Hayvanseverlik nerede başlayıp, nerede bitiyor?

Pek hayvansever biri sayılmam. Tatlı bir köpek görürsem başını okşamak istiyorum. Kedileri seyretmek hoşuma gidiyor. Alerjim olmasa onlarla iyi ve yakın bir ilişkimiz olabilirmiş gibi geliyor. Bunların dışında hayvanlara karşı özel bir sevgi ya da sevgisizlik duymuyorum. Birkaç sene önce Ladin’in hatrına bir köpek sahiplenmeye kalktım, anladım ki benim hayvan sevgim başkasının köpeğinin başını okşayacak kadar. Sabah akşam gezdirmek hiç sorun olmadı ama bir köpekle aynı evde yaşamayı hiç sevmedim. 

 

Sosyal medyada görmüşsünüzdür. Yakın zamanda genç bir çiftin iki köpeği komşuları tarafından zehirlendi. Sosyal medya şu anda bu haberle çalkalanıyor. “Kasti olarak köpek öldürenlere idam cezası verilsin” diye kampanya bile gördüm. Lanet okuyanlar, isyan edenler, hayvan sevmeyen insan değildir diyenler...

 

Bütün bu paylaşımları ilgi ve merakla takip ettim. Köpekler için üzüldüm, öldüren adamın ciddi psikolojik sorunları olduğunu düşündüm. Ama idam cezası kampanyası başlatacak kadar güçlü duygular uyanmadı. Buna da şaşırmadım. Ne de olsa ben bir hayvansever değilim. Lakin merak etmeden duramadım.  

 

Bu hayvanseverlik nerede başlayıp, nerede bitiyor?

 

Bunun cevabını ben bilmiyorum. Dediğim gibi hayvansever değilim. Ama eğer sizde bir cevabı varsa bütün içtenliğimle merak ediyorum.

 

Öldürülen bu iki köpek için çok güçlü duygular besleyen bu insanların yüzde kaçı acaba kuzu eti yiyor diye düşünmeden edemiyorum. Yüzde kaçı kıymayı kasapta iki kere çektiriyor? Yüze kaçının favori yemeği piliç şiş? Kaç tanesi deri ceket, ayakkabı gidiyor?

 

Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Hayvansever olmak için kedi, köpek için yanıp tutuşmak yeterli mi? Geri kalan hayvanların korkunç koşullarda yaşayıp öldürülmesi, daha sonrada pişirilip yenmesi ok mi?  

 

Kuzu pirzola yiyen insanlar idam cezasına çarptırılsın diye kampanya başlatmak absürd bir şey mi? Denemek için başlatsam sosyal medyada ilgi görür mü?

 

Hayvanların öldürülmesi değil de bizzat bir insan tarafından öldürmesi mi kötü? Gözden uzakta öldürülen, ismi, hikayesi ve hoş görünümlü modern sahipleri olmayan hayvanları yemekte sakınca yok mu?

 

Kedi ve köpekler evcil hayvanlar. Bunun ne demek olduğunu biliyorum. İnsanlarla bin yıllara uzanan bir ilişkileri var. Dolayısıyla insanlar tarafından kayrılıyor olmaları son derece anlaşılır bir durum. İlişki içinde olduğu bir türü koruma dürtüsünü de yabancı bir türe karşı duyarsızlığı da anlıyorum. 

 

Ama bunu böyle anlamak yerine, tek bir hayvan türüne bağlılığı erdem olarak sunup, geri kalan hayvanları öldürüp yemeyi anlamıyorum. Bilemiyorum belki de bir hayvansever olmadığım için ben anlamıyorumdur.

 

Ama sanki bana hayvansever olmak için hayvanları yememek gerekiyor gibi geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Hayvanseverlik nerede başlayıp, nerede bitiyor?

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Ocak 2018 Perşembe 02:13

  Hayvan severlik, veganlık demek. Hayvan secerkik de diğeri. Aslında hayvan sömürüp bir yandan da hayvan severim demek bildiğin ikiyüzlülük. Bir hayvanı kendiyle eş görüp, diğerlerine zulm etmek de türcükükür.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön