Florürlü diş macunu kullanmayın

Ladin’in okulundan bir kağıt geldi. 6 yaşındaki kızımın dişlerine florür sürmek için İl Sağlık Müdürlüğü izin istiyordu, vermedim.

 

Değil direkt dişine uygulatmak, Ladin’e yakın zamana kadar florürsüz diş macunu kullandık. Prensesli diş macunlarına heves edilince eve florürlü macunlar girmeye başladı. Şimdi hevesi geçti, yine florürsüze geri döndük.

 

Neden derseniz, florürün çocukların gelişimine zararlı bir kimyasal olduğunu düşünüyorum da ondan. Belki öncelikle şunu açıklığa kavuşturmak gerekiyor: İki tür florür var; doğal olan ve olmayan. Florür mesela elma, çay gibi yiyecek ve içeceklerin içinde bulunuyor ve son derece faydalı. Lakin diş macunlarına yaygın olarak konan, hatta ABD ve Avrupa’da bazı ülkelerde şebeke suyuna katılan florür takdir edersiniz elmadaki gibi doğal değil.  

 

Gelişim geriliğine yol açtığı, merkezi sinir sistemini olumsuz etkilediği ve toksik olduğu yönünde yoğun iddialar var. Bunlar iddia diyeceksiniz ama benim açımdan şüphe uyandıracak kadar güçlüler. Çürükleri önlediği konusu da bir hayli şaibeli. Kaldı ki önlüyor olsa bile üzerinde bu kadar çok tartışma olan bir maddeyi gidip kızımın dişine sürdürecek değilim.

 

Bu arada Ladin’in yaşıtı birçok çocuğun azında çürük varken, Ladin’de bütün florürsüzlüğüne rağmen çürük yok.  Her şey gibi bunda da sağlıklı ve yeterli beslenme ile genetik yatkınlık rol oynuyor. Ben 40 yaşındayım dolgum bile yok!

Tabii Ladin dişlerini çıktığı günden bu yana fırçalıyor o da ayrı.

 

Süt dişleri çocuk anne karnındayken çene kemiğinin içinde hem de 8-10 hafta gibi erken bir dönemde oluşuyor. Hem ilk çocuk olmasından hem de serde psikopatlık olmasından mütevellit Ladin’in dişleri sağlam olsun diye o haftalarda bol bol elma ve muadili doğal florürlü yiyecekler yemiştim. Şimdi geriye dönüp manyaklık dereceme yerlere yatarak gülüyorum. Belki bir 6 sene sonra da florürsüz diş macununa gülerim ama daha değil!

 

Florürsüz diş macunları eczanelerde ve doğal ürünler satılan internet sitelerinde bulunuyor. 5 yaş ve üzeri macunlar genelde florürlü, az sayıda olmayan var. Eğer bulamazsanız 3 yaş altı macunlar genelde florürsüz; çocuğunuz büyük olsa bile 3 yaş altı macunları tercih edebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Ekim 2018 Çarşamba 13:41

  florür cok cok zararlı...beyinde epifiz bezini mahvediyor..

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2016 Cuma 00:53

  bu bilgilerin dogrulugunu cok rahat internetten teyit edebilirsiniz. ben de cocuklarima 5 yasina kadar florur kullanmadim ikisinin de hala curugu yok, 10 ve 12 yasindalar.

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2016 Cuma 00:20

  diş hekimleri tam tersini söylüyor

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2016 Perşembe 18:32

  Florurun zararlarını bilseniz değil çocuğunuza kendinize bile kullanmazsiniz pedodontist olmaya gerek yok

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2016 Perşembe 09:47

  Sonuçta bir pedodontist değilsiniz .

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2016 Çarşamba 12:27

  Bu bilgileri dis hekiminden teyid ettiniz mi acaba? Kendi fikirleriniz mi? Tsk

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön