Bahçe dekorasyonu ile ilgili her şey!

Sevgili yaşam dostları, güneşle beraber tıpkı bir çiçek gibi hepimiz içimizdeki enerjiyi dışa vurmak için mekan ve zaman kolluyoruz. Bir kısmımız bu yaşam aşkı enerjisini paylaşmak için etrafımızdaki bahçe ve parklara giderken, bir kısmımızda kendi özel bahçesinde doğaya ve evrene enerjisini aktarıyor.

Bahçe dekorasyonu ile ilgili her şey!

Sevgili yaşam dostları, güneşle beraber tıpkı bir çiçek gibi hepimiz içimizdeki enerjiyi dışa vurmak için mekan ve zaman kolluyoruz. Bir kısmımız bu yaşam aşkı enerjisini paylaşmak için etrafımızdaki bahçe ve parklara giderken, bir kısmımızda kendi özel bahçesinde doğaya ve evrene enerjisini aktarıyor.

 

Yaşamın ve ekolojik dengenin devamlılığının birbiri ile doğru orantılı olduğunu düşünürsek, ekolojik düzene vereceğimiz her katkının yine bize olumlu yönde katkısı ile geri döneceğini de unutmamalıyız. Mükemmel kelimesinin bile ifade etmekte yetersiz kaldığı doğanın tüm yapılan yanlışlara rağmen yine ayakta kalma mücadelesi veren, tıpkı devler ülkesinde yaşayan bir karıncanın yaşam mücadelesi gibi imkansızı başarmak olduğunu görmekteyiz. Yaşamın devamlılığı için doğa sevgimizi ve yaşam enerjimizi tüm yanlışlara rağmen birleştirip ufak bir görevdeşlik yaratmamız bile her şeyin başlangıcı olabilir.  O zaman bizde kendi bahçemiz olsun olmasın kendimize bir başlangıç olması için bir bahçe seçerek onu enerjimizi ve sevgimizi vererek eğlenceli, yaşanır bir alan haline getirelim.


 
Bahçemizi eğlenceli hale getirmek için öncelikle bir plan yapalım. Su öğesi için bir köşe belirleyelim. Renkli mevsim bitkileri için bir köşe, oyun ve hareket alanı, kum havuzu, ahşap ve taş öğelerinin yoğun kullanılacağı dinlenme köşesi ve ağaç gölgelikler olmak üzere planımızı oluşturalım. Şimdi eğlenceli bir bahçe için bu köşelerden faydalanarak fıskiyeli bir süs havuzunu içine birkaç balık koyarak şekillendirelim. Havuzdan taşan su dinlenme bölümündeki taşların arasından akarken çıkardığı rahatlatacağı ses ile ahşap bir zeminde oluşturduğumuz dinlenme köşemizde şöyle rahatça uzanalım. Uzanırken de oyun alanında korsancılık oynayan veya bitkileri sulayan ve kum havuzunda kendini yerden yere atıp kumdan heykeller yapmaya çalışan çocuklarımızı kontrol edebilelim.Bu basit olarak adlandırabileceğimiz bahçelerimizi az parayla nasıl oluşturabiliriz diye düşünebilirsiniz. Biraz hayal gücümüzü kullanalım. İhtiyacımız olan malzemeler hemen her yerde bulunan kum, çimento, ahşap ve dere taşlarıdır.

 

Örneğin havuzumuz için elimizle doğal taş görünümünde kum ve çimentodan bir havuz şekillendirelim. İsterseniz içine balıkların saklanacağı taşlar ve suyun temizlenmesi için ufak bir motor koyalım. Suyun hareketliliğinden dolayı taşan suyu dere taşlarını üst üste koyarak oluşturduğumuz tepeciklere yönlendirerek su sesini elde edelim. Bitiminde tekrar suyu süs havuzuna yönlendirebilmek için suyun toplanacağı ufak bir havuz daha yapalım. Sıra geldi ahşapları çivi ve çekiç yardımıyla birbirine eklemeye. Bunu da yaptıktan sonra dere taşlarımızı bir set haline getirerek mevsim bitkilerini ekeceğimiz özel toprağı dökelim ve çiçek köşemizin ilk adımlarını atalım. Acele etmeyin!!.. Yazımı okumayı bitirin ondan sonra yapma sırası size de gelecek… Eğer etrafınızda ağacınız varsa hamak asmayı unutmayın. Bir ip ve örtüyle kendi hamağınızı yapabilirsiniz, biraz uğraşmak yeterli olacaktır. Yaparken eğlenirken, yaşarken de doğa ile iç içe olmaktan zevk alacaksınız.Bu bahçenin yapımında azda olsa mutlaka çocukları da dâhil etmeyi ihmal etmeyin. Böylece onların gelişim süreçlerinde ihtiyaçları olan hissetmek, paylaşmak, başarmanın sağlayacağı özgüvenin yanı sıra çocukların şahsiyet gelişimine de pozitif fayda sağlayacaktır. Bahçesini olduğu evlerde büyüyen çocuklar bence diğer çocuklara göre daha şanslılar. Çünkü bahçeler çocuğun özgürlük duygularını geliştirme imkanını, doğa ve canlıları incelemeyi, fiziksel hareketliliği, sosyal gelişimi, öğrenme ve karar verme gibi gelişimlerinde önemli etkileri olan birçok vasfı kolay kazanmalarına yardımcı olur.

 

Ancak tabi ki, bahçelerinde planlanırken işlevselliğinin yanı sıra özellikle çocukların oyun oynarken zarar görmemesi için önlemler alınmasın da gerekmektedir.

 

Bahçelerde en çok karşılaşılan kazalara gelince bunları boğulma, kayma, zehirlenme, yanıklar ve elektrikten dolayı yaralanmalar olarak adlandırabiliriz.

 

Bunlar için alınması gereken önlemler; Havuz etrafının 120 cm. yüksekliğinde özel çocuk güvenlikli havuz bariyeri ile çevrilmesi.


Çitler, çocukların üzerine tırmanamayacağı yükseklik ve şekilde olmalıdır.

 

Çocukların yanında motorlu her hangi bir alet kullanılmamalı, özellikle çim biçme makinesi, son derece tehlikeli olduğundan kullanılmadığı zamanlarda kilitli bir yerde muhafaza edilmelidir.Tırmanılabilecek oyun alanlarının zemin, ahşap, kauçuk veya kum gibi yumuşak bir zemin olmalıdır.Açık hava oyun alanlarında salıncakların malzemeleri hafif olmalı, çarpmada hızlı darbe yaratacak şekilde olmamalıdır.Bahçedeki merdiven basamakları gözle görülecek şekilde işaretlenmeli ve iyi aydınlatılmalıdır. Tüm dış zemin yüzeylerin kaymaz özellikte ve suyun yüzeyde birikmeyip rahatça akabilecek şekilde tasarlanmalıdır.


Bahçe mobilyalarının, çocukların parmaklarını sıkıştırmayacak şekilde veya aniden katlanmayacak şekilde olmalıdır.Garaj veya atölye alanlarının yanında, tehlikeye uygun tipte yangın söndürücü bulundurulmalıdır.Çocuğun oyun alanındaki ekipmanları kullanarak ağaç ve bahçe duvarlarına tırmanmalarını önlemek amacıyla Bahçedeki oyun alanları, bahçe duvarlarının ve ağaçların yakınına kurulmamalıdır.Bahçede yetişen bazı bitkiler zehirli madde içerebileceğinden kuşku duyulan bitkiler kontrol ettirilmelidir. Çocuklara, ebeveynlere danışmadan bahçedeki herhangi bir bitki ve meyveyi yememesi öğretilmelidir.Tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Ama aklınızda tekbir soru kaldı. Evet, bunu hissedebiliyorum. Bu ayda hangi bitki ve çiçeği ekmeli veya yetişmeliyim diye düşünüyorsunuz. Rengârenk ve mis kokulu bir bahçe için örneğin
‘Begonia semperflorens’ dikebiliriz. Begonialar yaz boyu çiçekte kalır beyaz, pembe, kırmızı çiçekleri ile güneşi sever.’ Impatiens walleriana’, cam güzelleri gölgede fuşya, pembe,beyaz, kırmızı renkleriyle gölgede mükemmel bir sonuç verir. ‘Tagates erecta’ ise kadife çiçekleri güneşten hoşlanan  sarı ve turuncu  çiçekleriyle oldukça görseldir.’Verbena yermine’ leri renkli çiçekleriyle oldukça çoşkulu dururlar.‘Pelargonium’ lar, ‘Sardunya’ lar hibrid ve sarkan çeşitleriyle rengarenk dururlar. ‘Yenigineler’, camgüzellerinin büyük çiçekli olanlarıdır. Rozet şeklinde pembe, kırmızı ve beyaz ve fuşya renkleriyle mükemmeldir. ‘Nonstop begonya’ lar durmadan açarlar turuncu, kırmızı, pembe, beyaz renkleriyle…

 

Anlatmak ifade etmem çok zor  o renkleri ve güzellikleri.Mimar Selim Yuhay

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön