Harikalar diyarı: Segovia

Segovia çam ormanlarıyla kaplı 2 bin metrelik Guadarrama Sıradağları’nın eteklerinde, Eresma ve Clamores ırmaklarının buluştuğu dev bir kaya kütlesinin üzerinde konuşlanmış. Bozkırın ortasında yemyeşil şık bir kent, tarihi yapıları ise dillere destan.

Harikalar diyarı: Segovia

Alcatraz’ın terasından, Tapınak Şövalyeleri’nce inşa edildiği söylenen 13’üncü yüzyıldan kalma Vera Cruz Kilisesi’ne bakıyorum. Hemen solumda Walt Disney’in ünlü “Güzel ve Çirkin” hikâyesine esin kaynağı olan ünlü Alcatraz var. Kraliçe Isabel’in 16’ncı yüzyılda İspanya Savaşı sırasında kendini kraliçe ilan ettiğini hatırlıyorum. Kraliçe İsabel, İspanya tarihinin en önemli figürlerinden. Kristof Colomb’u keşfe gönderen kraliçe olarak da biliniyor. Günümüzün harikalar diyarı sayılabilecek yerlerinden birinde Segovia’dayım. Önce Romalılardan kalma, büyüleyici su kemeriyle karşılaşıyorum. 2’nci yüzyıldan kaldığı düşünülen 728metre uzunluğundaki 165 kemerli bu mühendislik harikası, “Hâlâ taş gibi duruyor”

Desem abartmış olmam. Kemeri geçip dar yokuştan sağlı sollu küçük dükkânları ve ülkenin tümüne yayılmış ünlü restoranları geçerekmasallara konu olan Alcatraz Şatosu’na ulaşıyorum. Eski Segovia, güzel kiliselere,manastırlara vemüzelere sahip. Bunda bir dönemİspanya’nın eski başkenti oluşunun etkisi büyük tabii ki. Segovia’nın biraz dışında bahçeleri dillere destan yazlık kraliyet sarayı La Granja de San lldefonso mutlaka görülmesi gereken mekânlardan. Şehre her zaman sakinlik hâkim. İnsanlar Madrid’in gürültüsünden kaçıp Segovia’da nefes alıyor. Bu aslında yeni bir şey değil. Yüzyıllardır kraliyet ailesinden tutun, tüm aristokratlar ve zenginlerin özellikle yaz aylarındaki uğrak yeriymiş burası.

 

Alcatraz ve Kraliçe Isabel...

12’nci yüzyılda yapımına başlanan saray, sonraki 400 yıl boyunca genişletilmiş. Av alanlarına yakın sarayda, yaz boyunca krallar kalırmış. Kastilya Kraliçesi Isabel bu sarayda yetişmiş. Aragon Kralı Fernando’yla evlenerek imparatorluğun temellerini atan Isabel, 16’ncı ve 17’nci yüzyılların iki süper gücünden birini kurmuş. İber Yarımadası’nda 800 yıllık Müslüman hâkimiyetini sona erdirmiş, mücevherleriyle Kristof Kolomb’u finanse edip keşifler için denize açılmasını sağlamış.

 

Nerede yenir?

Segovia’nın en önemli meydanı her İspanyol şehrinde olduğu gibi Plaza Mayor. Bu meydanın en görkemli yapılarından Hotel Infanta Isabel’de kalma ve balkonlarında günü sonlandırmak imkânınız varsa, kaçırmayın! Yeme içme konusunda ise oldukça zengin bir kent burası. Şehrin en önemli restoranları kuşkusuz Roma kemerinin hemen bitişiğinde: Plaza Azoguejo,Mason de Candido, Calle Cervantes’te bulunan El Bernardinove Calle Cronista Lecea’deki Ristorante Jose Maria...

 

 

Yazı: Levent Özçelik

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön