İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başlıyor

HT Hayat ve Habertürk Gazetesi’nin medya sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası katılımcıların da yer aldığı Bienal kapsamında paneller, konferanslar, atölyeler, söyleşiler, müzik, dans ve şiir okuma etkinliklerini içeren zengin bir program hazırlandı.

İstanbul sanatla uyanıyor!

"Uyandırma Servisi: Günaydın" konseptiyle düzenlenecek 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, 19 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasında çocukların ve gençlerin 450 görsel sanat projesini İstanbullularla buluşturacak.

 

Palet Kültür ve Sanat Eğitim Derneği (PALETDER) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) kurumsal ortaklığında, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Beşiktaş Belediyesi, İstanbul Boğazlar Belediyeler Birliği yerel yönetim ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştiriliyor.  "Uyandırma Servisi: Günaydın" konseptiyle düzenlenecek Bienal, 4-18 yaş arası çocukların ve gençlerin sanatsal üretimlerini, İstanbul'un farklı kültür sanat mekânlarında, meydanlarında ve şehir hatları vapurlarında sanatseverlerle buluşturacak. Sergiler ve diğer etkinliklere katılım ücretsiz olacak.

 

Avusturya, ABD, Almanya, Danimarka, Fransa, İtalya, İsveç Hollanda, KKTC ve Suriye gibi ülkelerden de katılımın olduğu Bienal’de, çocuk ve gençlerin performansları ve sanatsal üretimleri, Antrepo 1, Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM), Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi, Ortaköy Meydanı, Galatasaray Meydanı, Sarıyer Limanı ve Şehir Hatları Vapurları’nda İstanbullularla buluşacak. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin diğer ayakları, 1-30 Haziran tarihleri arasında KKTC Lefkoşa'da, 24 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında ise Hatay'da gerçekleştirilecek.

 

Bienalin açılışı 19 Nisan 2016 tarihinde Antrepo I’de Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV işbirliğiyle gerçekleşecek. Açılış İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, TEGV Genel Müdürü Mete Meleksoy, Bienal Kurucu Direktörü Gazi Selçuk, STK temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve basının katılımıyla gerçekleşecek. Açılış programında öğrencilerin sahne performansları yer alacak.

 

Bienal sergileri

Bienal sergileri Antrepo I ve MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde bir ay boyunca ziyarete açık kalacak. İstanbul’un tüm ilçelerinden ve Anadolu'dan gönderilen çalışmalardan bienal küratörü PASAJ Sanatçı İnisiyatifi’nin seçtiği resim, heykel, seramik, enstalasyon, yeni medya ve video projesinden oluşan 450 görsel sanat projesi sanatseverlerle buluşacak. Sergiler kapsamında TEGV, AÇEV ve Hatay Valiliği işbirliği ile Anadolu’nun 48 ilinde ve Türk Kızılayı işbirliği ile Suriyeli çocuklarla yapılan çalışmalar da yer alacak. Bienalin ana etkinliği olan sergilerde 10 bin öğrencinin çalışmalara yer verilecek. 

 

İşbirliği yapılan 40'ın üzerinde STK’nın desteği ile mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, ceza ve tutukevlerinde bulunan çocuklar ve engelliler gibi dezavantajlı çocukların ve gençlerin sanat çalışmaları da izleyiciyle buluşacak. Bienal’de Türkiye, Almanya, ABD, Avusturya, Hollanda, Fransa, Danimarka, İtalya ve İsveç’den sanatçıların çocuklarla yaptıkları çalışmalar da yer alıyor.

 

Paneller, konferanslar, atölyeler ve söyleşiler

Öğrencilere ve yetişkinlere yönelik hazırlanan bu yılki programda yerli ve yabancı uzmanların katılımlarıyla görsel sanatlar, sanat tarihi, müzik, edebiyat, dans, sanat eğitimi, eğitim metodolojileri, kişisel gelişim gibi ana başlıklar altında teorik ve uygulamalı 200’e yakın etkinlik gerçekleştiriliyor. Yetişkinlere yönelik etkinlikler, özellikle öğretmenleri ve ebeveynleri pedagoji alanında bilgilendirmeyi ve eğitsel dağarcıklarını genişletmeyi hedefliyor. Çocuklara yönelik etkinlikler ise onları farklı yöntemler ve yaklaşımlar ile sanatla buluşturmayı amaçlıyor. Antrepo I ve MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde yer alacak buluşmalarda 2500 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

 

Ayrıca İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun desteklediği "Çocuklar İçin Mekân" özel kütüphane modeli, bienal boyunca yapılacak atölye çalışmalarıyla yaşayan bir çocuk kütüphanesi olarak yer alacak. Bienal programının ikinci haftası ise 'çocuk hakları' ve 'ayrımcılık' konularını içeren etkinliklere ayrılıyor. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Çocuk Hakları Haftası”, 2-9 Mayıs tarihleri arasında MKM Beşiktaş Çağdaş’ta hem yetişkinlerin hem de çocukların bu konuda farkındalığını arttırmaya yönelik sanatsal etkinlikleri içeriyor. Hafta boyunca çocuk ve gençlerin özel sanat projelerine de yer verilecek.

 

Müzik, dans ve şiir okuma etkinlikleri

Etkinlikler kapsamında 100’e yakın projede 1500 öğrenci yer alacak. Müzik, dans ve diğer ses sistemi gerektirmeyen akustik sahne etkinliklerine, İstanbul Şehir Hatları Vapurları ev sahipliği yapacak. Oda toplulukları ise akustik olarak vapurlarda dinleyicilerle buluşacak. Repertuar Batı sanat müziği, geleneksel sanat müziği, Türkiye ve farklı ülkelerin halk müzikleri ile popüler müziği kapsıyor. Ayrıca çocuklar ve gençler vapurlarda kendi yazdıkları veya seçtikleri şiirleri yolcularla paylaşacak.

 

Meydanlarda müzik

1000'den fazla çocuk ve genç öğretmenleri rehberliğinde oluşturdukları orkestralar, korolar ve pop-rock grupları ile ses sistemi ile donatılmış sahnelerde yer alacak. Ortaköy Meydanı, Galatasaray Meydanı ve İstanbul’un diğer meydanlarına kurulacak sahnelerle İstanbullular çocukların ve gençlerin ürettiği müzikle buluşacak. Sahne performansında ise Türkiye'nin halk oyunları ve ağırlıklı olarak Latin Amerika ülkelerinin müzikleri üzerine yazılmış dans koreografileri sunulacak.

 

Film ve video gösterimleri

Bienal'da öğrencilerin hazırladığı kısa filmler ve videolar Antrepo I ve MKM Beşiktaş Çağdaş'ta izleyicilere sunulacak. Çocukarın ve gençlerin atölye çalışmalarında ortaya çıkarılan filmler de gösterimde olacak.

 

Rehberli turlar

Bienali görmeye gelen izleyiciler için rehberli turlar da düzenlenecek. Rehberli turlar 'önceden programlı turlar' ve 'rezervasyonlu turlar' olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilecek. Turlar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinde bulunan okul ve öğrencilerin yanı sıra, rezervasyon yapan diğer okullar ve gruplar için düzenlenecek ve 20 kişilik gruplara ayrılan öğrencilerin, gönüllü rehberler eşliğinde bienali izlemesi sağlanacak. Turlar, gençlerle çalışan STK’ların gönüllüleri ve üniversiteli gençlerin desteği ile gerçekleştirilecek. Bienal’in ana mekânları olan Antrepo 1 ve MKM Beşiktaş Çağdaş'a 900’ün üzerinde rehberli tur düzenlenerek 18 bin genç ve çocuğa sanat rehberliği hizmeti sunulacak.

 

Geniş Sponsorluk Desteği

Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde, Beşiktaş Belediyesi yerel yönetim desteğiyle düzenlenen 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali'nin medya sponsorları arasında Habertürk ve HT Hayat yer alıyor.

 

 

Ziyaret Saatleri:

Antrepo I: 09.00-18.00

MKM Beşiktaş Çağdaş: 10.30-18.30

 

** Sergiler 1 Mayıs dışında her gün açık olacak.

 

** Katılım ücretsizdir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön