Kendinize olan güveninizi artırmanın 7 yolu

Kendine daha çok güvenmek herkesin isteyeceği türden bir şey. Bu süreç zorlu ve zaman alır. Bir gecede kazanıp üzerine ekleyebileceğiniz bir şey değil.

Kendinize olan güveninizi artırmanın 7 yolu

Herkesin kendi içinde yaşadığı güvensizlikleri vardır. Kendinize daha çok güvenmenizin olasılığı sizin için imkansız görülebilir fakat aslında böyle değil. Bazı zamanlarda insan her şeyi yoluna sokmak için gerektiğinden fazla efor sarf ediyor, belirli noktalarda yetersiz olduğunu düşünmeye başlıyor. Fakat bunun için önce sabırlı olmalısınız ve azmetmelisiniz.


Yaratıcı olun

Kendinize daha çok güvenmenizin ilk yolu yaratıcı olmaktan geçer. Yeni bir projeye başlayın, bu yaratıcılığınızı kamçılayacaktır. Yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz kolay hobileri tercih edin. Mesela; örgü, boyama ya da belki de bir kitap yazmak. Bunları başarı ile tamamladığınızda, kendinize daha çok güveneceksiniz.

 

ÖZGÜVENİ GELİŞTİRMENİN YOLLARI NELERDİR? Uzman Psikolog Mahir Efe Falay ö... ÖZGÜVENİ ARTIRMANIN 13 YOLU Daha kaliteli bir hayat yaşamak ...


Sahip olduklarınıza odaklanın

Herkesin güçlü ve yetenekli olduğu konular vardır. Belki doğuştan yetenekli bir şairsiniz, iyi bir dinleyici ya da çok iyi bir organizatör. Bunun ne kadar büyük ya da küçük bir şey olup olmadığı değil, asıl önemli olan sizin güçlü olduğunuz noktalardır. Yeteneksiz ve zayıf olduğunuz konular yerine bunlara odaklanmak sizi bir adım ileriye taşır. Eğer çok lezzetli yemekler pişiriyorsanız, güzel resimler çekiyorsanız, iyi bir tarih bilginiz varsa, hayvanları seviyorsanız bunlara odaklanmaya çalışın. İyi yaptığınız şeyleri bir yere not edin. Listenin büyüdüğünü gördükçe kendinizle daha çok gurur duyacaksınız.

 

İyi insanlarla zaman geçirin

Kendinize nasıl güvenmeniz gerektiğini size öğreteceklerden biri de iyi insanlarla zaman geçirmektir. Bunun ne alakası var derseniz. Sizi seven insanlar yaptıklarınızla gurur duyacak, hatalarınızı sizi kırmak için değil, daha doğru olmanız için söyleyecektir. Sizi mutlu eden, kendinizi yanında huzurlu hissettiğiniz insanların yanında olmaya özen gösterin. Gururunuzu kıracak, kendinizi zayıf hissettirecek ve hatalarınızı kovalayan insanlardan uzak durun.


Risk alın

Risk almak çok zordur belki de korkutucu. Fakat risk alacak şeylerle uğraşmanız sizi kuvvetlendirir. Burada söylemek istediğimiz bile bile lades dedirtecek, kendinize zarar verecek kararlar değil, güveninizin olmadığı ve sonucu düşündüğünüzde iyi olduğunu hissettiğiniz fakat bir noktada pürüz gözüken olaylarda risk alın. Korkularınızın sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

 
Başkalarını mutlu edin

Kendinize olan güveninizi artırmanın bir yolu da başkalarını sevindirmektir. Gönüllü olmak, boş zamanlarınızı değerlendirmenizi sağlayacaktır. Herhangi bir yerde gönüllü olarak çalışmayı deneyin. Gün sonunda insanların mutlu olmasına ne kadar çok katkıda bulunduğunuzu gördükçe kendinizle gurur duyacaksınız.


Daha çok gülün

Klişe bir laftır fakat; “Güldüğünde, tüm dünya da sana güler”. İyi düşüncelere sahip olduğunuzda evrende size öyle davranacaktır. Başkalarının içindeki iyiliği görmek güveninizi artıracaktır.


Spor yapın

Yaptığınız egzersizler de kendinize olan güveninizin artmasını sağlar. Spor salonlarına gitmenize bile gerek yok sadece yürüyüş yapmanız yeterli.

 

 

5 adımda kendinize güvenmenin yolları

 

Kendinizi uzun hissetmek için 10 cm topuklu ayakkabı giymenize gerek yok. Bunun yerine akıllı stratejilerle kendi bedeninizde kendinizi iyi hissetmeyi öğrenin. Şimdi kendinize güveninizi artırmak için neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım...

 

Göz kontağı kurun

İnsanlar genelde kendini savunma dersleri ile fiziksel bir avcıya karşı savaşmayı öğrenirler. Ama pratikte bunu uygulamak önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, beden dili ile atılganlık göstermektir. Sık sık görüşmenizde insanlar ile doğrudan gözlerine bakmak ve konuşma sırasında bakışlarınızı korumayı bir alışkanlık haline getirin. Bu basit hareket, sizin zayıf olmadığını gösteriyor. Bu hayatınızın geri kalanın kısmında daha az pasif olma yolunda ilk adımdır. Devam edin ve her bir etkileşim, biraz daha güvenini kazanır.


Stresli olduğunuzu dışarıya yansıtmayın

Huzursuz olduğunuzda, vücudunuz genellikle gerçek duygularınızı açığa çıkaracak eylem yaparak size ihanet eder. Atkuyruğu saçınızla oynama ya da parmaklarınızın arasında birkaç iplikçiği bükmek, elinizle oynamak kendi yetenekleriz konusunda şüpheniz olabileceğine işaret etmektedir. Çok hızlı konuşmak da belirsizlik ortaya çıkarır. Bunun yerine dik yürüyerek ve omuzlarınızı geriye atıp dik oturarak başkalarına kendinden emin görünürseniz, sonuç olarak, bu kendinizi iyi hissettirecektir.


Her şey doğal ritüelde gerçekleşir

Her şey doğal olarak gelir ve kendinizi iyi hissettiğiniz zaman otomatik pilotta çalışır. Bu zihniyetin içine kendinizi getirmek için önemli bir olaydan önce bunu rutine oturtun. Örneğin; bir tenis oyuncusu dört kez, her oyun öncesi topu sıçratır. Düşüncelerimizi yavaşlatırsak ve kendimize doğal bir ritim verirsek bu bize daha güvenli bir durum için hazırlanmaya yardımcı olacaktır.

 

Deneyimlerinizden yararlanın

İnsanlar performans sergilediklerinde, her zaman her şey iyi gitmez. Belki birisi bir işaret bırakır. Bazen seyirci gülmez. Ancak bu deneyimlerden, bu başarısızlıktan daha güçlenerek yükselebilirsiniz ve çok şey öğrenebilirsiniz. Zayıf bir gösteriden sonra bir üzüntü hissedebilirsiniz, ama yine de hala nefes alıyorsunuz ve yürüyebiliyorsun. Bu bilgiyi alın ve iş yerinde bir sunum yapmak gibi büyük bir meydan okuma ile karşı karşıya kaldığınız konumda kendinizi bir sonraki adımda güçlendirmek için kullanabilirsiniz.


Yakınlarınızı yardım etmesine izin verin

Yeni ya da zor bir şey yapmak güven gerektiğinde, konuyu arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Telefonla, e-posta yoluyla ya da bir sosyal ağ sitesinde, onların neden başarılı olacağınıza inandıklarını arkadaşlarınıza sorabilirsiniz. Bu kadar basit, böylelikle kendinize enerjik hisseder ve eldeki bu görevin üstesinden geleceğinize kendinizi daha hazır hissedeceksiniz.

 

Özgüveninizi yükseltecek 7 öneri
+7
1. Kontrol sizde
Başkalarının sizinle ilgili ne düşündüğünü kontrol edemezsiniz ama kendinizi nasıl sunduğunuz tamamen sizin kontrolünüz altında. Başınız öne eğik, utangaç ya da fikirlerini ortaya koyamayacak kadar çekingen davranabilirsiniz… Ya da tüm hareketlerinizin kendi kontrolünüz altında olduğunu hatırlar ve hayatınızı yüzünüzde bir gülümseme ve serinkanlılıkla yönetirsiniz. Hayatınızı daha iyi kılmak sadece sizin elinizde!

 

Kendinize güveniniz var mı? Soruları cevaplayarak özgüveninizi test edebilirsiniz.
1. Çocukluğunuzda kardeşlerinize karşı kendinizi savunur muydunuz?
2. Ergenliğinizde ve gençliğinizde annenizle babanız dışarıda arkadaşlarınızla vakit geçirmenize izin vermiyordu.
3. Öğrenim hayatınız süresince sizden hep çok başarılı olmanız beklendi.
4. Arkadaş grubunuzun lideri siz mi olmalısınız?
5. Utangaçsınız ve bazen yüzünüzün kızarmasına engel olamıyorsunuz.
6. İşinizi kaybetme riskine karşı patronunuza hiç itiraz etmezsiniz.
7. Kaç yılda bir iş değiştirirsiniz?
8. “Başarılı olmak için risk almak gerekir” sözü hakkında hangisini söylersiniz?
9. Dinî, siyasi görüşlerinizi ifade etmekten çekinir misiniz?
10. Eğer hiçbir şey satın almayacaksanız bir mağazada giysi denemezsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  24 Haziran 2015 Çarşamba 07:07

  olmuyor

  Cevapla
 •  
  08 Ağustos 2016 Pazartesi 08:51

  evet


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön