Biraz oluruna bırak

Bazen olmaz. Bütün koşulları zorlarsın, ortandan çatlarsın yine de olmaz.

 

İlişkin su alan gemi gibi gömülmeye başlar, delikleri canhıraş tıkarsın, sonra bakarsın mesela on yıl geçmiş ve geminin batmasına engel olamamışsın. “Keşke işin başında ayrılsaydım” dersin.

 

Bir okulun bir bölümünde okumak çok havalıdır, giremezsin. Tekrar dener bir şekilde girersin. Sevmezsin, değiştirmek zor gelir kalırsın. Diplomayı eline aldığın gün, sevmediğin bir mesleği seçtiğine ayarsın. “Keşke başka şey okusaydım” dersin.

 

Diplomana göre iş aramaya başlarsın. İşi sevmezsin ama çalışmaya devam edersin, sen ayrılmasan doku uyuşmazlığından bir gün o seni bünyesinden atar. Hırslanır, daha iyisini ararsın. Bulup çalışmaya başlarsın ama üç aşağı beş yukarı aynı sorunlar tekrarlar. “Keşke başka bir meslek seçseydim” dersin.

 

Taşınmaya niyetlenirsin, evler içine sinmez ama birine geçer oturursun. Sonra ya ev sahibiyle anlaşmazlık çıkar ya komşularla. Hepsiyle iyi olsan, hiç hesapta yokken iş değiştirirsin, yol çıkar iki katına. “Keşke taşınmasaydım” dersin.

 

Daha küçük, önemsiz gibi görünen seçimler yaparken de benzerlerini yaşarsın.

 

Aylardan şubattır. Haziran ortasına güneyde yer ayırtmak istersin. Kredi kartının limiti çıkışmaz ya da otel doludur. Bir şekilde rezervasyonu yaparsın, haziran ortasında gribe yakalanırsın. “Keşke o kadar erken ödemeseydim” dersin.

 

Vitrinde bir elbise görür çok beğenirsin, bedeni yoktur, başka mağazadan getirtirsin, üç gün sonra indirim başlar. “Keşke almasaydım” dersin.

 

Bazen olmaz. Olmadı mı olmaz. Bunun için suçlu aranmaz.

 

İstersin, planlarsın, ilerlersin ama önüne engeller çıkar. İnat eder, bütün yolları, çıkışları zorlarsın sonuna kadar. Hem kendine, hem ele güne karşı nasıl da yapabildiğini, her koşulda, her zorluğa rağmen olmazı nasıl da oldurduğunu kanıtlarsın. Başarılı ama yorgun ve mutsuz yaşar gidersin.

 

Oysa hayat hep bir şeyler anlatır. Karşına çıkardıklarıyla, bir türlü çıkarmadıklarıyla, verdikleriyle, bir türlü vermedikleriyle, sana bugün değil de sonra taşıdıklarıyla.

 

Bütün çabana rağmen yürümeyen ilişki, “mutluluk bu kişiyle mümkün değil” diyordur. Puanını tutturamadığın okul, yeteneklerine uygun bir eğitimi seçmen için sana zaman tanıyordur. Havalı mesleği icra ettiğin işyerinden atılmak, aslında başka bir meslek edinmen için bir fırsattır. Limiti yetmeyen kredi kartının söylediği “şimdi değil, biraz bekle” olabilir. Belki bedeni olmayan elbise “hayatta başka seçenekler de var” mesajıdır.

 

Bütün engeller sadece aşılmak için değildir. Hayat seninle bazen önüne koyduğu bariyerlerle konuşur.

 

Yaşadıklarının sana anlattıklarına kulak vermek, kaderine razı olmak anlamına gelmez. İyi niyetli hayallerin olsun, onlara erişmek için harekete geç ama bir türlü gerçekleşmiyorlarsa da beklemeyi bil. Hayatı duymaya, anlamaya çalış. Duyamadığın, anlayamadığın zamanlarda da ne kendini zorla ne koşulları.

 

Biraz oluruna bırak. Su akar yolunu bulur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Temmuz 2019 Cuma 12:02

  Akışa Bırak. Zorlama ile ancak direnç oluşuyor. Zorlamadığında ya her şey daha çabuk oluyor yada sen zaten o isteğinden zaman içinde vazgeçmiş farklı yerlere bakıyor oluyorsun.

  Cevapla
 •  
  28 Aralık 2017 Perşembe 08:55

  Bwklemeyi bilmek gerek ,olmuyorsa biraz sabır

  Cevapla
 •  
  27 Aralık 2017 Çarşamba 08:02

  Kadere razı olmaya olumsuz bir anlam yüklemişsiniz sanki, oysa tam da anlattığınız şey bu,elinden geleni yap ve sonuca razı ol, teslim, tevekkül adına ne derseniz bunda aynı zamanda müthiş bir ruhsal rahatlama vardır çünkü bize düşen gayret etmek sonucu yaratacak olan, bizim için hayırlıysa,Allahtır

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2017 Salı 18:57

  Olmayan her işte bir Hayır vardır.

  Cevapla
 •  
  25 Aralık 2017 Pazartesi 12:01

  Çok doğru elinize saglik

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön