Yemeği 'düdüklü tencere' de yap, iklim değişikliğiyle mücadele et!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, iklim değişikliğiyle mücadelede vatandaşların bilincini artırmak amacıyla, tüketim ve davranışlara yönelik 30 maddelik eylem planı hayata geçirildi.

Yemeği 'düdüklü tencere' de yap, iklim değişikliğiyle mücadele et!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “İklim değişikliğiyle mücadele planı” eğitim materyali olarak kullanılacak. Bu konuda spot filmler hazırlanacak, okullarda piyes ve tiyatro gösterilerinde işlenecek. Vatandaşların bilincini artırmak üzere, “Daha az sıcak su kullanın. Yemek yaparken düdüklü tencere kullanın. Uzunca banyo yapmak yerine duş alın. Daha az otomobil kullanın” gibi önerilere yer veriliyor. 30 maddelik eylem paketinde yer alan önlemlerden bazıları şunlar:

Tasarruf ampulleri
60 vat değerinde bir akkor telli ampulü, 11 vat değerinde bir kompakt floresan ampul ile değiştirdiğinizde, yılda 20 kg karbondioksit gazının atmosfere salımını önlemiş olursunuz.

Stand-by israf
Elektrikli cihazlarınızı stand-by konumunda bırakmayın. Açma kapama düğmesinden kapatın. Şarj cihazlarınızı kullanmadığınız zaman fişe takılı tutmayın. Günde 3 saat seyredilip geri kalan 21 saat stand-by olarak bekletilen bir televizyon, günlük elektriğin yüzde 40’ını harcar.

Dolunca çalıştırın
Çamaşır ve bulaşık makinenizi sadece tam dolduğunda çalıştırın. Doldurmadan çalıştırmak zorundaysanız, yarım yük programında çalıştırın. Makinenizi düşük sıcaklık ayarında kullanın.

Buzdolabının yeri
Soğutma cihazlarını evin serin odalarında, ısıtma cihazlarından uzağa yerleştirin. Bu sayede hem daha az elektrik harcarsınız, hem de önemli miktarda karbondioksit üretilmesine engel olursunuz.

Daha az sıcak su
Suyun 45-50 derecenin üzerinde ısıtılması gereksiz enerji tüketimine yol açar. Duş yaparken az su kullanın.

Banyo yerine duş
Uzunca banyo yapmak yerine duş kullanın. Duş ile yapılacak banyo, küvet kullanılarak yapılandan 4 kat daha az enerji harcamak demektir. 200 litre yerine 70 litre su harcamış olursunuz.

Düdüklü kullanın
Yemek pişirirken, tencerenizin kapağını kapalı tutun. Düdüklü tencere kullandığınızda ise yapacağınız tasarruf yüzde 70’i bulur.

Büyük ambalaj
Evinizin ihtiyacına göre alabileceğiniz en büyük ambalajdaki ürünleri satın alın. Sıvı sabun, kolonya gibi küçük ambalaj gerektiren ürünlerde doldurulabilir olanları tercih edin.

Toplu taşıma araçlarını tercih edin
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, iklim değişikliğiyle mücadelede vatandaşların bilincini artırmak amacıyla, tüketim ve davranışlara yönelik 30 maddelik eylem planı hayata geçirildi.

 • Yeni beyaz eşya alırken, A enerji sınıfında olanları tecih edin.
 • Klimanızı bakımdan geçirin, sıcaklık ayarını 2 derece yükseltin.
 • Güneş enerjisi kullanın. Evinizdeki atıkları geri dönüşüme verin.
 • Uzun süreli kullanabileceğiniz bir alışveriş çantası edinin.
 • Donmuş değil, taze gıda tüketin.
 • Yürüyün, bisiklete binin ya da toplu taşıma araçlarını tercih ederek otomobil kullandığınız süreyi azaltın.

Bülent Aydemir

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön