Korkmayın ısırmaz!

 Sokakta yürürken karşıdan bir köpek geldiğini görünce kendisini yola atan veya delice tedirgin olan insanlardansanız evet, siz de Türkiye'de büyümüş normal bir insansınız. Çocukluktan itibaren "bak hav hav, ısırır" diye çocuğu korkutarak uslu durmasını sağlamaya çalışan aileler yüzünden bu ülkede bir sürü insan köpeklerden korkarak büyüyor ve kendi çocuklarını da böyle yetiştiriyor.

 

Bu kadar çok sokak köpeği ve kedinin olduğu yerde böylesi huzursuz yaşamak gerçekten çok mantıksız geliyor bana. Köpek görünce yanındakinin arkasına saklanan veya metrelerce öteye kaçan insanlarımızla meşhuruz resmen. Çoğunun da gerekçesi hep aynıdır "beni küçükken köpek kovaladı..." Hiç acaba durduk yere beni köpek neden kovalamış olabilir diye düşünen yok. Köpeklere aslan muamelesi yapıp her gördüğünde kovalayan ve beslemek istediği zaman da önüne çiğ et atan mahalleli olmasaydı belki köpek de sizi kovalamayacaktı... Şu hayata sadece yemek yemek ve sevilmek için geldiğini düşünen bu hayvanların sizinle ne gibi bir derdi olabilir ki, onları huzursuz etmediğiniz sürece.

 

Sadece kedileri sevip köpeklere vahşi hayvan muamelesi yapan insanlarımız toplu taşıma konusunda da oldukça hassasmış. Bunu barınaktan aldığı köpeği ile gezme zorluğu çeken bir arkadaşım sayesinde öğrendim açıkcası. Kendisi aylardır mücadele veriyor, metroya köpeği ile binebilmek için. İstanbul'da orta veya büyük ırk bir köpeğiniz varsa seyahat edebileceğiniz tek toplu taşıma aracı vapur (tasması ve ağızlığının takılı olması mecburiyetiyle) ve doğal olarak herkesin güzergahında vapur olacak diye bir şey de yok. Arkadaşım gibi köpeği ile bir yerlere gitmek isteyen insanlar en azından metro kullanabilmeli diye düşünüyorum. Nadiren taksiler de köpeğiniz ve sizi kabul edebiliyor ama dediğim gibi nadiren gerçekleşen bir durum bu. Çoğu zaman sadece insan halimizle bile bizi bir yere götüresi gelmiyor taksicilerimizin, bir de hayvanımızı mı alacaklar... Pek şaşırmadım yani bu yüzden buna. Otobüslerde durum biraz daha sıkıntılı olabilir, yazının başında bahsettiğim köpekten korkarak büyüen neslimiz yüzünden... Tıkış tıkış insan getirip götüren metrobüs ve otobüslerde bir de köpek olduğunu düşünemiyorum ben de açıkcası... Metro ulaşım kolaylığı ve hızlı olması açısından hem köpekler hem de insanlar insanlar için huzursuz bir ortam olmayacaktır.

 

Bu ne kadar zor olabilir ki? diye düşünenlerdenseniz size zor olduğunu söyleyebilirim. Yine bahsettiğim arkadaşım bu yola baş koyup imza kampanyası başlattı ve şimdiye kadar 21 bin imza toplamasına rağmen değişen bir şey olmadı. Kimse bu isteği ciddiye almışa benzemiyor.  Durumun mantıksızlığı ve çözümsüz gibi durması açıkcası kabul edilir gibi bir şey değil. İnsanın insana bile tahammül edemediği şu memlekette hayvana ayrıcalık beklemek biraz ümit kırıcı evet ama belki siz de bu vesile ile bundan haberdar olursunuz ve bir imza da siz atmak istersiniz diye düşündüm.

 

Sadece köpeği ile istediği yere gitmek için bile mücadele etmesi gereken insanlarla dolu bir ülkede yaşıyoruz. Bu yazıyla belki de daha önce hiç aklınıza gelmemiş bir şeyi size hatırlatmış olacağım diye düşünüyorum. Mesela hiç metroda köpek görmediğinizi hatırlayacaksınız, içinde köpek olan bir taksinin hiç önünüzden geçmediğini anımsayacaksınız, Doğru ya, diyeceksiniz. Bu insanlar köpekleriyle sadece parklara gitmiyor ya diye düşüneceksiniz. Bunlar bile bir çok şeyi değiştirmeye yeter gibi geliyor bana.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön