Fizik: Beşinci elementten kuarklara kısa bir tarih

Ünlü bilim tarihçisi John L. Heilbron’un kitabı fizik biliminin kısa bir tarihini sunan Fizik: Beşinci Elementten Kuarklara Kısa Bir Tarih raflarda yerini aldı.

Fizik: Beşinci elementten kuarklara kısa bir tarih

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Fizik ve Bilim Tarihi kategorisinde Fizik: Beşinci Elementten Kuarklara Kısa Bir Tarih kitabını yayımladı. Worcester College ve Oxford Museum for History and Science’ta üst düzey araştırma görevlisi olarak görev yapan John L. Heilbron tarafından kaleme alınan ve Toros Öztürk tarafından çevirisi yapılan kitap, fizik tarihine ışık tutuyor.

 

İnsanlık tarihinin 2.500 yıllık bir dönemini kapsayan Fizik, Eski Yunan filozoflarından İslam bilginlerine, Copernicus’tan ve Galilei’den CERN’deki araştırmacılara kadar tarih boyunca fizikçilerin yaklaşımlarını inceliyor. Heilbron, hepsinin ortak noktası olan insanın özgürleşme sürecine dikkat çekerken, fizik bilimindeki köşe taşları ve teknolojik gelişmelerle ilgili de kapsamlı bilgiler veriyor.

 

Fizik teriminin icat edildiği antik çağlardan günümüze kadar gelen fiziğin evriminin öyküsü, yazarın deyişiyle “doğanın ilahsızlaştırılma ve insan özelliklerinden kurtulma” sürecidir aynı zamanda. Köken olarak felsefenin içinden çıkan fiziğin felsefeyle olan ilişkisinin evriminin ortaya konması ve fiziğin 20. yüzyılın ikinci yarısında felsefeden kopuşunun irdelenmesi, kitabı bilim felsefesi kitapları arasına sokuyor.

 


Yayınevi: KÜY
Yazar: John L. Heilbron
Çevirmen: Toros Öztürk
Fiyat (KDV Dâhil): 20 TL

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön