Bırakın doğumu bebeğinizin ciğerleri başlatsın

ABD’deki Texas üniversitesi Güney Batı Tıp Merkezi’nde yürütülen bir çalışmaya göre; bebeğin akciğerleri yeterince geliştiğinde, amniyotik sıvıya doğumu başlatan bir sinyal yolluyor.  Araştırmaya göre, bebeğin akciğerinin salgıladığı bir protein, doğumu başlatan bir dizi kimyasal prosesin başlangıcı oluyor.

 

Sezaryen mi, doğal doğum mu, müdahaleli vajinal doğum mu? Bu kararı alacak olan annedir. Aldığı kararda hem aile bireyleri, hem doktoru, anneyi sonuna kadar desteklemelidirler. Hiçbir neden olmaksızın sezaryen talep etmek annenin hakkıdır. Ama bu noktada çizgiyi bir yerde çekmek gerekiyor. Sezaryen olabilirsiniz ama lütfen gün ve saati belli planlı sezaryen olmayın. Bebeğe saygılı bir sezaryeni tercih edin. Bebeğe saygılı sezaryen demek, doğum sancıları başladıktan sonra sezaryen olmak demek. Doğum filmlerde gördüğümüz gibi bir anda olan bir şey değil. İlk sancıyla birlikte hastaneye gidebilir ve hemen sezaryeninizi olabilirsiniz. Anne karnındaki bebeklerin en son ciğerleri gelişiyor. Hiçbir doktor bebeğin ciğerlerinin dünyaya kavuşmaya hazır olup olmadığını bilemez. Bu nedenle de, bebekten “hazırım” sinyali gelince sezaryen olmak bebeğe saygı göstermek anlamına geliyor.

 

Artık hepimiz biliyoruz ki bizim memlekette doğal doğum yapmak son derece güç. Neden derseniz, sağolsun doktorlarımız doğal doğurmamıza izin vermiyorlar. Doktor biraz yurtdışı görmüş, orada aymış olacak ki size doğal doğurma şansını versin. Yoksa cerrahi müdahaleli doğum kaçınılmaz. Karnınızı kesmeseler vajinanızı kesiyorlar. Hiçbir medeni ülkede rutin epizyotomi kalmadı. Ama bizde doğal doğum adı altında hala çok sayıda tıbbi müdahaleli vajinal doğumlar yapılıyor.

 

Ladin’e hamileyken ilk doktorumuz doğal doğumdan yana diye bilinen çok tecrübeli bir doktordu. Artık son dönemece girilip doğum konuşulmaya başlanınca, doktorumun doğal doğumun bir hayli doğal olmayan tıbbi müdahaleleri içerdiğini anladım.  Bu vakitten sonra da doktor mu değiştirilir derken hemen her hamilede gözüken, olayın doğasında olan küçük bir sağlık sorunum oldu. Doktorumuz hemen sezaryene karar verdi.

 

Hal böyle olunca, 36’ncı haftada doktor değiştirdim. Ladin’i Kübra Taman 42’nci haftada sezaryen ile doğurttu. Neden derseniz, yarım plesenta previam vardı, bebek kafasıyla doğum yolunu açar diye umduk ama olmadı. Zaten açınca Kübra Hanım düşündüğünden daha tam bir previa olduğunu gördü. 38’inci haftadan sonra sık sık ultrasonla kontrol edildi. Ladin rahttı, amniyotik sıvı iyi durumdaydı. Sonuna kadar Ladin’in doğumu başlatmasını bekledik. 42’nci haftada sezaryen günümüzden 1 gün önce sancılandım ama rahim ağzım 2 cm açıldı ve doğum durdu. Bebek zaten akciğerlerimin oralarda geziniyordu. O noktada sezaryen kararını aldık.      

 

Türkiye’de doktorlar gece yarısı sıcak yataklarından kalmak istemiyorlar, anneler de sezaryene fönünü çektirip gitmek istiyor. Bebekler dünyaya 38-39 haftalıkken kavuşuyor. Hele ki ilk doğumlarda 40-41 haftada doğum yapmak gayet doğal. Halbuki Ladin gibi 42’yi bulduğunuzda genelde artık bir sıkıntı olmuş oluyor. Daha uzun bekleyip doğal doğuran var mı onu hiç duymadım. Ama belki de böyle vakalar da vardır, bilemiyorum.

 

Hamileliğin son haftaları sıkıntılıdır, insan bebeğini bir an önce kucağına almak ister. Sezaryen olmak istiyorsanız en doğal hakkınız ama lütfen bebeğinizin ciğerlerinden gelecek sinyali bekleyip öyle sezaryen olun.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Ocak 2017 Perşembe 12:24

  Doktorlarin sozlerini ne zannediyorsunuz acaba??? Degiismez dogrular mi!!! Su ilaci kullan bakalim ise yaramazsa baskasini deneriz diyerek doktorculuk oynuyor cogunlugu... Isinin ehli olan doktor cok az Ayrica o bebegi yaratan mi daha iyi bilir ne zaman dunyaya gelmeye hazir oldugunu yoksa doktorcul

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2016 Pazar 22:01

  bilginiz olmadigi konularda yazmayin benim doktorum amerikan hastanesinde ve kendisi 38. haftadan itibaren sezeryan yapabilecegini iletti, sagliksiz bir durum olsa zaten doktorlar bunu soyler size kalmamis bunun yorumunu yapmak

  Cevapla
 •  
  27 Eylül 2016 Salı 23:49

  38+4 planlı sezaryen Mekonyumlu çıktı Dünya obstetrisi bebek ölümlerini azaltmak için tüm doğumları 39 da suni sancıyla başlatalımı konuşuyor

  Cevapla
 •  
  27 Eylül 2016 Salı 18:31

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı mısınız yoksa bir doğum yapınca Tıp Diploması ve Uzmanlık belgesi aldığınızı mı düşünüyor sunuz ???

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön