Psikoterapi ticarete dönerse

Türkiye’de iyi psikolog/psikiyatrist bulmak altın bulmaktan daha zor.  Bunu hem uzun yıllardır psikologlara psikiyatristlere giden biri olarak, hem de iki sene kadar bu sektörde idari kısımda çalışmış biri olarak söylüyorum.

 

Üstelik artık bu sadece bir kalite düşüklüğü meselesi de değil. Psikoterapiye olan ilgili de ihtiyaç da her geçen gün katlanarak artıyor. Bu artış ne yazık ki insan ruhuyla çalışılan bu işi de acımasız bir ticarete dönüştürdü. İşini iyi yapanı tenzih ederim. Ama her gün bazı psikoterapi merkezlerinde tabiri caiz ise “kelle” sayımı yapılıyor. Bir psikoloğun başarısı “elinde tuttuğu” danışan sayısıyla belirleniyor. Danışanı seansa çekebilen elinde tutan psikolog daha çok para kazanıyor, daha makbul oluyor. Ay sonunda istatistiklerde iyi duruyor. Kimsenin o seanslarda ne olduğu ile ilgilendiği pek yok. Birçok psikolog için ayaklı 250 lira olarak danışanlar ortada geziyor.

 

Bir gün bana ünlü bir psikiyatrist “Bunlara (danışanlar) kendisini biraz iyi hissettirip yollayacaksın, geri gelecek. Bunlar (psikologlar) bunu niye beceremiyor anlamıyorum” demişti ve ağzım açık kalmıştı.

 

Ne psikolog ne psikiyatristim. Bahsettiği şeyin bir tür müşteri ilişkisi yönetiminden başka bir şey olmadığını, yaraları sarmak, derine inmek, şifalandırmakla ilgisi olmadığını bilmek ne yazık ki uzmanlık gerektirmiyor.

 

Bilen bilir Psikiyatrist Cem Mumcu aynı zamanda Okuyanus Yayınları’nın sahibidir. Bir dost sofrasında Cem’e bir arkadaşı, “Abi çok satar, iyi kazanırız” diye bir kitap yayınlaması tavsiye etti. Cem de, “oğlum uyuşturucu ticareti yapsak da iyi kazanırız. Onda daha çok para var” diye şaka yaptı. Hepimiz kahkaha attık.

 

Sohbetin devamı şu minvaldeydi:

“Sırf para kazanmak peşinde olacaksak, neden kitap basıp duruyoruz? Para kazanalım ama işin başında neden bu işi yaptığımızı unutmayalım.”

 

Yayıncılık için alayla söylenen bu durum en ağır şekilde bugün psikoterapide yaşanıyor. İşini hakkıyla yapan herkesi tekrar dışarıda tutarım. Ama bazı psikiyatristler/psikologlar neredeyse uyuşturucu ticareti yapar tavırla psikoterapi yapar haldeler.

 

Ruhunu avuçlarına bırakan danışan karşısında o kadar güçlü bir pozisyondalar ki hunharca bu gücü suistimal ediyorlar.

 

Seansta danışana bir şey satmaya çalışanını, iş bağlamaya uğraşanını bile gördüm.

 

Etrafınıza bir bakın, herkes psikologlarda psikiyatristlerde ama şifa bir türlü gelmiyor. Avuç avuç ilaç, küçük bir pansuman... Ameliyat olan da yapan da yok.

 

Böyle olunca insanlar ya çaresizlikle suistimal edile edile terapinin içinde kalıyor. Ya da süreçten tamamen çıkıyor.     

 

Düşe kalka sektörün kirli yüzünü içerden göre göre kendi adıma kendime bir doğru yol buldum. Size tavsiyem diploma ve ünvandan ziyade tavra bakın. Söylenenden çok yapılanı görün. Buram buram ticaret kokan, birkaç seansta çözüm vadeden merkezlerden uzak durun.  Ama sizin için şifa olacak terapisti, terapi yöntemini aramaktan da vazgeçmeyin. 

 

Kıblesini kaybetmiş psikiyatristlere ise küçük bir sır ve müjde vermek istiyorum:

 

“Uyuşturucu ticaretinde daha çok para var”.

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Şubat 2016 Pazar 23:50

  sizin mesleğinizi merak ettim! Cvp veriyorum”psikolog olmadan terapi yapanlara ne demeli? (etraf koçtan geçilmiyor!!!) pedagoji-psikoloji bilmeden ne öğrenci koçluğu ne nefes koçluğu ne de ilişki koçluğu ya-ma-maz-sı-nız….adam öğretmenlik nedir, psikoloji nedir bilmeden öğrenci koçluğu yapıyor ya! int.ten uzaktan olumlamalar falan ona ne demeli? kendisini tedavi edemeyen psikologlar da işin cabası!!!majör narsist.. özgüvensizlikten dökülüyor. Ya psikiyatr ne yapar? Dinlemez bile yazar koca man kırmızı reçete…

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2016 Pazar 08:21

  -2.bölüm: hal böyle olunca herkes avukat herkes doktor olabiliyor ... Sevgili yazar herşey ticarete döndü günaydın ama bu olalı çok oldu ve dediğim gibi neyin tartışması ki bu ! Herkes iyi ticaret yapamaz!!!

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2016 Pazar 08:16

  Alış verişin olduğu her ilişki ticaret sayılabilir kaldı ki bu yeni bir keşif mi ???? Bu üniversitelerde meslek olarak okutuluyor insanların hayatta duruşları o kişilerin ticari ahlakını gösterir... Bir çok üniversite var üşkemizde eskiden kazanmak çok zordu şimdi kazanamamak belkide! -1.bölüm

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2016 Perşembe 11:08

  Siz de burda para olduğunu görerek bu konuyu kaleme aldınız belliki. Cem hoca da bir işletmede çalışıyor ve onun reklamını yapmışsınız. Bu ülkenin cumhurbaşkanı mevkisini ticaret yapmak için kullanıyor. Bu şekilde ağlayıp sağa sola saldıracağınıza, oturup nasıl para kazanacağınızı düşünün bence.

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2016 Çarşamba 16:00

  vergilerden ve ülkedeki yaşam koşullarından haberiniz yok heralde.

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2016 Çarşamba 15:56

  yazılarınızda sürekli birilerini hedef göstererek yaptığınız taraflı yorumları son derece faydasız buluyorum. Bu söyledikleriniz psikolog için de geçerli, dönerci için de. Hatta siyasetçiler için bile. İşi yapanların yanlış olması işin yanlışlığını göstermez. birisi birinden danışmanlık alır memnun kalmaz ve bir kaç denemede kendisi için doğru kişiyi de bulabilir. ya siz? işinizi gerçekten severek yapsaydınız sürekli şikayet okumazdık heralde. geçenlerde belli bir yoga kuruluşu reklamı yapmadınız mı? bu kuruluş bedava mı hizmet veriyordu? o kadar tutarsız, negatif ve öfkelisiniz ki keşke...

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2016 Çarşamba 12:18

  İyi günler Esra hanım Bir psikolog olarak, bir insan olarak söylediklerinize üzülerek de olsa katılıyorum. İnsanlar mucize çözümlere yöneliyor maalesef. Ben terapi odasında tamamen Danışanı şifalandırmaya odaklanan bir psikoloğum. Terapi süresini aştığım, seans dışı danışanlarımın sorularına cevap

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2016 Salı 17:18

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön