Arayan uçanı da bulur, kaçanı da!

İnternetin dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdiğinin belki de en açık göstergesi olan online haritalar, artık sadece cadde ve sokakları göstermekle kalmıyor.

Arayan uçanı da bulur, kaçanı da!

İnternetin dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdiğinin belki de en açık göstergesi olan online haritalar, artık sadece cadde ve sokakları göstermekle kalmıyor. Online olarak uçakları, gemileri, trafiği, kedileri hatta kaçakları bile haritalar üzerinden takip etmek mümkün.

 

Kedi haritası

Londra Hayvanat Bahçesi'nin bir projesi olarak doğan “Kedi Haritası” (Cat Map), evcil hayvan besleyenlerin bir paylaşım platformu olarak çalışıyor. Yaşı, cinsiyeti, rengi, bulunduğu ülke, şehir ve adına göre arama yapılabilen haritada, Facebook, Twitter ve Google+’tan iletişime geçmek de mümkün. Hayvan haklarını ihlal eden bir durum söz konusu ise yine online harita üzerinden şikâyet edebiliyorsunuz.

 

Deniz trafiği

Haritalar üzerinden dünya çapındaki gemi trafiğini de takip etmek mümkün. Bu alanda en yaygın kullanılan uygulama olan Marine Traffic'in Türkçe desteği de bulunuyor. iOS, Android ve Windows Phone için geliştirilmiş versiyonları olan uygulama 3.99 dolar karşılığında indirilebiliyor. Yolcu gemileri, kargo gemileri, tankerler, yatlar gibi kategorilerde takip edilebilen gemi trafiğine ek olarak denizlerdeki rüzgâr şiddeti, liman veya gemi adı ile arama, geminin hızı ve rotası, boy ve genişliği, fotoğrafları, gideceği yer gibi bilgilere de uygulama üzerinden erişilebiliyor. Marine Traffic, internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak da kullanılabiliyor.

 

Uçuş haritası

Canlı hava trafiğini uçakların uçuş kodlarıyla birlikte harita ve uydu görünümü olarak sunan Flight Radar 24 adlı uygulama ile uçağın hızı, rotası, yüksekliği ve fotoğraflarına da ulaşılabiliyor. Mobil cihazlara yönelik iOS (iPhone ve iPad), Android ve Windows Phone uygulamaları olan Flight Radar'ın Mac ve Windows 8 için de uygulaması mevcut. Uygulamanın ücretli "Pro" sürümünde uçuş numaraları girerek, istediğiniz uçağı online olarak harita üzerinden takip edebiliyorsunuz. Uygulama, şu ana kadar toplam 2 milyondan fazla indirilmiş.

 

Kaçak haritası

ABD’de Boston Maratonu esnasında patlatılan bombanın sorumlusu olarak aranan isimler de online harita uygulamalarına yansıdı. Sel ve deprem gibi doğal afetlerde telefon iletişiminin yapılamadığı durumlarda kaybolan kişileri harita üzerinde işaretleyerek bulma yöntemi, en son geçen hafta yakalanan Boston’daki bombalı saldırıyı yaptığı iddia edilen kişi için de kullanıldı. Saat saat kaçağın nerede olduğu ile ilgili veriler haritaya işlenirken, patlama öncesi ve sonrası olay yerinde olanlar da yine hikâyelerini harita üzerinde işaretleyerek paylaştı.

 

Kişiye özel harita

Onlıne dünya size, kendi haritanızı da yaratıp yayınlama şansı sunuyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni olan Target Map'ta kişiler ve organizasyonlar tarafından çeşitli istatistiki verilere dayanan yüzlerce harita bulunuyor. Dünyaya düşen meteor haritası, dünya mutluluk haritası, Hollanda'daki Coffee Shop'lar Haritası, aktif volkanlar haritası bunlardan bazıları. Bu haritalardan en çok ziyaretçisi olanlar ise henüz 1 yılını doldurmamasına karşın toplam 20 milyona yakın kişinin incelediği ülke bazında penis ve göğüs ölçüleri haritaları olmuş.

 

Haber: Necdet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön