Fitness devrimi: Voga

Sağlıklı ve güzel görünmenin artık farklı bir yolu daha var. Londra’da bulunan “House of Voga”nın kurucularından Juliet Murrell, “Voga bir fitness devrimi” diyor.

Fitness devrimi: Voga

“Güzelliğinizi teşhir mi etmek istiyorsunuz? Edin. İç sesinizi kısmaya hiç gerek yok...” Anlayacağınız; yogayı geçtik, sıra “voga”da... Duyduk duymadık demeyin! Bu aralar Londra semalarında yükselen trend, yogayı modayla harmanlayan “voga”. Fikrin yaratıcısı ve “House of Voga”nın (Voga Evi) kurucusu Juliet Murrell’a merak ettiklerimi sordum. Özet geçmek gerekirse; artık salonda ya da kampta yoga matının üstünde bangır bangır müzik eşliğinde 80’lerin frapan ruhu var. Ne mi vaat ediyor, güzellik, sağlık...

 

Vogayı “Teşhirci ve performansa dayalı yoga” olarak tanımlıyorsunuz. Biz yogayı içe dönük, sakinleştirici bir şey olarak bilirdik. Bu ne yaman çelişki böyle?

Dışarıdan bakınca saçma duruyor değil mi? Vogayı anlamak isteyenlerin “Paris is Burning” filmini izlemelerini öneriyorum, çünkü oradan ilham aldık. İzleyin göreceksiniz! “Vogueing” konsepti şu aslında: 1980’ler New York’unda bir balo salonuna sürüklendiğinizi hayal edin. Mısır hiyerogliflerinden ve moda dergilerinden esinlenilerek ortaya çıkarılan dramatik ve etkileyici pozlar yoluyla kendinizi güçlü ve güvenli hissediyorsunuz.

 

Bu anlattıklarınız yogada da var. Tüm bu pozlar fiziksel olarak yogayı andırıyor.

Yogada tüm pozlar güç ve farkındalık oluşturup enerjiye dönüştürmeyi amaçlar. Pozdaki güçlenme hissi, hiza duygusu ve anda kalma enerjisi voga ve yogada tamamen aynı. İkisinde de bu güçlendirici pozlar bir bütünlük duygusu sağlıyor. Vogada, pozdaki doğal güç bir süre sonra gözle görülür hale geliyor. Müzikte ve hareketlerde kendinizi tamamen kaybedişiniz, mata ve vücudunuzun her noktasına tam konsantre haliniz, tüm bu ihtişam ve performans sadece kendiniz için, başkaları için değil. Tabii bir de sınıfta oluşan enerji var ki o da işin sosyal tarafı. Özellikle Vinyasa pozlarında müthiş bir müttefiklik ve enerji akışı var. Bu pozlarda senkronizasyon çok fazla.

 

Teşhir” demiştik...

“Fashion” dediğimiz poz hayati önem taşıyor çünkü yapana hem fiziksel hem de zihinsel olarak inanılmaz bir güven duygusu, güç ve aidiyet veriyor. Ana fikir, içinizdeki “Voger”a kanalize olmak ve her nefeste pozu yaşamak. Biliyorsunuz, yogada doğru pozu bulduğunuzda midenizde kelebekler uçuşur, tarifsiz bir mutluluktur o. İşte voga da aynı şeyi vaat ediyor. “Kendiniz olun” diyor. Eğer aradaki fark teşhircilikse, tam da burada bence. Kendiniz olun ve teşhir etmek istiyorsanız edin! Bu sizin iç sesiniz, kısmaya hiç gerek yok. Bu güveni günlük yaşamınıza yansıttığınızda, yaptığınız her şeyin yüzde 100 arkasında durduğunuzda farkı göreceksiniz. Yanlış diye bir şey yok çünkü.

 

Aslında hepimiz biliyoruz ki dağın başında düzenlenen yoga kampları zaten birer moda haftası tadında geçiyor...

Kesinlikle, sadece biz kampların İbiza’da da yapılabileceğini düşünüyoruz. Yani yoga prensiplerinden yola çıkarak alternatif bir deneyim sunuyoruz. Biraz daha enerjik ve pırıltılı bir deneyim. Giyinmek her zaman kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlar. Bunu kimse inkâr edemez. Bu noktada stilden tam olarak ne anladığınız da önem kazanıyor. Moda bir trendi ya da başkasının stilini taklit etmek değil, size ait olanı giymektir. Ve voga bir fitness devrimi, fitness’ın haute couture’ü.

 

Nasıl yani?

Anı yaşıyor ve hiçbir şeyin spor için fazla frapan olmadığını kanıtlıyoruz. British Vogue’dan Lena de Casparis “Asla çirkin kıyafetlerle spor yapmak istemiyorum” yazmıştı bir keresinde. Katılmamak mümkün değil! Spor yaparken iyi hissetmelisiniz ve ardından bara gitmek için üzerinizi değiştirmeniz gerekmemeli. Voga bize sağlıklı, mutlu, güzel ve enerjik bir yaşam vaat ediyor. Daha ne olsun?

Voga herkese hitap ediyor’

 

Hedef kitleniz kimler, Sex and the City kadınları mı?

Tabii ki daha çok şehirde yaşayan 25 yaş üzeri kadınlar, gay’ler ve 80’lerin anneleri ilgi gösteriyor ama voga her yaştan ve her gruptan insana hitap edebilir. Hatta spiritüel tarafı yogadan daha hafif

 

Röportaj: Gizem Sevinç Selvi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön