Büyüdünüz mü gerçekten?

Bazı yazarlar her yazdıklarında iştahla okunurlar; bazı yazarlar “artık yazılacak yeni bir şey kalmadı” diye düşünen okura inat konuşturular içindeki cevheri… Bazı yazarlar ilaç gibi gelirler gri gökyüzüne, İstanbul trafiğine, faturalara, sorumluluklara…

 

İşte sabahları erken kalkmamak için yazar olmayı seçen Neil Gaiman bunlardan biri. Yeni kitabı "Yolun Sonundaki Okyanus" bir solukta okunan ve hiç bitmesin istenen bir öykü…

 

Bu bir çocuk kitabı mı yoksa yetişkin kitabı mı? "Yolun Sonundaki Okyanus" gerçekten bir okyanus mu, yoksa küçücük bir göl mü?

 

Bu soruya hangi yaşta cevap verdiğiniz belirleyici mi?

 

Çocukken size okyanus gibi görünen su birikintisi büyüdüğünüzde iki kulaçta geçebileceğiniz bir göle dönüştüyse hangisinin hakikat olduğu belli mi?

 

Sahi, hakikat ne ki?

 

Yetişkinler büyümüş gibi gözükmeye çalışan çocuklar mı aslında? 

 

Ya da Gaiman'ın sözlerindeki gibi: 

 

"İçlerine baktığında yetişkinler de yetişkin değildir. Dışarından, büyük, düşüncesiz ve ne yaptıklarını bilen kişilermiş gibi görünebilirler. Ama içleri çocukken nasılsa öyledir."


Evet, öyledir muhakkak!

 

"Uzun ve sıkıcı yetişkin kitaplarının içine saklanmış çocuk kitaplarıdırlar."

 

Adını hiç öğrenmediğimiz roman kahramanı çok sevdiği yavru kedisinin ölümünden sonra bir maceraya adım atıyor. Eve gelen yeni bakıcının paralel evrenden dünyaya kaçan bir yaratık olduğu, evin annesini ve babasını etkisi altına alarak ona türlü sıkıntılar çektirdiği bu macerada kahramanımıza yan çiftlikteki gizemli ailenin üç nesil kadın (nene- anne- genç kız: ki bu üçlü tanrıça arketipini Gaiman pek sever) yardım ediyorlar.

 

Bir çocuğun hayatındaki bize basit görünen aslında peri tozları ve kadim cadılar kadar karmaşık olan duyguları, yaşantıların yansımalarını, anne baba imajlarını ayak parmağındaki bir delikten dünyaya sızan doğaüstü varlıklar; asla büyümeyen 11 yaşındaki kız çocukları gizemli yaşlı nineler vasıtasıyla anlatıyor.

 

Gaiman, çocukluğu ve büyüklüğü, hayal gücünü ve  hakikati, gölleri ve okyanusları çok güzel ele alıyor. Sizi tekrar içinizdeki çocukla buluşturuyor; hatırlatıyor...


İthaki Yayınları. Çeviren: Zeynep Heyzen Ateş.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön