Olur böyle vakalar Jack gelir yakalar!

Tom Cruise, “Jack Reacher”da her şeyi çözen “muhteşem aksiyon kahramanı” olarak çıkıyor karşımıza. Christopher McQuarrie’nin yönettiği film, ilk 30 dakikadaki etkileyiciliğini koruyamasa da sonuna kadar sürükleyici olmayı başarıyor.

Olur böyle vakalar Jack gelir yakalar!

“Olağan Şüpheliler”in yazarı Christopher McQuarrie, 2000’de “The Way of The Gun” ile başladığı yönetmenliği 12 yıl sonra Lee Child’ın romanından uyarladığı “Jack Reacher” ile sürdürüyor.

 

McQuarrie’nin yönetmen olarak en büyük başarısı ilk 30 dakika itibarıyla harika bir iş çıkartıp farklı ve orijinal bir öyküyle karşılaşacağınız hissini yaratması... Kurşun imal eden ellerin makro planları ve kuşbakışı otoban görüntülerinin paralel olarak kurgulanmasıyla açılan film, akılda kalıcı, sinir bozucu bir katliam sahnesiyle sürüyor. Hemen peşinden hızlı kurgu tekniğiyle hazırlanmış bir sekansta, bir dedektifin (David Oyelowo) delilleri takip ederek katili nasıl yakalayıp savcının (Richard Jenkins) önüne çıkarttığını seyrediyoruz. Bu sekansın sonunda kamera katilin yüzünü gösterdiğinde ise seyirciyi sıkı bir sürpriz bekliyor... Bu sürprizin hemen ardından eski ordu dedektifi, esrarengiz ve efsanevi Jack Reacher (Tom Cruise) dahil oluyor filme. Bu “karizmatik giriş”i görünce, Cruise’un neden bu filmin yapımcısı olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

 

 

Senaryo klişelerle ilerliyor…

Jack Reacher, zekâsı ve sezgileriyle karmaşık entrikayı çözerken, zanlının güzel avukatıyla (Rosamund Pike) flört etmeyi, kötü adamları duruma göre pataklamayı ya da öldürmeyi, nişancılık ve ileri sürücülük teknikleri dahil bütün maharetlerini sergilemeyi ihmal etmiyor. Ama senaryonun giderek su koyvermesine de engel olamıyor.

 

Tek sorun ilk bölümdeki etkinin yitirilmesi, inandırıcılığın zayıflaması ya da “Hadi silahsız yumruk yumruğa dövüşelim” gibi banal klişeler değil. Bunlar aksiyon filmlerinde göz ardı edebileceğimiz şeyler. Asıl sorun, artık süper kahramanların dahi zaaflar, kompleksler gibi psikolojik dertlerle uğraştıkları böyle bir devirde “mükemmel adam Jack Reacher” ın demodeliği. Reacher her haliyle, 70’lerin, 80’lerin kahramanlarını hatırlatıyor. Belki yapımcı Cruise’un aradığı şey tam da bu: Erkeklik değerlerini temsil eden, dürüst, ahlaklı eski usul bir kahraman.

 

Sylvester Stallone’nin “The Expendables” (Cehennem Melekleri) ile yakaladığı başarıyı düşünürseniz, bu kahraman tipinin günümüz sinemasında hâlâ iş yaptığını söyleyebiliriz.

 

 

Eski moda aksiyon sevenlere…

“Jack Reacher”, sonuna kadar sıkılmadan seyredilse de, açılışı dışında geride iz bırakmayacak bir film. Ama James Bond’daki değişimi sevmeyen, aksiyon filmlerine yapılan her tür “derinleştirme” müdahalesini sıkıcı bulanların olduğunu unutmayalım.

 

“Jack Reacher” eski moda erkek kahramanları ve aksiyonları özleyenler için kuşkusuz ideal bir seyirlik olabilir. Son olarak, aksiyon türüyle pek alakası olmayan ünlü Alman yönetmen Werner Herzog’un kötü adam Zec’i canlandırdığını da belirtelim.

 

Filmin notu: 6

 

Hazırlayan: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön