Döngünüze iyi bakın-2

Yaşamın başlangıcı öylesine taze, özel bir süreç ki, kadının bedeninin her ay, tekrar tekrar hamileliğe hazırlanmasına şaşmamak gerek. Kadim kültürlerde vücudunda yeni bir yaşam oluşan kadının kutsal kabul edildiğini hatırlayın, belki bu ay hamile kalmayacaksınız, belki de hiç niyetiniz yok, ama yine de sağlıklı bedeniniz bu döngüsel dansı, üretimi devam ettiriyor.

 

Kadın bedeni, yaklaşık 28 günlük döngüsünü tamamlarken iki aşamadan geçiyor. Basitçe her ay, vücut kendini hamileliğe hazırlıyor, eğer hamilelik gerçekleşmezse de yapılan tüm hazırlık dışarı atılıyor.

 

Geçtiğimiz hafta adet döngüsünün ilk 14 gününde bedenimizi nasıl destekleyebileceğimizden bahsettik. (Önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.) Kanamanın başladığı günden itibaren geçen bu ilk 14 günlük sürede atılma tamamlanıyor ve rahim yeniden yumurta üretmek için, hamileliğe hazırlanmak için harekete geçiyor. İkinci 14 günlük evreye “yumurtlama evresi” diyelim. Yeterli miktarda östrojenle desteklenmiş, hazırlanmış olan rahim ve yumurtalıklar şimdi yeni bir yumurta üretmeye hazır.

 

Bu dönemde baskın olan hormon, progesteron. Rahimde ve yumurtalıkta gerçekleşen değişimleri mümkün kılan bu hormonun üretimine yardımcı olmak için susam ve ayçekirdeği tüketilmesi öneriliyor. İlk 14 gün boyunca her gün birer kaşık aldığımız keten tohumu ve kabak çekirdeğinin yerine, şimdi aynı şekilde susamı ve ayçekirdeğini koyabiliriz.

 

Böylece sağlıklı bir yumurtlama evresi geçirirsek, bir sonraki kanama günleri de daha hafif geçecektir ve döngüyü bir yerden tutup desteklemeye başladığınızda döngünün tamamını güzelleştirdiniz demektir.

 

Takviminizden destek alın

Kadınların birçoğu adet günlerini not etmek üzere bazı takvimler kullanıyor. Bu tür takvimleri artık mobil uygulama şeklinde bulmak bile mümkün. Basitçe adet gördüğünüz günleri işaretliyorsunuz, o günkü fiziksel ve duygusal durumunuzu not ediyorsunuz. Yeterli bir süre, örneğin bir yıl boyunca bu takibi sürdürürseniz dönüp baktığınızda mevsim geçişlerinden nasıl etkilendiğinizi, hangi durumlarla ne sıklıkta karşılaştığınızı tespit edebiliyorsunuz. Adet düzenini kontrol etmek için de en iyi yöntem bu tabii ki. Rutin muayeneniz için doktorunuza uğradığınızda bu takvimi de yanınıza almak isteyebilirsiniz. Örneğin kış aylarında tekrarlayan bir tür ağrınız olduğunu görürseniz bu konuda doktora danışabilirsiniz.

 

Ben bu takvimlere Ay’ın hallerini de not düşmeyi seviyorum. Eskiden bütün kadınların Yeni Ay’ın karanlığında adet gördüğü söylense de hepimiz Ay farklı durumlardayken adet görüyoruz artık. Eğer astrolojiyle veya sadece Ay ile aranız iyiyse, Yeni Ay’da veya Dolunay’da adet görmenin döngünüzü nasıl etkilediğini de keşfetmek isteyebilirsiniz.

 

 

Bedenimizde her ay gerçekleşen bu muhteşem döngüyü takip etmek hem eğlenceli, hem kişisel farkındalığımızı artırmaya yardımcı oluyor, hem de sağlıklı. O halde tohumlarınızı hazır edin, sevimli bir ay takvimi bulun ve döngünüzle barışmak için daha fazla beklemeyin!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön