Levent Can: “Telif hakları için birlik halinde değiliz”

Oyuncu Levent Can, telif haklarındaki sorunun yıllardır çözülememesinin nedeninin oyuncuların birlik, beraberlik içinde olmamasından kaynaklandığını söyledi. Can'a göre belli bir maddi birikime sahip olamadıkları için sürekli çalışmak zorunda kalan oyuncular, telif haklarındaki sorunun çözümlerinden biri olan işi bırakma eylemine giremiyorlar.

Levent Can: “Telif hakları için birlik halinde değiliz”

'Umutsuz Ev Kadınları'nın 'Reha'sı Levent Can, yaptığımız röportajda oyuncuların telif hakları sorununda 10 yıl önce oyunculuğu neden bırakıp palyaçoluk yapmaya karar vermesine kadar birçok konuda açıklamada bulundu.

 

Oyunculuğu bırakmayı neden düşündünüz?

Biz oyuncular zaman zaman gelgitler yaşayabiliyoruz. Yaptıklarımın değer görmediğini hissetmiş, bunalıma girmiştim. Bu nedenle palyaçoluk kursuna giderek bunalım dönemini değerlendirmek istedim. O anlarda Uğur Yücel, 'Yazı Tura' için teklifte bulunmamış olsaydı ben palyaçoluk kursu için Hollanda'ya gidecektim ama büyük bir olasılıkla orada yapamayacağımı anlayıp geri dönecektim. Yine de zihnimde yeni ufuklar açılmış olacaktı.

 

Bugüne kadar yaptığınız işler yeterli midir?

Yeterli de gelmiyor, bir eksiklik de hissetmiyorum. Sonuçta beni ayakta tutan her yeni işte duyduğum heyecan oluyor. Geçmişte bir proje için teklif gelmişti. Kabul etmiş olsaydım çok güzel paralar kazanacaktım. Zaman zaman parasız kaldığım günlerde 'Ya keşke o teklifi kabul etseydim, şimdi nasıl para bulacağım?' dediğim oldu.

 

Sanatçı-para arasındaki ilişkiyi nasıl yorumlarsınız?

Biraz rahat şartlarda yaşamamız gerektiğine inanan biriyim. Çünkü bizim yaptığımız işlerin sürekliliği yok. Çalıştığımız zaman iyi para kazanmalıyız ki bazen uzun zamana yayılan çalışamadığımız dönemde yaşamımızı devam ettirebilelim. Sanatçılarda diğer herkes de iyi paralar kazansın, gönüllerince yaşasınlar isterim. 'Yarın ne olacak?' sorusu cidden insanı içten içe yiyip bitiriyor. Birçok Yeşilçam emekçisinin çok kötü şartlarda yaşadıklarını, tek başlarına öldüklerini gördük.

 

‘Levent Can, her rolü oynayan değil, her role soyunan oyunculardan olduğunu söylüyor. Can, çok çalışsa da üstesinden gelemediği rolleri canlandırmakta ısrar etmediğini dile getirdi.’

 

Oyuncuların yüksek ücret aldığını düşünüyor musunuz?

Zaman zaman oyuncuların dizilerden kazandığı paraların çok yüksek miktarlarda olduğu konuşulur. Öylesine büyük paraların döndüğü bir sektörde oyuncuların kazandığı paraların miktarı kimseye çok yüksek gelmemeli. Ayrıca telif hakları yasasının düzenlenmemiş olması nedeniyle oyuncuların ücretlerini yüksek tutması da son derece doğaldır.

 

Neden doğaldır?

Biz oyuncular telif haklarına sahip olmadığımız için aktif çalıştığımız dönemlerde elbette geleceğimizi de garantiye alabilecek paralar kazanmak istiyoruz. Yaşlandığımızda, elden, ayaktan çekildiğimiz dönemlerde rol aldığımız yapımlardan telif alabileceğimizi bilsek durum çok daha farklı olurdu.

 

Telif hakları sorunu neden bir türlü çözülemiyor?

Ne kadar birlik halinde görünsek de zaman zaman sepetten çürük elmalar çıkabiliyor. Aslında o çürük elmaları yargılayamıyoruz da. Belki de o meslektaşlarımın telif hakları sorununun çözümüne kadar da yanabilecek kadar birikimi yoktur. Bu nedenle her daim çalışmak zorunda oldukları için alınacak bir iş durdurma kararına katılamayacaklardır. Bu nedenle de birlik, beraberlik içinde olamıyoruz.

 

Röportaj: Mehmet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön