Derin nefes almak neden rahatlatıyor?

Bilim insanları, derin nefes almanın beyne etkilerini araştırdı.

Derin nefes almak neden rahatlatıyor?

Geleneksel meditasyon bakış açısıyla derin nefes almak, bizi sakinleştiren ve dinginleştiren bir aktivite olarak biliniyor. Bilim insanları ise derin nefes almanın neden bu denli rahatlatıcı bir aktivite olduğunu araştırmaya başladı. Farelerin beyinleri üzerinde çalışan bilim insanları, nefes alırken, düşünürken, davranırken ve hissederken beynimizle vücudumuz arasındaki bağlantının ne kadar önemli ve derin bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyorlar. Nefes almak, vücudun en önemli işlevlerinden bir tanesi. Sürekli ve ritmik bir şekilde nefes alıyoruz ancak bazen bilinçli olarak nefes alışımızı değişikliğe uğratabiliyoruz, burada da iç geçirmek, esnemek ve nefes darlığı çekmek gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

 

Vücudun ve zihnin nefes almayı hücresel seviyede nasıl yönettiği tamamen bir gizem olarak kalıyor. 25 sene önce Los Angeles’da yapılan ilk araştırmalar, beyinde bulunan bazı nöronların nefes almamızı kontrol ettiği yönünde sonuçlar elde etmişti; ancak bu hücrelerin nasıl çalıştığı hala kesin olarak kanıtlanamıyor. Bir grup bilim insanı, yeni genetik bulguların da etkisiyle bu hız ayarlayıcı hücrelerin nasıl çalıştığıyla ilgili yeniden çalışmalar yapmaya başladı. Bilim insanları, her bir hücre içerisindeki genler tarafından üretilen proteinleri mikroskopla takip ederek, “tiplere” göre gruplandırdılar. Bu gruplandırmada ise nefes almayı düzenleyen ve farklı sorumlulukları olan yaklaşık 65 farklı hücre belirlediler.

 

 

Bu araştırmada kapsamında beyinde farklı fonksiyonları düzenleme görevinde bulunan bu hücrelerden bazılarının durdurulabildiği düşünülerek, farelerin beyinlerine bu hücrelerden bazılarını öldürecek virüsler enjekte edildi. Bunun sonucunda farelerdeki iç geçirme dürtüsünün yok olduğu saptandı. Araştırmanın devamında ise benzer enjeksiyonların sonucunda bir grup farede herhangi bir etki bulunamadı. Bunun sebebini araştıran bilim insanları, beyin dokularına bakarak bu devre dışı bırakılan nöronların beyinde başka noktaları etkileyip etkilemediğini gözlemlediler.

 

Tuhaf olan, bu nöronların beyinde başka bölgelerle de biyolojik olarak bağlılığının bulunması... Bu bağlılık, beyinde “farkında olan” kısmı etkiliyor. Bizi uyandıran, tetikte olmamızı sağlayan, bazen de gergin veya öfkeli olmamızı sağlayan kısım, bu devre dışı bırakılan hücreyle birlikte sanki devre dışı kalır gibi bir hale geliyor. Aynı koşullar sağlandığında insanların da bu tepkileri vermesi gerektiği düşünülerek, derin derin nefes almak, bizi gergin hale getiren beyindeki bu algılayıcı bölümün baskılanmasını engelliyor. Normal şartlarda verdiğimiz normal tepkiler, bu algı mekanizmasının çalışmasını sağlıyor ve gergin hissediyoruz. Ancak, derin nefes aldığımızda vücut bunu baskılıyor ve beyinde, kötü herhangi bir durum olmadığı duygusunu oluşturuluyor. Yani özetle olaylar bizi sinirlendirdiğinde ya da çok sıktığında, derin bir nefes alıp bir kez daha düşünürsek, sakinleşecek ve belki de olaya daha farklı gözle bakabileceğiz.

 

Hamileler için nefes çalışması
+7
Dikkatinizi bebeğinize ve bedeninize getireceğiniz bir nefes çalışması ile birlikte olacağız şimdi… Bu pozda bebeğinizle aranızda sadece karın ve rahim kaslarınız var bunu sakın unutmayın. Hamilelik ilerledikçe aradaki dokular inceliyor ve doğal olarak siz nasıl bebeğinizin el ve ayaklanırını dışarıdan hissediyorsanız, bebeğiniz de sizin dokunuşunuzu hissediyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön