi değil, yani öyle geyik ama Will devreleri yaktığı için gözüküyor-  her iki sahnede bir karşımıza çıkıyor. Ha tabi bu geyiğin adı var mıdır ya da geyik bize bir şey mi anlatmak istiyor bilemem ama kendisine saygım var.

 

Az buçuk kim kimdir, neyi oynuyor değindikten sonra şimdi biraz konuya gireyim - tamam İdil uzatma, anlat artık- şimdi hem sempatik hem yakışıklı ajanımız Will katillerle empati kurarken ve yakalamaya çalıştıkları son katilin ziyadesi ile tuhaf bir zihni olduğundan - hep de tuhaf zihinleri olur bu katillerin zaten, bir tane yoldan geçen sıradan katil göremedim arkadaşım şu dizilerde, ne var yani Bakkal Hüseyin çıksa birinde de katil ne olur yani, uşak olsun mesela, uşağa atalım suçu - Dr. Hannibal'dan yardım istemeye karar verir, aslında amiri tutturur, sonra Hannibal'le Will kanka olurlar dermişim tabii ki öyle değil ama ikisi 51 filan oynasa çok değişik olabilirdi bence,  51 oynayacak kadar kanka olmasalar da Will ve Hannibal iyi ortak olurlar ve asıl katili bulana kadar birbirinden başka katiller yakalarlar.  Esas katili ha yakaladık ha yakalayacağız derlerken Will bir süre sonra - e katillerin zihnine o kadar çok girersen olacağı budur, annem gibi konuşayım- tabiri caizse bir nevi devreleri yakarak tuhaf hareketler sergilemeye daha doğrusu Hannibal tarafından öyle gösterilmeye başlanır. Bundan sonrası ziyadesi ile spoilera gireceğinden, bölüm sonu bir insan evladı olmayayım dostlar dediğimden ben sevdim eller alsın, haydi gidin izleyin derim. Yalnız çok kaptırmayın, bir süre sonra marketteki kasiyer çocuğa bile acaba gizli Hannibal mıdır diye bakıyorsunuz.

 

Haydi size iyi seyirler canlarım!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön