Çocuklara çığlık atmayı öğretiyor

Sessiz, sakin, gürültü yapmayan ne çok çocuk var etrafımızda. Oysa ani bir tehlikeyle karşılaştığında çığlık atabileceğini bilmesi, çocuğun hayatını kurtarabiliyor.

Çığlık atmak çocuğun hayatını kurtarabilir

İşte tam da Türkiye’de çocuk istismarı konusu bir kez daha gündeme gelirken, Twitter'da #StopChildRapeInTurkey (Türkiye’de çocuk tecavüzünü durdurun) başlıklı bir destek kampanyası başlatılmışken, Ankara'da bir kadın; çocuklara çığlık atmayı öğretiyor.

 

Eğitim koçu Gülay Özoğlu, Ankara Şehit Rıfat Çelik İlkokulu'ndaki 4'üncü sınıfta okuyan 28 öğrenciye, Eylül ayından bu yana nefes teknikleri eğitimiyle birlikte çığlık ve kahkaha dersleri veriyor. Okul müdürü ve sınıf öğretmenin desteğiyle ayda iki ders saati çocukları eğiten Özoğlu, cinsel istismara karşı uyarılarda bulunup, çığlığın hangi durumlarda nasıl kullanılması gerektiği konusunda çocukları bilgilendiriyor. Çığlık atmanın çocuk istismarını önlemesi için pedegoglar tarafından tavsiye edildiğini anlatan Özoğlu, "Çığlık atmayı öğrenmek, bir çocuk için tehlike anında elinde hazır bulunan en büyük silahtır" diyor. Çocukların istemedikleri bir durumla karşılaştıklarında çığlık atarak etrafı haberdar edebileceklerini söylüyor, çocuklara "Eğer tehlikedeyseniz avazınız çıktığı kadar bağırarak dikkat çekip yardım isteyin" dediğini anlatıyor.

 

Oyunla diyafram teknikleri

Gülay Hanım; eğitim koçluğunun yanı sıra rüyalar ve durugörü, NLP, reiki, biyoenerji ve şifa teknikleri eğitimleri de almış. Aynı zamanda kuantum koçluğu da yapıyor. Çocuklara sadece çığlık atmayı değil, doğru nefes almayı ve kahkaha atmayı da öğretiyor. Öğretirken oyunlara başvurduğunu söylüyor:

 

"Bebekler 2 yaşına kadar doğru nefes alıyor. 2 yaşında bebek gelişimini tamamlar, bebeklik bilinci kapanır. Diyafram nefesi, yerini doğal nefese bırakır. Oysa doğru ve sağlıklı olan diyafram nefesidir. Çocuklara oyunla diyafram tekniklerini öğretiyorum."

 

Kahkaha atan sınıf

Örneğin nefes tekniklerini; "Burundan nefes al, ağızdan ver" şeklinde eğlenceli tarafından öğretmeye çalışıyor. Çocuklar 7 kez nefes alıp veriyor, arada şarkı söylüyor, ardından çığlık atıyorlar. Daha sonra da kahkaha tekniklerine geçiyorlar. "Sınıftaki 28 çocuğun kahkahası görülmeye değer" diyor Gülay Hanım ve bir noktanın altını çiziyor. Çünkü nefes tekniklerinin dikkatli uygulanması gerektiğini, aksi taktirde bu tekniklerin tansiyon düşürebileceğini anlatıyor. "Bir derste 3 set yaptırıyorum, yani 21 kez tekrar ettiriyorum" diyor.

 

Ayda iki kez 30-40 dakika süren eğitimleri Gülay Hanım, bu eğitim öğretim yılı sonuna kadar devam ettirmeyi planlıyor.

 

 

Haber: Hayriye Mengüç

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön