İyi bir anne olduğumun 11 kanıtı

Anne olup da iyi bir iş çıkardığından, çocuğuna iyi annelik ettiğinden endişe etmemek mümkün mü? Hatta iyi annelik etmediğine dair kanıtlar aramamak, iki kere iki dört etmediği zamanlar vicdan azabı duymamak mümkün mü?  Ektiğin tohumlar beklediğin meyveleri vermediğinde, başka türlü olduğunda şüphe etmemek mümkün mü?

 

İşte öyle anlar, günler bazen dönemler benim hayatımdan da gelip geçiyor. 

Sonra çok şükür başka anlar, günler, dönemler geliyor. Çocuğunuzun çiçek açtığını, temellerinin sağlam olduğunu, ruhunun özgür, kalbinin güçlü olduğunu gördüğünü anlar… Ayaklarının yere kök saldığını, kollarının gökyüzüne doğru uzandığını gördüğünüz anlar…

 

Kötü anne gibi olduğumda elimden tutsunlar diye ben de oturdum; bana kendimi iyi anne hissettiren anları toparladım. Daha doğrusu Ladin’in söylediği sözler bunlar. İşte 11 Ladin sözü ve bana neden kendimi iyi bir anne olduğumu hissettirdiği:

 

“İçimden bir ses öyle diyor”

Böyle dediği zaman bayılıyorum. İçinin bir sesi var bunu biliyor, duyuyor, dinliyor diye. Daha kulaklarını sağır etmemişiz içgüdüsel doğasına, bundan sonra da sağır olmaz diyorum. Hatta bazen soruyorum: İçinden gelen ses ne diyor tatlım?

 

“Benim hayallerimdeki denizkızı öyle değil”

Çocuğumun kendi hayal dünyasında ısrarcı olduğunu bana gösteriyor. İçimin yağları eriyor. Her şey bir perspektif, mutlak doğru ne var şu dünyada? Kızım bunu biliyor.   

 

“İnsanlar ağlarlar anne “

İnsanoğlunun kendiyle çelişmede üstüne yok. Ne kadar çok yazarsam yazayım, anlarsam anlayayım bazen Laidn’in ağlamaları uzayınca tepem atıyor. Tam “kötü annelik” yapıyorum, “Ladin yeter artık ağlama!!!” diye çemkirecek oluyorum, kendi iyi anneliğim karşıma dikiliyor. “İnsanlar ağlarlar anne, üzülünce ağlarlar. Ben durduramıyorum, kendi duruyor”. “Oh” diyorum “çok şükür”.  Ben de hatırlıyorum, doğru ya insanlar ağlarlar, gözyaşları biz isteyince durmaz.

 

“Şu an kalbimi kırdığının farkında mısın?”

Duygularının farkında olması hoşuma gidiyor. Bir de onları dillendirecek cesareti ve becerisi olması. Bu konudaki netliği, açıklığı... Bana bunu düzeltmek ya da durdurmak için uyarıda bulunması, içine atmaması hoşuma gidiyor. 

 

“Hep senin istediğin olduğu için oynamıyorum”

Yaşıtlarına sınır koyabilmesini seviyorum. Haksızlığa uğradığını düşündüğü zaman kendini hakkını savunabildiğini görmek beni mutlu ediyor. Koşullardan mutsuzsa bunu söylemesi, hatta o koşulların olduğu durumu terk etmeyi bilmesi yüreğime su serpiyor.

 

“Süt içmezsem de büyürüm”

3.5 yaşındayken parkta bir dede Ladin’in yanına geldi. “Süt içiyor musun?” diye sordu. Ladin de “hayır” dedi. Dede “aaaaa olmaz o zaman büyüyemezsin” dedi.  Ladin, umursamaz bir tavırla cevap verip yürüyüp gitti: “Yoo büyürüm.”

Ladin pek görgü kurallarına uyan bir çocuk değil. Çoğu zaman bu nedenle ikimiz de eleştiriliyoruz. Özellikle yetişkinlerle ilişkilerinde “nazik”, “iyi huylu” davranmayabiliyor. Yetişkinlere kafa tutabilmesi benim hoşum gidiyor. Sırf yetişkin diye birinin dediğini doğru kabul etmemesi, kendisine daha çok güvenmesi, nazik olmak için içinden geleni görmezden gelmemesi, sözün özü cadolozluğu hoşuma gidiyor. 

 

“Anne bugün okulda ne oldu biliyor musun?”

Her çocuk böyle değil biliyorum. Olması da gerekmiyor. Bazı çocuklar okulda olup biteni kendilerine saklamayı tercih ediyor. Ladin çok konuşkan ve bana ne olup bittiğini anlatmak hoşuna gidiyor. Ben de bu sohbetler sırasında bana duyduğu yakınlığı, ilişkimizin sağlamlığını görüp mutlu oluyorum.

 

“Yardım eder misin?”

Hayatta yardım almayı bilmek kadar önemli çok az şey var. Her yardım istediğinde mutlu oluyorum.

 

“Kendim hallederim”

Bazen fazla destekleyerek çocukların kendi kapasitelerini yaşatmıyoruz. Bu aşırı destekleme çabalarımda bana sınır koyabilmesi içimi rahatlatıyor.

 

“Sınavlarda en yüksek notu almak önemli bir şey mi?”

Dünyanın önemli saydığı şeyleri önemsemesi, ama bunların gerçek öneminden şüphe etmesinden memnunum. Bir de bana gerçekten önemli olan şeyler konusunda rehber olarak duyduğu güvenden.

 

“Her gün çalışırsam, yüzmeyi sonunda başarırım”

Gönlünden geçene ulaşmak için ne yapması gerektiğini bilmesinden memnunum. Dünyada var olan hemen her şeyi gerçekleştirmenin sırrını çözmüş gözüküyor. Bana, istikrarlı emek ve çaba, hemen her şey için aradığımız sihirli değnek gibi geliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön