Kuyruklu yıldızdan bir ricam olacak

Sevgili 67P/Churyumov–Gerasimenko, zamanımızın en meşhur kuyruklu yıldızı...

 

Şükür ki dünyayı ele geçirmeye çalışan ateş bükücülerle dolu bir dünyada yaşamıyoruz ve senin enerjinden böyle kötü amaçlar için faydalanacak kimsemiz yok. 1969’da güneş sistemimizdeki tatlı yolculuğunu keşfettiğimizden beri seni kibarca izliyoruz ve artık sen de bir rock-star’sın!

 

Çalışkan Avrupalılar sayesinde 2004 yılında uzaya gönderilen Rosetta ile nihayet buluştun ve yakın zamanda Philae adlı uzay aracını başarıyla üzerine indirebildiler. (Uzay araçlarına ve türlü çeşit uzay şeyine neden böyle acayip ve bir sürü isim veriliyor ben de henüz bilmiyorum sevgili 67P, araştırmalar ilerledikçe bunun ardındaki gerçeği de anlayabileceğimi düşünüyorum)

 

Lafı uzatmayayım... Son günlerde epeyce aklımı kurcalamış olmandan dolayı sana bu mektubu yazmaya karar verdim. Yüzeyinde neler olup bittiğinden elbette haberdarsındır. Ben âcizane dünyalı aklımla yapılan çalışmaların nerelere varabileceğini henüz kestiremesem de azılı bir romantik olarak senin için her gün dua ediyorum. Kim bilir nerelerinde gezindiğin bu harika evreni biraz daha anlamamıza ve daha nice aydınlanmalara vesile olabileceğin için heyecanlıyım.

 

Ama dediğim gibi... Dünyalı aklı... İşler burada biraz karışık...

 

Matt Taylor’ın adını illa ki duymuşsundur. 40 yaşını yeni doldurmuş bu sevimli bilim adamı Rosetta Projesi'nin başında ve eminim o da her gece yatmadan evvel seninle uzun uzun sohbet ediyordur. Bizler dünyada beklediğimiz kalıplara uymayan bazı şeyleri eleştirmemiz ve bazen de çok üzmemizle tanınan bir türüz 67P. Matt Taylor, senin en büyük hayranlarından birini de benzer bir sebepten üzmüş bulunduk. Neymiş efendim, giydiği tişörtün üzerinde acayip kadın resimleri varmış da kadın türüne saygısızlık ediyor olabilirmiş… Bunu eleştiren insanlar kendini “feminist” olarak tanımlayan bir grup kadın... Sana feminizmden de uzun uzun bahsetmek isterdim ama zaten iki cinsi olan türümüzdeki bu tuhaf ayrılmalarla kafanı şişirmek istemiyorum.

 

Aldığı eleştiriler üzerine de Matt Taylor çıkıp türümüzden ve cinsimizden özür diledi. Özür dilerken gözyaşlarına hakim olamayan bu adam için biraz üzüldüğümü fark ettim bugün. Hatta aramızda kalsın, cinslerimiz arasındaki bu tuhaflıklardan şiddetli bir biçimde rahatsızlık duyan bir feminist olarak, bu beni epey kızdırdı.

 

Başka bir mecrada Taylor’ın, bacağına Rosetta Projesi ile ilgili bir dövme yaptırırken çekilmiş bir fotoğrafına rastladım. Üzerinde Cannibal Corpse tişörtü vardı. Bu fotoğrafın da keşfedilip bazı fanatikler tarafından aptal saptal eleştirilmesinden korkuyorum 67P. Ya işler iyice çığırından çıkar ve uzay adamları birliği tarafından “Metalciler uzay bilimci olamaz!” diye bir karar çıkartılırsa? Benim küçük kardeşim de büyüyünce uzay bilimci olmak istiyor ve sanırım metal müzikten epey hoşlanıyor. Küçük bir çocuğun hayallerini ve geleceğini düşünmek zorundayım 67P!

 

Sözün kısası, senden bir ricam olacak sevgili kuyruklu yıldız. Harıl harıl seni inceliyoruz ve dünyadaki yaşamı, evreni daha iyi anlamaya çalışıyoruz. İnsanlara daha anlayışlı olabilmeleri için, evrenin çok büyük ve muhteşem olduğunu her gün hatırlayabilmeleri için de bazı mesajlar gönderebilir misin acaba? Nasıl olur bilmiyorum, bunu seninle uzun uzun tartışmak epey keyifli olurdu eminim, ama zor gözüküyor. Dediğim gibi, dünyamızda senin ateşinden kötü amaçları için faydalanacak ateş bükücüler yok. Çok daha kötüleri var. Sen seyahatlerin boyunca pek çok psişik yetenek kazanmışsındır belki, bunu mümkün kılabilir misin? Şu küçük mavi ve çoğunlukla zararsız gezegenimize böyle minik bir katkıda bulunmak istemez misin?

 

Seninle ilgili gelişmeleri heyecanla takip ediyor olacağım. Cevabını duyacağımdan da şüphen olmasın.

 

Seni tanıdığım için çok mutluyum 67P/Churyumov–Gerasimenko. Umarım seni çok rahatsız etmiyoruzdur.

 

Sevgiler,

Duygu

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön