Korkma biz varız

Evvel zaman içinde, ninelerimiz tarlalarda doğururken, öksürüğün ilacı havaciva iken, ben oyuncak bebeğimi tıngır mıngır sallar iken…

Yine kadınlar vardı.

 

500 bin yıl önce yaşayan insan türü taştan mızrak ucu yapmayı keşfetmiş, ondan önce neler olmuş daha yeni öğreniyoruz. Ama bu dünyada yaşamayı, hayatta kalmayı yeni öğrenmiyoruz neticede.

 

Sonra sivri akıllının biri çıkıyor, diyor ki “tamam iyisin, hoşsun da, bak biz senin için taştan mızrağa bin basacak yeni bir ürün ayarladık, bunu kullanırsan daha şahane bir insan olacaksın.

 

O ped reklamını hatırlayan var mı? Kızcağız ıssız adada bir başına kalıyordu, tam keyfini çıkaracakken ‘özel günü’ gelip çatıyordu ve geçen uçaklardan filan ped istiyordu bakir sahile kocaman “pediniz var mı?” yazarak.

 

Sonra başka bir kadının hikayesini okuyorum, adet günlerini ormanda geçirmiş, akması gereken her şeyin öylece akıp gitmesine izin vermiş ve hayatında geçirdiği en şahane adet dönemi olmuş bu.

Kıyaslamak gereksiz.

 

Sonra koskoca Dünya Sağlık Örgütü var, insan sağlığı ile ilgili her türlü konuda araştırma yapıyor, gerçekleri ortaya koyuyor ve sağlık ‘sektöründe’ standartları belirliyor. Çok mantıklı. Ama sonra başka bir sivri akıllı çıkıp, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesiymiş gibi diyor ki, “bebekler günde 500 ml anne sütü almalı.” Halbuki örgüt böyle bir şey söylememiş. Nasıl söylesin. Günde 3 litre sudan bir gram az içsek kuruyup gitmemiz gerekirdi aksi halde bizim de.

 

Üstelik bunu iddia eden de bir mama firması.

 

Yani diyor ki “sen bebeğine yetmezsin -yetemeyebilirsin- ama korkma biz varız.”

 

Ay Allah razı olsun.

 

O şampuanı kullanmazsan saçların öyle havalı olmaz ve hiçbir erkek seni beğenmez. Ama korkma biz varız.

Sen buna değersin, bu fondöteni sürmelisin, sonra alem sana hasta.

Pedsiz tamponsuz adet dönemi geçiremezsin. (1800’lü yıllarda ilk defa patenti alınmış olan  Menstrual Kaplardan niye kimsenin haberi yok mesela? Bir kez alınıp on yıl kullanılabilen bir şey olduğu için olabilir mi?)

Gölgesini satamadığımız ağacı keselim mi sahiden?

 

Bu ilaçları almadan, hijyenik hastane ortamına girmeden doğuramazsın ama neyse ki biz varız.

Şimdi memenden ne kadar süt gelecek ne bileceksin? Bizim mamamız tam da bebeğinin ihtiyaç duyduğu besinleri içeriyor.

Bikini vücudun nerde hani? Yazııık… Ama korkma, bizim ultra popo kaldırıcı pantolonlarımız, belini incecik gösterecek korselerimiz var. 1850’lerde bu korseler yüzünden kadınlar ölüyordu ama biz şimdi kimseyi öldürmüyoruz. Üstelik bu şahane mısır gevreklerinden tüketirsen o pantolonun içine rahatça girebilirsin.

 

Kısacası “bize ihtiyacın var güzelim” diyen sisteme kısacık bir an kulakları kapamayı becerebildiğimde, içimi tertemiz bir huzur kaplıyor.

 

Bana yardımcı olmak için, hayatımı kolaylaştırmak için kolektif olarak geliştirilmiş bütün teknolojilere, yeniliklere teşekkür edip, ihtiyaç duyduğumda onları kullanmak üzere bir kenara kaldırıyorum. Çünkü lazım olduklarında, gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyorlar.

 

Ama çok rica edeceğim, siz olmazsanız yaşayamazmışım gibi konuşup kafamın etini yemekten artık vazgeçin pek saygıdeğer kapitalist şirketler.

 

Kimin söylediğini bilmediğim, pek sevdiğim o sözü her gün, bir yerlere yazıp durmamak için kendimi zor tutuyorum.

“Kendinden şüphe etmenden kâr sağlayan bir sistemde, kendini beğenmek asiliktir!”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 21070

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 6134

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : 00:30 İzlenme : 26807

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön