Anne baba olmak daha uzun yaşamanızı sağlıyor

Yapılan son araştırmalara göre 60 yaşına kadar yaşamış olan kişiler, çocuğu olmayan akranlarına göre 2 yıl daha fazla yaşıyorlar.

Anne baba olmak daha uzun yaşamanızı sağlıyor

İsveç’te, 1911 ile 1925 yılları arasında doğan 704,481 erkek ile 725,290 kadın arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre çocuk sahibi olmak özellikle de ilerlemiş yaşlarda, ömrü uzatıyor. Araştırmaların bulgularına göre, bu ömür uzaması 60 yaşından sonra 2 yıla kadar çıkabiliyor. Buna ek olarak ani ölüm riski de en az bir çocuğu olan insanlarda daha az görülüyor.

 

Temel amacı yaşamın uzunluğu ile ebeveynlik arasındaki ilişkinin yaşla birlikte gelişme gösterip göstermediğini saptamak olan araştırmada eğitim gibi etkileyici faktörler de göz önüne alındığında, ebeveyn olanlarla olmayanlar arasındaki yaşla tetiklenen ölüm riski artmış oldu. Örneğin, 90 yaşında ve çocuğu olmayan erkek kişinin, yüzde 17.7 oranında ölüm riski varken, aynı yaşta ve çocuklu bir kişi bu riski yalnızca yüzde 16.2 şeklinde yaşıyor. Çünkü çocukların kişilerin bakımları ve sağlıklarına dikkat etme noktasında ebeveynlerine yardımları büyük, ilaçlarını takip edebiliyorlar ve hastalık durumunda duygusal destek sağlayabiliyorlar.

 

 

Bu araştırmaların bir sonucu olarak, çocukların cinsiyetinin yaşamın uzunluğuyla arasında herhangi bir bağlantı bulunamadı. Ancak, özellikle erkekler arasında, evli olanlar ile bekarlar arasındaki ilişkide, evli olanların ölüm risklerinin daha az olduğu da görüldü.

 

60 yaşına ulaşıldığında, çocuklu erkek kişiler ek bir 20.2 sene daha yaşarlarken, çocukları olmayan kişilerde bu sayı 18.4 yıl. Kadınlarda ise, çocuklu olanlar 60’a ek 24.6 sene daha yaşarlarken, çocuğu olmayanlar 23.1 sene fazladan yaşıyorlar.

 

Yaş 80 olduğunda ise, çocuklu olan erkekler 7.7 yıl daha fazladan yaşarken, çocuksuzlar ancak 7 yıl daha fazladan yaşıyorlar. Kadınlarda ise bu beklenti 9.5 sene. Çocuksuzlar ise 8.9 sene daha yaşıyorlar.

 

Çocuğa neden anne bakmalı?

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  24 Mayıs 2017 Çarşamba 19:14

  hepi topu 1,5 sene fazla yaşamak için bir ömür süren koca bir sorumluluğa uzan diyorsunuz yani... komik

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön