Ofiste dikkatiniz dağılmasın! İşte işe odaklanmanın 12 yolu!

Masa başında otururken bir anda kendinizi hayaller aleminde mi buluyorsunuz? İşte işinize odaklanmanın 12 yolu!

Ofiste dikkatiniz dağılmasın! İşe odaklanmanın 12 yolu!

İş sırasında hepimiz bazen kendimizi hayal ederken buluruz. Tekrar iş başına döndüğümüzde e-posta kutumuzda okunmayı bekleyen onlarca posta ve bizi bekleyen onca işimizin olduğunu farkederiz. Fakat o ruh hali içinden çıkmak pek çok kez zor gelir.

Amerikalı çalışanlar arasında yapılan araştırmaya göre, çalışanların %50'si iş sırasında 15 dakikalık dikkat dağınıklığı yaşadığını belirtmiş. %53'ü ise bazı zamanlarda bu sürenin 1 saati aştığını söylemiş.

İş sırasında dikkat dağınıklığının pek çok sebebi olabilir ama bunlar arasında en çok şikayet edilen cep telefonları ve internet oluyor.

İş yaşamında daha başarılı olabilmek ve dikkat dağınıklığınızın üstesinden gelebilmek için bu önerileri dikkate alın!

İşte, iş sırasında dikkat dağınıklığını engellemenin 12 yolu!
Problemi bulun!
Dikkatinizin dağılmasına neden olan nedir? Baş ağrısı, açlık ya da Twitter bağımlılığınız mı? Öncelikle sizi işinizden alıkoyanın ne olduğunu saptamanız gerekir.

Plan yapın!
Sabah işe geldiğinizde küçük not kağıtlarına gün içerisinde halletmeniz gereken işlerinizin listesini yapın. Bir hedef koyduğunuzda dikkatinizi dağıtmak istemeyecek, işlerinizi bitirmeye çalışacaksınız.

Kahvaltı yapın!
Sağlıklı edilen kahvaltı metabolizma hızınızı yükseltir. Araştırmalara göre, kahvaltı dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu da arıtırıyor.

Meditasyon yapın!
Biliminsanlarına göre, meditasyon dikkate bağlı beyin fonksiyonlarının gelişimine katkıda bulunuyor.

Çevrimdışı çalışın!
Araştırmalara göre dikkat dağınıklığının %60'ının nedeni e-postalar, sosyal medya ve cep telefonları. Bilgisayarla çalışmanız gerekmediği zamanlarda eski yöntemlere geri dönün. Kalem ve kağıtla çalışın. Bu sistem beyninizin daha aktif çalışmasını sağlayacaktır. Telefonunuzu iş molaları dışında sessizde tutun. E-postalarınızı belirli aralıklarla kontrol edin. Sosyal medya zamanlarınızı da kısıtlayın. Mesela sabah işe geldiğinizde bir kere bir de çıkmadan önce bu alanlarda kısa bir zaman harcayabilirsiniz.

İşleri bölün!
Yapmanız gereken tüm işleri bir anda bitirmeye kalkmayın. Bu sizin yaptığınız işten sıkılmanıza ve veriminizin düşmesine de neden olur. Bu nedenle gün içerisinde yapacağınız işleri bölün.

Zaman kutusu!
Yapmanız gereken işler için gerçekçi olup, kapasitenizi de hesaba katarak zaman koyun.

Temizleyin!
Ofis masanızın üzerinde dikkatinizi dağıtacak ögeleri kaldırın. Mesela bunlar aile fotoğrafları, not ve telefon numaraları yazan küçük not kağıtları olabilir. Tertemiz ve sade bir ortamda çalışmak konsantrasyonunuzu artırır.

Kendinizi ödüllendirin!
Belirli işleri zamanında bitirdiğinizde kendinizi sevdiğiniz birşeyle ödüllendirin. Mesela "Bu iş bittiğinde çikolata ya da kahve alacağım" gibi.

Küçük aralar verin!
Sabah ofise erken gelmek, öğlene kadar ara vermeden çalışmak ve akşam da geç saatlerde ofisten çıkmak çok iş bitireceğiniz anlamına gelmez. İşinize daha iyi odaklanmak için kendinize işlerinizi de aksatmayacak, rutininizi bozmayacak şekilde aralar verin, dışarı çıkıp bir hava alıp ya da koridorda bir tur atıp tekrar yerinize geçin.

Kulaklık takın!
İş sırasında başkalarının konuşmalarından etkilenmemek ve iş sırasında konsantrasyon sağlamak için kulaklık takın. Hatta belki de stresinizi azaltacak klasik sözsüz şarkılardan da dinleyebilirsiniz.

Kafein'i deneyin!
Kahve veya çay, dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olabilir. Kahve ve çay almak istemiyorsanız sakız çiğneyin bu da aynı etkiyi yaratır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön