Fizik: Beşinci elementten kuarklara kısa bir tarih

Ünlü bilim tarihçisi John L. Heilbron’un kitabı fizik biliminin kısa bir tarihini sunan Fizik: Beşinci Elementten Kuarklara Kısa Bir Tarih raflarda yerini aldı.

Fizik: Beşinci elementten kuarklara kısa bir tarih

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Fizik ve Bilim Tarihi kategorisinde Fizik: Beşinci Elementten Kuarklara Kısa Bir Tarih kitabını yayımladı. Worcester College ve Oxford Museum for History and Science’ta üst düzey araştırma görevlisi olarak görev yapan John L. Heilbron tarafından kaleme alınan ve Toros Öztürk tarafından çevirisi yapılan kitap, fizik tarihine ışık tutuyor.

 

İnsanlık tarihinin 2.500 yıllık bir dönemini kapsayan Fizik, Eski Yunan filozoflarından İslam bilginlerine, Copernicus’tan ve Galilei’den CERN’deki araştırmacılara kadar tarih boyunca fizikçilerin yaklaşımlarını inceliyor. Heilbron, hepsinin ortak noktası olan insanın özgürleşme sürecine dikkat çekerken, fizik bilimindeki köşe taşları ve teknolojik gelişmelerle ilgili de kapsamlı bilgiler veriyor.

 

Fizik teriminin icat edildiği antik çağlardan günümüze kadar gelen fiziğin evriminin öyküsü, yazarın deyişiyle “doğanın ilahsızlaştırılma ve insan özelliklerinden kurtulma” sürecidir aynı zamanda. Köken olarak felsefenin içinden çıkan fiziğin felsefeyle olan ilişkisinin evriminin ortaya konması ve fiziğin 20. yüzyılın ikinci yarısında felsefeden kopuşunun irdelenmesi, kitabı bilim felsefesi kitapları arasına sokuyor.

 


Yayınevi: KÜY
Yazar: John L. Heilbron
Çevirmen: Toros Öztürk
Fiyat (KDV Dâhil): 20 TL

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3494

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9308

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2423

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5812

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3725

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön