Meksika’daki en güçlü 100 kadından biri Türk

Meksika’da bir ilaç şirketinde genel müdür olan Ayşe Koçak’ı, 3 yılda 100 milyon dolarlık satış rakamına ulaşınca, CNN Expansion Dergisi ülkenin “en güçlü 100 kadını” arasında gösterdi.

Meksika’daki en güçlü 100 kadından biri Türk

Ayşe Koçak, yıllarca yurtdışında uluslararası şirketlerde çalıştıktan sonra, Meksika’da “Moksha 8 Pharmaceuticals” adlı ilaç şirketini kurup genel müdürü oldu. Koçak ve şirketi, 3 yıl içinde 100milyon dolarlık satış rakamına ulaşınca CNN Expansion dergisi tarafından ülkenin “en güçlü 100 kadını” arasında gösterildi.

 

Geçen hafta yapılan Türk - Meksika İş Konseyi’ne konuşmacı olarak davet edilen Ayşe Koçak, 18 yıl önce Türkiye’de üniversite eğitimini tamamladıktan sonra uluslararası bir ilaç şirketinin Türkiye ofisinde çalışmaya başladı ve kısa sürede şirketin New York’taki merkez ofisine geçti. 2007 yılında şirketten ayrılan Koçak, yeni şirketinin kuruluş öyküsünü de şöyle anlattı: “San Francisco’da biyoteknoloji üzerine çalışan bir şirkete girdim. 2 yıl burada çalıştım. Bu sırada Türkiye’de, Latin Amerika’da dünyanın çeşitli yerlerinde ilaç şirketleri kuran yatırımcılarla tanıştım. 2009’daMeksika’ya gelip şirketi kurdum.” “Meksika’ya geldiğimde ne İspanyolca biliyordum ne kimseyi tanıyordum” diye konuşan Koçak, sıfırdan 100milyon dolarlık satış rakamına ulaşmanın gururunu duyduğunu söyledi. Başarısının Meksika’daki kadınların önünü açtığını vurguladı.

 

Türkiye’ye çok benziyor

Meksika’da iş yapmanın zor olmadığını, Meksikalılarla Türklerin benzeşen çok yanları olduğunu söyleyen Koçak şöyle konuştu: “Bu nedenle Türk olduğum için zorlanmıyorum. Belki Amerikalı olsam zorlanırdım. Onları anlıyorum.” Meksika’nın Latin Amerika’da liderlik pozisyonunda olacağını ifade eden Koçak’a göre Türk işadamlarının Meksika’yı ciddi anlamda bir fırsat olarak değerlendirmeleri gerekiyor. Koçak nedenini, “Burada 100 milyon insan yaşıyor ve 450 milyon insana ulaşmak için kapı olabilir” diye açıklıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön