Bir anneanneden mesaj

Sizi yoga ve meditasyon yapan bir anneanne ve yaşadığı dönüşümle tanıştırmak istiyorum. Leya Hanım, iç dünyası ile ilgilenmeye başladıktan sonra yolu Nilüfer Devecigil’in mindfulness eğitimine düşmüş. Eğitimden çıktıktan sonra torunu ellerini çırparak önünden hoplaya zıplaya yürürken ilk kez içinden gelen “dur, yapma, düşersin!” cümlesi dudaklarından dökülmemiş. O an ilk kez torunun bedeninden akan yaşama sevincini görmüş ve kendisinin çocukken hissettiği yaşama sevincini bedeninde tecrübe etmiş.Kendisi ile Antalya’da düzenlediğim yoga ve meditasyon inzivasında tanıştım. Kızıyla ve torunu ile ilişkisinin her geçen gün değiştiğini söylüyor. Kızıyla bir araya geldiklerinde uzun uzun hissederek sarılıyorlarmış birbirlerine; telaş, koşuşturma, bakım verme, iş kotarma  ile geçip giden, eylemin olduğu “duygusunun” kaçırıldığı yılların telafisi için. Görenler bu uzun sarılmayı veda sanıyor, “Bir yere mi gidiyorsun Leyla Hanım?” diye soruyorlarmış. Halbuki bu uzun sarılmalar birbirlerini bulan bir anne kızın “merhaba”sı. 


Leyla Hanım’ın torunları onla olmaktan büyük zevk alıyormuş. “Çünkü artık ben de onunla olabiliyorum” diyor. Torunu geldiğinde yemek, temizlik, iş, “dur, yapma, dur, düşersin,” her şey duruyormuş. Birlikte saatlerce resim yapıyorlarmış. Torunu resimden başını kaldırıp “anneannecim seni çok seviyorum” dediğinde Leyla Hanım yaptığı tüm çalışmaların mürüvvetini kat kat gördüğünü söylüyor. Leyla Hanım’ın kızı Elvina, bu değişim yolunu kendisi için başlatmış, ne mutlu ki annesi de onu bu yolda yalnız bırakmamış. Elvina, annesini bana “yıllardır takip ettiğimi söyle” diyerek selamı ile birlikte yollamış. Dönüşüm yoluna giren ne çok anne var.  Ama ben ilk kez eşlik edebilen bir anneanne ile karşılaşıyorum. İçimi sevgi, minnet ve umutla doldurdular. Elvina, Antalya’da bir veli girişimi olan Limon Montessori okulunun kurucularından. 


Dönüşüm, yeni bir şeyler denemek, kendi içinde yolculuğa çıkmak, başka türlü var olmanın ihtimalleri arasında gezinmek… Tüm bunlar belirli bir yaştan sonra mümkün değil gibi gözüküyor. Bütün eğitimlerde en sık duyduğum söz “çok geç kalmışım”. Halbuki bana göre yukarıda saydığım işler gençlik arayışları değil, tam tersi hayatı mevcut hali ile yaşamak konusunda bir takım ateşlerin tükenmesi gerekiyor. Dışarıyla işimizin biraz hafiflemesi gerekiyor. Olgunluk yaşları tam da bu işlere ayrılmalı. Bu kıymetli çalışmalar pişmanlığın gölgesinde kalmamalı.     


Biz de Leyla Hanım'la burada birbirimizi buldukça uzun uzun sarılıyoruz. Leyla Hanım’ın, genç telaşlı annelere burdan bir mesajı var: “Yedirme, içirme, büyütme, temizleme, derleme toplama her şeyi boşverin. Anınıza sahip çıkın.” 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön