Ev kazalarına dikkat!

Anne olduktan sonra "aman allahım ben ne tehlikeli bir evde yaşıyor muşum" diye kendi kendimize söyleniriz. Özellikle güvenlik için oturur, düşünür, plan yapar, her şeyi kaldırır, düzene alırız. Gerçi kazanın yazı, kışı gibi mevsimi yok ancak özellikle yaz aylarında, üzerlerinde korunak görevi

Çaydanlık kazalarına dikkat!

Anne olduktan sonra “aman Allahım ben ne tehlikeli bir evde yaşıyormuşum” diye kendi kendimize söyleniriz. Özellikle güvenlik için oturur, düşünür, plan yapar, her şeyi kaldırır, düzene alırız.


Geniş kapsamlı bebek, çocuk gereçleri satan birçok zincir mağazada güvenlik için evde kendi kendinize kurabileceğiniz, kolayca önlem almanızı sağlayan aparatlar mevcut. Ocak üzerine konan koruyucular, kapı ve pencere kilitleri, sivri köşeler için korumalar, buzdolabı, fırın, çekmece gibi yerlerin kilitli olmasını sağlayan bir çok farklı ürünü bulabiliriz. Ancak tabii ki olay sadece güvenlik önlemi almakla bitmiyor, malum çocuk olan bir yerde ne zaman ne olacağı asla belli olmuyor.


ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yanıklara bağlı olarak meydana gelen vakaların %68’i 6 yaş altındaki çocuklarda yaşanıyor. Türkiye’de Gülhane Askeri Tıp Akademisine son 10 yılda gelen 5264 yanık olayının %95′inin evde yaşanmış. Bu kazalar genellikle banyo ve oturma odasında özellikle kahvaltı sırasında sıcak sıvıların dökülmesi sonucu oluşuyor.


İşte bu nedenle özellikle ev için alışveriş yaparken alınan her ürünü düşümek gerekiyor.

 

Çocuğu düşünen çaydanlık


İlk defa bir mutfak ürünü,  çocuklar ve ev kazaları düşünülerek tasarlandı.


Korkmaz Grubu, Esta adında bir Çaydanlık Takımı’nı geliştirdi.
Ancak çaydanlık kazalarına karşı korumak için estetiği ve güvenliği birarada sunacak bir çalışma yaptı. Çaydanlık devrilse dahi kilitli kapak sistemi ev kazalarını önlüyor. Akıtmıyor, damlatmıyor, kendini kapatıyor.


Çaydanlığın tasarımı da Korkmaz Mutfak Eşyaları’na ait. Tamamen ülkemizde üretilmiş. Tasarım süreci ve testler 16 ay sürmüş ve üretimi için 250.000 $’lık bir yatırım yapmış Korkmaz. 

 


Pozitif Not:
Esta Çaydanlık Takımı ile Design Turkey Endüstriyel Tasarım 2010 “İyi Tasarım” ve ardından dünyanın en saygın ve köklü tasarım yarışmalarından biri olan Reddot Design/ Honourable Mention 2011 ödüllerini kazanmış ürün.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön