Olmak ya da olmamak...

Sevgili Hamlet’ciğim elinde kurukafa ile bu soruyu soruyor musun hala bilmiyorum ama inan ki bu sorunun üzerinden çok sular aktı. Yani benim için aktı, diğerlerini bilemem, bilmek istiyor muyum, oraya hiç girmeyelim zaten.

 

Hamlet’ciğimin nasıl kendi kendine sorup durduğu soru varsa benim de kendime sorup durduğum bir sorum var.

 

Umursamalı mı umursamamalı mı?

 

Tıpkı bu yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak, sarımsaklamasak da mı saklasak gibi, ben diyeyim tekerleme, siz diyin bilmece buldurmaca dil üstünde kaydırmaca, sorup duruyorum kendime bu soruyu.

 

Soruyorum çünkü, güzel ve yalnız ülkemin her karışından bir manyak fışkırıyor. Soruyorum çünkü her sabah gazeteyi açtığımda bir haber gözüme gözüme çarpıyor, soruyorum çünkü bir zamanlar ekmek almaya evden çıktı bir daha haber alınamadı, ekmek almaya evden çıktı vuruldu oluyor. Soruyorum çünkü hayatta kalmam gerekiyor, delirmemem, sinirlenmemem gerekiyor.

 

Yazılanları,yaşananları, olanları, bitenleri, gördükleri daha ne kadar umursarsam sinir harbi yaşamadan hayatta kalırım diyorum.

 

Kaşım, gözüm, ağzım, yüzüm ayrı telden çalmadan nasıl olurum diyorum.

 

Bu nedenle Hamlet’ciğim yaşadığımız şu zamanda, şu ülkede benim sorum umursamalı mı umursamalı mı?

 

Senin tuzun kuru - öyle tabir ederler ya- sarayındasın, hava soğuk sıkılıyorsun, babanın hayaleti, kalleş amcan, az biraz şırfıntı - kusura bakma canım ama öyle yani - annen, pek sevdiğin Ofelia'n filan kafan tabi gittiği için bir sorgulama, bir var mıyız yok muyuz, varsak biz neyiz, ben kimim, sen kimsin, burası neresi soruyorsun tabi Hamlet’ciğim.

 

Ama benim güzel ülkeme gelsen ne sorular sorarsın acaba?

 

Acaba o zaman da asıl mesela olmak ya da olmamak der misin çocuk işçi sayısını duyunca, ya da çocuk gelinleri? Töre cinayetlerini, ölen işçileri, transseksüel cinayetlerini, eğitim zorluğunu, iş güvencesi olmadan çalışanları, asgari maaşı, kadına şiddeti, tecavüzleri görsen o zaman cebinde taşıdığın kurukafaya bakıp bakıp sorar mıydın biz kimiz, var mıyız yok muyuz diye?

 

Ah be canım Hamlet’ciğim, ah be güzel Hamlet’ciğim!

 

Benim memleket zor, çok zor!

 

Bülent Abi'nin bir şarkısı var ya hani, Yonca'ya diyor, ben de sana diyorum. Bu iş zor Hamlet’ciğim.

 

Umursamalı mı umursamamalı mı Hamlet’ciğim.

 

Asıl mesele bu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön