Kadınlar için en iyi iş seçimleri

Kariyerinizi planlamadan önce sizin için araştırdığımız mesleklere göz atın. Bu meslekler dünyada en çok kazanan kadınların mesleklerinden ve kadınlara en çok yakışan mesleklerden oluşuyor.

Kadınlar için en iyi iş seçimleri

Günümüzde kadınlar için en iyi ödeme yapan meslekler kariyer ve prestij sahipliğiyle geliyor. Çoğu sektördeki işler başarı kanıtlanmış bir eğitim gerektiriyor. Eğer 'erkek dünyas'nda kendinizi gerçekleştirmek, kariyer sahibi olmak ve çok para kazanmak istiyorsanız çağımıza uygun yeni ve önü açık meslekleri de düşünebilirsiniz. İşte onlardan birkaçı:

 

Eczacılık

Dünyada en çok para kazanlan mesleklerden biri ancak dünyadaki eczacıların %85'e yakını erkeklerden oluşuyor. Son bir kaç yıldır kadınlar tarafından çok rabet gören bir meslek haline gelen eczacılık, kadınlar için iyi bir seçim oluyor.

 

Avukatlık

Kadınların tercih ettiği bir diğer meslek ise avukatlık. Hukuk bölümünü bitirip avukat, hakim ve savcı olabilirsiniz, yükselebilirsiniz. Kadınların bu mesleği seçmelerinin bir nedeni yükselme şanslarının olması çünkü çalışan kadınlar genelde hırslı oluyor ve işlerinde yükselmey bekliyor. Çok fazla kadın avukat olduğunu düşünülmesine rağmen hala dünyada avukatların %77'si erkeklerden oluşuyor.

 

İdari yöneticilik

Kadın yöneticiler son bir kaç yılda artmaya başladı. Bunun nedeni ise kadınların hızla iş hayatına atılıp hırslarıyla başarılı olabilmeleri. Kadınlar için iyi bir seçim olan idari yöneticilik konumunda şuan için çok fazla kadın bulunmasada önümüzdeki yıllarda kadınların bu meslekte çoğalacağı belli oluyor.

 

Aşçılık

Dünyada en çok para kazanan mesleklerden bir diğeri ise aşçılık. Kadınlar hep mutfakla anılmasına rağmen dünyadaki başarılı aşçıların neredeyse hepsi erkeklerden oluşuyor.

 

Psikolog

Günümüzde hızla artan psikolojik hastalıklara paralel olarak kazancı artan psikologluğun hala büyük bir açığı var. Kadınlar tarafından son yıllarda en çok tercih edilen mesleklerden biride psikologluk çünkü hem kadınların yapılarına uyan bir meslek hem de kazancı oldukça iyi.

 

Cerrahlık

Kan görmeye ve hastane ortamına alışırım diyorsanız seçmeniz gereken bir diğer meslek cerrahlık. Hem kazancı çok iyi hem de yükselme şansınız yüksek. İyi bir cerrahın adı dünyada çok kolay duyuluyor. Dünyada bir çok başarılı kadın cerrah olmasına rağmen cerrahların %59 hala erkeklerden oluşuyor.

 

Pilotluk

Kazancı en iyi mesleklerden bir diğeri de pilotluk. Hem ülke ülke geziyorsunuz hem de cebiniz dolup taşıyor. Ve dünyada kadın pilotlar yok denebilicek kadar az. Ancak kadın pilotlara baktğımızda kadınlara yakışan en güzel mesleklerden biri olduğunu görebiliyoruz.

 

Bilgisayar programcılığı

Günümüzün mesleklerinden en önde gelenlerinden biri, gelişmekte olan bir meslek dalı. Çok az kadın bilgisayar programcısı olmasına rağmen kadınların talebi bu meslek dalı için her geçen gün artmakta.

 

İnsan kaynakları yöneticiliği

Dünyada %75'e yakınının erkeklerin oluşturduğu bir meslek. Bu alanda çalışan kadınların genel özelliği iyi bir eğitim ve kariyer sahibi olmaları. İnsan kaynakları yöneticiliği kadınlara en çok yakışan mesleklerden biri.

 

Fizyo-terapistlik

2000 yılından sonra çok rabet gören bir meslektir. Aynı zamanda hala açığı bulunuyor. Hem kazancı yüksek hem de insanların sabır gibi özelliklerine hizmet ettiği için kadınlar tarafından fazla talep görmeye başlamıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Eylül 2016 Çarşamba 13:45

  lütfen artık kadınlar için en geçerli meslek diye yaftalamayın öğretmenliği.dünyanın en zor ve yıpranma payı en yüksek mesleklerinden biri nasıl olmuş ta kolay kebap bir meslek sayılmış acaba?öğretmenlerin çoğunun kendi çocuğuna hayrı olmaz,insan yüzü görmek istemez gün sonunda

  Cevapla
 •  
  03 Eylül 2016 Cumartesi 12:31

  Arkadaşlr size tavsiyem öğretmenliği seçmeyin çünkü gittikçe daha az alım yapıyorlar teyzem alan sınavında kırk net yapmıştı doksan alması gerekirken ın puan vermediler seksen aldı yüksek alanların puanını düşürüyorlar

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön